Redakcja Polska

Polskie Radio przygotowało specjalny album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę"

30.07.2020 09:16
Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Polskie Radio przygotowało specjalny dwupłytowy album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Znalazły się na nim bezcenne wspomnienia uczestników wydarzeń z 1920 roku oraz znaczące historycznie wystąpienia okolicznościowe związane z Bitwą Warszawską - powiedziała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
Audio
  • W wydawnictwie znalazły się bezcenne wspomnienia uczestników wydarzeń z 1920 roku oraz znaczące historycznie wystąpienia okolicznościowe związane z Bitwą Warszawską - powiedziała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska (IAR)
Ekskluzywny album rocznicowy Polskiego Radia na stulecie Bitwy Warszawskiej
Ekskluzywny album rocznicowy Polskiego Radia na stulecie Bitwy Warszawskiej Polskie Radio/mat. prasowe

Jak dodała dr Agnieszka Kamińska, klamrą spinającą część historyczną wydawnictwa są fragmenty przemówień generała Władysława Andersa, prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2007 roku wygłoszone z okazji kolejnej rocznicy bitwy, a także słowa Jana Pawła II.

Album zawiera również unikatowe nagrania pieśni żołnierskich, a także nagrodzone w konkursie Programu Pierwszego i Teatru Polskiego Radia słuchowisko historyczne "Ryngraf", do którego scenariusz napisał Jarosław Jakubowski.

Warstwę wizualną wydawnictwa tworzy zamieszczona na przeszło stu dwudziestu stronach opowieść o Bitwie Warszawskiej. Znalazły się tu zdjęcia dokumentujące frontową codzienność i reprodukcje słynnych obrazów, dla których Bitwa stała się inspiracją, a także kolekcje plakatów wojennych oraz wycinków z prasy ukazującej się w latach 1920-1921.

Album będzie dostępny od 7 sierpnia na sklep.polskieradio.pl. Patronat nad wydawnictwem "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" objęła Rada Mediów Narodowych.

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: bitwa warszawska Polskie Radio

"Zachować pamięć". Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie

29.07.2020 09:00
Celem projektu, który powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie, jest opisanie i promocja historycznego dziedzictwa polskiego na Wschodzie. Uświadomienie Polakom poza granicami, że warto dbać o kulturową spuściznę  na dawnych Kresach Polski. Chcemy także pokazać ludzi i instytucje, które przyczyniają się do zachowania kulturowego dziedzictwa na Wschodzie.

Kamieniec Podolski - niezwyciężona twierdza, miasto wielu kultur i religii

31.07.2020 09:15
W audycji z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie", powstającego we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie, przypominamy dawną świetność wojskowej warowni, która przez wieki opierała się przed atakami Kozaków, Tatarów i Turków, w której do dziś można znaleźć polskie ślady.

Ukraina: młodzież poznaje przedwojenne tradycje turystyczne Karpat Wschodnich

29.07.2020 13:18
Ze względu na trwającą pandemię dopiero pod koniec lipca udało się rozpocząć sezon górski w Karpatach Wschodnich. Po raz pierwszy w tym roku grupa młodzieży polskiego pochodzenia ze Lwowa i Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwsk), udała się pieszo na najwyższy szczyt Gorganów - Wielką Sywulę (1836 m) Następnego dnia uczestnicy wyprawy spłynęli kajakami i pontonami po Dniestrze na odcinku Petriw – Rakowiec.