Redakcja Polska

"Kresy i Bezkresy". Nowa wystawa w Muzeum Niepodległości

12.06.2020 12:20
Na wystawę składają się Kolekcja Krzemieniecka, Kolekcja Leopolis oraz Kolekcja Sybiracka. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów muzeum.  Do ekspozycji włączone zostały również zbiory wileńskie – Vilniana.
Audio
  • „Kresy i Bezkresy” - wystawa w Muzeum Niepodległości [posłuchaj]
Plakieta upamiętniająca pobyt Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu
Plakieta upamiętniająca pobyt Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu Foto: zbiory Muzeum Niepodległości

"Kresy i Bezkresy" – to nowa wystawa w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Na wystawie można zobaczyć dokumenty, zdjęcia i fotografie poświęcone m.in. miastu Lwów, w tym "Wesołej Lwowskiej Fali", zaprezentowano też ikonografię dotycząca życia kulturalnego i naukowego Lwowa. Sporo miejsca poświęcono Krzemieńcowi i jego słynnemu liceum – "Atenom Wołyńskim", a także pamiątkom pochodzącym z Wilna.

Część wystawy zatytułowana "Bezkresy" podzielona została na części. "Pamięci nie da się zgładzić" – tak zatytułowana została część poświęcona zbrodni ludobójstwa dokonanej na polskich jeńcach wojennych osadzonych w obozach specjalnych NKWD. Druga część – "Oczyszczanie zaplecza" – ma na celu przedstawienie deportacji polskiej ludności. Część trzecia – "Życie wbrew okolicznościom" – przedstawia trudną adaptację zesłanych i przepełnione tęsknotą życie codzienne.

- Wystawę "Kresy i Bezkresy" tworzą historycznie bezcenne przedmioty – mówi  Krzysztof Bąkała, kuratora wystawy i autora jej scenariusza w rozmowie z Ewą Plisiecką.

 

 

 

 

Nowe strony internetowe Instytutów Polskich, które inaugurują akcję "Discover Poland"

09.06.2020 13:01
- Uruchomione zostały nowe strony 25 Instytutów Polskich na całym świecie pod adresem "instytutpolski.pl". Instytuty inaugurują też akcję "Discover Poland", która ma zachęcać do poznania kultury i historii Polski - poinformował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Białoruś: kwiaty na grobach żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej

10.06.2020 13:30
Ambasada Polski na Białorusi rozpoczęła objazd miejsc pamięci z okresu wojny polsko-bolszewickiej. We wtorek zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów na cmentarzach w Dokszycach i Głębokiem, gdzie znajdują się groby polskich żołnierzy.

Historyczne manipulacje Kremla w sprawie zbrodni katyńskiej

11.06.2020 16:18
25 lat temu w Miednoje na terenie Rosji wmurowano akt erekcyjny pod budowę Polskiego Cmentarza Wojennego. W zbiorowych mogiłach pochowano tam szczątki 6300 polskich jeńców wojennych, zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD. Ćwierć wieku temu władze Rosji wspierały starania o ujawnienie stalinowskich zbrodni i upamiętnienie ofiar. Współcześnie, Kreml zniekształca historię, aby wymazać ze społecznej pamięci okropności okresu sowieckiego.