Redakcja Polska

"Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna". Wystawa w Muzeum POLIN

11.03.2022 15:00
Czy z talerza można wyczytać, kim jesteśmy: skąd pochodzimy, kim byli nasi przodkowie, kim są nasi sąsiedzi i jaki jest nasz styl życia? "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna", wystawę pod takim tytułem można oglądać w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Audio
  • Z Magdaleną Maślak, jedną z kuratorek ekspozycji "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna", rozmawiała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Wystawa Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Wystawa "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLINFoto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Na wystawie "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" prezentujemy Żydów od kuchni: przybliżamy żydowską kulturę w różnych zakątkach świata, pokazując charakterystyczne potrawy, ich sposób przyrządzania, pochodzenie i znaczenie, mówiła Polskiemu Radiu dla Zagranicy Magdalena Maślak, jedna z kuratorek ekspozycji.

Kultura kulinarna jest bardzo istotnym elementem żydowskiej tożsamości: umacnia poczucie przynależności do wspólnoty, a jednocześnie stanowi wyznacznik odrębności. Kształtowała się na przestrzeni tysiącleci w różnych szerokościach geograficznych i dlatego jest dziś bardzo różnorodna. Opowieść o żydowskim jedzeniu jest więc zarazem opowieścią o żydowskiej religii, kulturze i historii.


Wystawa "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Wystawa "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN  Foto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Ekspozycja w Muzeum POLIN dostarcza ogromnej wiedzy, ale także artystycznych wrażeń i skłania do refleksji, między innymi dzięki czterem rzeźbom Anny Królikiewicz, przygotowanym specjalnie z myślą o wystawie.

Czy z talerza można wyczytać, kim jesteśmy: skąd pochodzimy, kim byli nasi przodkowie, kim są nasi sąsiedzi i jaki jest nasz styl życia?

Z Magdaleną Maślak, jedną z kuratorek ekspozycji "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna", rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.

Poczta Polska rozda ponad 100 tys. darmowych kart SIM dla uchodźców

11.03.2022 13:22
Poczta Polska uruchomiła dystrybucję bezpłatnych kart SIM Orange przeznaczonych dla obywateli ukraińskich - poinformowała w piątek spółka. Dodała, że darmowa rejestracja karty jest możliwa na podstawie paszportów lub kart pobytu.

Kijów przygotowuje się na rosyjskie oblężenie

11.03.2022 14:26
W mieście jest spokojnie, nie ma paniki, panuje martwa cisza przerywana wybuchami – mówi w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy ukraiński dziennikarz Oleksandr Miasyszczev.

Lwów wielkim centrum przesiedleńczym. Zachodnia Ukraina w cieniu walk na wschodzie kraju

11.03.2022 17:05
Lwowskie dworce są zatłoczone. Miasto w każdej dzielnicy przygotowało centra, w których przybysze mogą się ogrzać, zjeść coś ciepłego lub uzyskać pomoc w znalezieniu noclegu. O sytuacji w mieście opowiada nam Wojciech Jankowski, redaktor naczelny "Kuriera Galicyjskiego".