Redakcja Polska

Ukraińscy autorzy na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. "Rosja znalazła w książkach wroga"

30.05.2024 13:15
Ukraińscy autorzy prezentują swoje dzieła na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Ołeksandra Koval, dyrektora ukraińskiego Instytut Książki zaznacza, że to szczególnie istotne, zwłaszcza teraz, by głos autorów z Ukrainy był słyszalny na całym świecie. - Rosjanie znaleźli sobie wroga w postaci książek - mówiła w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.
Audio
  • Ołeksandra Koval realiach pracy ukraińskich autorów i wydawców podczas wojny na Ukrainie. Rozmawiała Ewa Plisiecka
Warszawskie targi książki cieszą się dużą popularnością, odwiedzają ją czytelnicy z całej Polski, a nawet zza granicy
Warszawskie targi książki cieszą się dużą popularnością, odwiedzają ją czytelnicy z całej Polski, a nawet zza granicyŹródło: Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie/ Facebook

Ukraińscy wydawcy, mimo trwającej wojny, co roku są obecni na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Rok temu Ukraina była gościem honorowym imprezy. Jak mówi Ołeksandra Koval, udział w tego rodzaju wydarzeniach jest szczególnie teraz bardzo ważny, bo cały proces wydawniczy i wymiana idei oraz poglądów odbywa się właśnie na międzynarodowych targach. To miejsce spotkań wydawców, autorów i tłumaczy. Teraz – dla nas – jest szczególnie istotne, żeby głos autorów ukraińskich brzmiał w różnych językach, także i po polsku – dodaje Ołeksandra Koval.


Posłuchaj
06:43 Ukraina na Targach Książki.mp3 Ołeksandra Koval realiach pracy ukraińskich autorów i wydawców podczas wojny na Ukrainie. Rozmawiała Ewa Plisiecka

 

Podczas niedawnego ataku rakietowego Rosjan na Charków zniszczono m.in. drukarnię - jedną z największych w Ukrainie. Z jej usług korzystali najwięksi wydawcy książek w kraju. – To straszne. Rosjanie znaleźli sobie wroga w postaci książek czy bibliotekarek. Trudno wręcz o tym mówić – komentuje dyrektor ukraińskiego Instytutu Książki.

Z Ołeksandrą Koval rozmawia Ewa Plisiecka.

Ołeksandra Koval . Fot.: Ewa Plisiecka Ołeksandra Koval . Fot.: Ewa Plisiecka

Chiński poeta Yang Lian laureatem Nagrody im. Zbigniewa Herberta

25.05.2024 11:41
O zadawaniu pytań jako jedynej tradycji istniejącej w poezji mówił w warszawskim Teatrze Polskim chiński poeta Yang Lian, który odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką imienia Zbigniewa Herberta 2024. Poeta mówił między innymi o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ta kazała mu pytać w swojej twórczości, kto płacze z powodu tej inwazji. Odpowiadał, że Puszkin i Cwietajewa. Yang Lian dziękował też za przyznaną nagrodę.

Już w czerwcu tegoroczna edycja Pixel Heaven - festiwalu retro komputerów

29.05.2024 11:00
Wydarzenie skierowane do miłośników kultury popularnej schyłku PRL-u odbędzie się w Warszawie już po raz dwunasty.

KRRiT blokuje pieniądze z abonamentu. Polskie Radio dołącza do akcji rozgłośni regionalnych

28.05.2024 15:12
Polskie Radio dołącza do akcji siedemnastu rozgłośni regionalnych, gdzie w specjalnych komunikatach słuchacze są informowani, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, kierowana przez Macieja Świrskiego, nie przekazuje od początku roku należnych pieniędzy z abonamentu.