Redakcja Polska

W Warszawie rozpoczyna się 2. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych

04.10.2023 11:36
W wydarzeniu organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina weźmie udział 35 pianistów z 14 krajów, w tym z Polski, Japonii, Włoch, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.  
Audio
  • 2. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych rusza w Warszawie - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Plakat konkursu
Plakat konkursuMateriały promocyjne

Konkurs zainauguruje koncert Tomasza Rittera, Bruce’a Liu i Naruhiko Kawaguchi’ego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Tomasz Ritter - zwycięzca pierwszego konkursu - wykona "Koncert fortepianowy c-moll" opus 37 Beethovena. Z kolei Bruce Liu - triumfator 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina z 2021 roku - wykona Beethovenowską "Fantazję na fortepian, chór mieszany i orkiestrę" opus 80.

Do dyspozycji uczestników konkursu będzie 21 fortepianów z pierwszej połowy XIX w. bądź ich współczesne kopie. Jak zauważył dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener, fortepiany z czasów Chopina uczą nas wrażliwości, skupienia na detalu, i pewnego zatrzymania w pędzie codziennego życia. Na takim fortepianie nic się nie da zamaskować. Daje on też duże możliwości cyzelowania niuansów, co z kolei pokazuje dojrzałość artystyczną interpretacji. Mówiąc metaforycznie, wykonanie na fortepianie z epoki jest jak zdjęcie rentgenowskie artysty – wyjaśnia Artur Szklener.

Podczas konkursu pianistów oceniać będzie ośmioosobowe międzynarodowe jury złożone z chopinistów oraz muzyków specjalizujących się w wykonawstwie historycznym. Przewodniczyć będzie mu profesor Wojciech Świtała. Solistom w trakcie występów towarzyszyć będzie oh! Orkiestra pod dyrekcją Václava Luksa oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod kierunkiem Violetty Bieleckiej.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wylosował dla uczestników konkursu literę "W", od której w piątek rozpoczną się konkursowe przesłuchania. Dzięki temu jako pierwszy wystąpi Derek Wang ze Stanów Zjednoczonych. Uczestniczący w konkursie pianiści będą mieli do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, kopie instrumentów z epoki oraz instrumenty udostępnione przez zaprzyjaźnione z instytutem kolekcje europejskie.

Pierwszy Konkurs Chopinowskim na Instrumentach Historycznych odbył się w 2018 r. Tegoroczny, drugi konkurs, odbędzie się w Warszawie w dniach od 5 do 15 października. Polskie Radio i Polskie Radio Chopin są patronami medialnymi wydarzenia.

IAR/ep

 

 

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie po remoncie znów czeka na zwiedzających

05.05.2023 08:43
Po ośmiu miesiącach remontu muzeum ponownie otworzyło się dla turystów z Polski i z zagranicy, a także dla warszawiaków. Zmodernizowana została ekspozycja stała, zwiększono też liczbę oryginalnych pamiątek po kompozytorze.

Ruszyła 19. edycja Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”

18.08.2023 12:19
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Warszawie wystąpi kilkudziesięciu wybitnych artystów - jak Ivo Pogorelić, Bruce Liu, Dang Thai Son, Alena Baeva i Kate Liu.

Minister Piotr Gliński odebrał w Nowym Jorku zaginione dzieła sztuki

02.10.2023 08:30
Kolejne utracone dzieła sztuki powrócą do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Prezentacja odzyskanych obrazów obyła się w konsulacie RP w Nowym Jorku. W ceremonii wziął udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.