Redakcja Polska

Maratonem Chopinowskim Polskie Radio uczciło Święto Niepodległości

13.11.2023 12:50
W Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie podczas Maratonu Chopinowskiego z okazji Święta Niepodległości oraz szóstych urodzin Polskiego Radia Chopin wystąpiło prawie 60 muzyków. W południe 11 listopada wykonano Mazurka Dąbrowskiego.    
Audio
  • Polskie Radio uczciło Święto Niepodległości Maratonem Chopinowskim - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Rafał Blechacz w video-nagraniu przedstawionym na Maratonie Chopinowskim
Rafał Blechacz w video-nagraniu przedstawionym na Maratonie Chopinowskim Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Dyrektor Polskiego Radia Chopin Marcin Gmys podkreślił, że wielkim sukcesem był udział publiczności w maratonie. "Dopisali wszyscy zaproszeni artyści, nikogo nie zabrakło i wielkim sukcesem był udział publiczności. Szacujemy, że około 4-5 tysięcy osób przewinęło się przez nasze Studio Koncertowe Polskiego Radia. Jeszcze będziemy sprawdzać wskaźniki internetowe dotyczące słuchalności" - powiedział dyrektor.
"Dwie trzecie wykonawców pochodziło z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, natomiast reszta została uzupełniona o zasoby Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej w Łodzi oraz warszawskich szkół muzycznych. Przekrój wiekowy wykonawców: od 14. do 74. roku życia" - podkreślił Marcin Gmys.

Duchowym patronem Maratonu Chopinowskiego był zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku Rafał Blechacz, który w Święto Niepodległości w video-nagraniu wykonał jedno z arcydzieł Chopina - walc Cis-Mol. Pianista wygłosił też przesłanie adresowane do wszystkich stacjonarnych i wirtualnych uczestników Maratonu Chopinowskiego.

Dzieła wielkiego polskiego kompozytora wykonywane były w sumie przez 26 godzin. Artyści grali je w odwróconej chronologii, od najpóźniejszych do najwcześniejszych: od ostatniego opusu dojrzałego mistrza, jakim jest Sonata wiolonczelowa, po młodzieńcze Rondo op. 1 napisane przez kilkunastoletniego Fryderyka Chopina.

W sumie podczas maratonu zagrano wszystkie autoryzowane kompozycje Chopina. Muzyce towarzyszyły projekcje obrazów Jerzego Dudy-Gracza z cyklu "Chopinowi Duda-Gracz".

IAR/ep

 

 

 

 

 

 

 

IAR/ep

 

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie po remoncie znów czeka na zwiedzających

05.05.2023 08:43
Po ośmiu miesiącach remontu muzeum ponownie otworzyło się dla turystów z Polski i z zagranicy, a także dla warszawiaków. Zmodernizowana została ekspozycja stała, zwiększono też liczbę oryginalnych pamiątek po kompozytorze.

Ruszyła 19. edycja Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”

18.08.2023 12:19
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Warszawie wystąpi kilkudziesięciu wybitnych artystów - jak Ivo Pogorelić, Bruce Liu, Dang Thai Son, Alena Baeva i Kate Liu.

W Warszawie rozpoczyna się 2. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych

04.10.2023 11:36
W wydarzeniu organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina weźmie udział 35 pianistów z 14 krajów, w tym z Polski, Japonii, Włoch, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.