Redakcja Polska

Rosyjskie zbrodnie na ukraińskiej kulturze

24.02.2023 16:20
Wojna na Ukrainie to m.in. ataki na obiekty dziedzictwa kulturowego czy grabież ukraińskich zbiorów muzealnych. - Celem Rosjan jest zamazanie pamięci o tym, że istniał naród ukraiński – mówi Anna Śmigielska w Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Audio
  • Rozmowa z Anną Śmigielską z Narodowego Instytutu Dziedzictwa [posłuchaj]
Pomnik  Tarasa Szewczenki  ukraińskiego wieszcza narodowego
Pomnik Tarasa Szewczenki – ukraińskiego wieszcza narodowegoFoto: Yurii Veres, Narodowy Instytut Dziedzictwa

Na terytorium Ukrainy przed wojną istniało ponad 5 tys. muzeów, 65 rezerwatów historyczno-kulturalnych i ok. 170 tys. zabytków, w tym siedem obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Według danych Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy w ciągu 11 miesięcy wojny Rosjanie zniszczyli lub uszkodzili 1271 tamtejszych obiektów kultury.

Krajowe i zagraniczne inicjatywy ratujące zasoby kulturalne naszego wschodniego sąsiada koordynuje Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, powołane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Na zlecenie NID powstał poruszający dokument w reżyserii Tomasza Grzywaczewskiego pt. „Wymazać Naród” o rosyjskiej zbrodni na dziedzictwie kulturowym Ukrainy. Pokaz filmu odbył się m.in. 22 lutego w Kijowie, w Sali Pamięci Muzeum Głodomoru. W wydarzeniu zorganizowanym przez Instytut Polski w Kijowie udział wziął Ołeksandr Tkaczenko, Minister Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy. W ramach współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, film zostanie zaprezentowany przez polskie placówki dyplomatyczne w różnych częściach świata.

- Film „Wymazać Naród” przedstawienia skalę i bezwzględność rosyjskiego najeźdźcy. Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze nakręcić pełnometrażowy film dokumentalny, który pokaże szerszy kontekst, chociażby niszczenie szkół czy przetrzymywanie uczniów jako zakładników w tych szkołach – to wszystko, co ma oderwać młode pokolenie od ich tożsamości i pamięci – mówi Anna Śmigielska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w rozmowie z Ewą Plisiecką.  

 

 

 

Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie koordynuje inicjatywy ratujące ukraińskie zasoby kulturalne

08.04.2022 10:55
Jego zadaniem jest prowadzenie bazy potrzeb zgłaszanych przez instytucje z Ukrainy, ich weryfikacja oraz zarządzanie dostawami i dystrybucją wsparcia.

"Wymazać naród" - film o rosyjskiej zbrodni na dziedzictwie kulturowym Ukrainy

19.02.2023 17:14
Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa - dokumentu o rosyjskiej zbrodni na dziedzictwie kulturowym Ukrainy, który powinien zobaczyć każdy. Rosjanie zniszczyli lub uszkodzili 1271 tamtejszych obiektów kultury - podało w mediach społecznościowych MKiDN.

Wiedeń: pokaz dokumentu "Dom z drzazg" w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę

24.02.2023 15:00
W przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę Instytut Polski w Wiedniu, wspólnie z Ambasadą RP, Stałymi Przedstawicielstwami RP przy OBWE i Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu, Ambasadami Ukrainy, Niemiec, Szwecji i Danii, zaprosił przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, urzędów, dziennikarzy i środowisk opiniotwórczych na specjalny pokaz filmu "Dom z drzazg". W wydarzeniu wzięło udział ponad 150 osób.