Redakcja Polska

Konkretna pomoc dla kultury ukraińskiej oraz inwentaryzacja strat wojennych wciąż niezbędne

22.02.2024 17:23
Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie działające w ramach Narodowego Instytutu Dziedzictwa po dwóch latach trwania wojny oprócz rzeczowego wsparcia zajmuje się dokumentacją wojennych zniszczeń na terenie kraju, objętego agresją rosyjską.
Audio
  • Rozmowa z Aleksandrą Brodowską z Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie
Aleksandra Brodowska (NID) w studiu PRdZ
Aleksandra Brodowska (NID) w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Według najnowszego raportu UNESCO na obecną chwilę straty ukraińskich dóbr kultury na skutek wojny wynoszą trzy i pół miliarda dolarów, straty niematerialne – często nieodwracalne - są jednak nie do opisania. - Jak największe zapobieganie tym stratom jest kluczem do utrzymania ukraińskiej tożsamości narodowej, a zarazem państwowości – tłumaczy Aleksandra Brodowska z Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie. I dodaje, że inwentaryzacja strat jest niezbędna nie tylko po to, aby mieć dowody zniszczeń, ale też w kontekście przyszłej odbudowy kraju.

Po dwóch latach rosyjskiej inwazji najważniejszym elementem wsparcia dla Ukrainy jest brak akceptacji dla działań Rosji, a Ukrainę możemy wspierać poprzez ciągłe okazywanie naszej solidarności. Dlatego w ciągu ostatniego roku główną misją Centrum było podnoszenie świadomości wśród osób zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego oraz osób decyzyjnych w innych krajach – tłumaczy Aleksandra Brodowska.

Centrum działające w ramach Narodowego Instytutu Dziedzictwa od pierwszych dni rosyjskiej agresji koordynuje krajowe i zagraniczne inicjatywy ratujące zasoby kulturalne naszego bliskiego sąsiada, organizuje pomoc ukraińskim instytucjom kultury oraz ich personelowi. O tym, jak ta pomoc wygląda obecnie oraz o konieczności dokumentowania ukraińskich strat wojennych Aleksandra Brodowska z Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie opowiedziała Ewie Plisieckiej.

 

 

 

"Wymazać naród" - film o niszczeniu dziedzictwa kulturowego Ukrainy przez Rosjan

17.01.2023 16:00
Dokument "Wymazać naród" Tomasza Grzywaczewskiego o zniszczeniach, jakie wojska Federacji Rosyjskiej dokonały od 24 lutego ub.r. na dziedzictwie kulturowym Ukrainy, pokazano premierowo we wtorek w stołecznym kinie Kultura. - Ukraińcy jako nowoczesny naród potrafią bronić siebie, Europy i całej cywilizacji - mówił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

Rosyjskie zbrodnie na ukraińskiej kulturze

24.02.2023 16:20
Wojna na Ukrainie to m.in. ataki na obiekty dziedzictwa kulturowego czy grabież ukraińskich zbiorów muzealnych. - Celem Rosjan jest zamazanie pamięci o tym, że istniał naród ukraiński – mówi Anna Śmigielska w Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

MSZ RP potępia rosyjski atak na Odessę. "Pogarda dla historii i kultury"

23.07.2023 15:36
Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło rosyjski atak rakietowy na Odessę. "Rosja atakuje nie tylko łańcuchy dostaw żywności, powodując głód i cierpienie, ale także dąży do podważenia tożsamości narodowej Ukrainy" - napisano na profilu MSZ na Twitterze.

Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie podsumowuje swoje działania w 2023 roku

28.12.2023 15:11
Naszym najważniejszym zadaniem jest pomóc przetrwać wojnę kulturze na Ukrainie – mówi Anna Śmigielska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.