Redakcja Polska

Kijów przygotowuje się na rosyjskie oblężenie

11.03.2022 14:26
W mieście jest spokojnie, nie ma paniki, panuje martwa cisza przerywana wybuchami – mówi w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy ukraiński dziennikarz Oleksandr Miasyszczev.
Audio
  • O sytuacji na ulicach Kijowa mówi obecny na miejscu dziennikarz Oleksandr Miasyszczev [posłuchaj]
Zniszczona fabryka Coca-Coli po rosyjskich nalotach w rejonie Demirki niedaleko Kijowa
Zniszczona fabryka Coca-Coli po rosyjskich nalotach w rejonie Demirki niedaleko KijowaFoto: PAP/DSNS

Kijów przygotowuje się na rosyjskie oblężenie. Według amerykańskiego wywiadu, ukraińska stolica może zostać okrążona w ciągu 72 godzin.

Z miasta wyjechało wielu mieszkańców, ale tysiące Ukraińców, którzy zostali, spędzają czas w schronach, na parkingach podziemnych lub w metrze.

W Kijowie wciąż jest blisko 2 mln osób - powiedział agencji Reutera mer Kijowa Witalij Kliczko. Dodał, że linie zaopatrzenia z miasta i do miasta pozostają drożne pomimo działań wojennych, a zgromadzone zapasy wystarczą na dwa tygodnie.

"Wydaje się, że w mieście pozostają prawie 2 mln ludzi, to bardzo ważne, by zapewnić im byt" - oświadczył Witalij Kliczko. "Mamy elektryczność, ogrzewanie, gaz i wodę" - podkreślił mer, dziękując innym krajom za pomoc Ukrainie.

Jak zapewnia Witalij Kliczko, miasto przygotowuje się do obrony a władze zabezpieczają funkcjonowanie infrastruktury. Jest woda, światło, ciepło i internet; działają sklepy z żywnością i apteki.

Jak mówi przebywający w Kijowie Oleksandr Miasyszczev, redaktor ukraińskiego wydania LIGA.net, w mieście nie ma paniki.

– Ukraińcy wierzą w zwycięstwo – dodaje dziennikarz. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.

Prezydent: obecność naszych sojuszników z Kanady to wyraz wspólnego braterstwa z Ukrainą

10.03.2022 18:37
Obecność naszych sojuszników z Kanady ma podwójny charakter; z jednej strony to wyraz politycznego wsparcia, ale z drugiej strony także i wyraz naszego wspólnego braterstwa z Ukrainą - powiedział w czwartek po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau prezydent Andrzej Duda.

Specjalne zadanie kadyrowców pod Kijowem. Nie pozwalają na ucieczkę rosyjskim żołnierzom

11.03.2022 08:46
W okolicach Kijowa stacjonują Kadyrowcy, którzy nie pozwalają na odwrót wojsk rosyjskich - przekazał portal Ukrainska Prawda, powołują się na deputowanego do ukraińskiej Rady Najwyższej z prezydenckiej frakcji Sługa Narodu Fiodora Wenisławskiego.

"Historyczna noc w Wersalu". Przywódcy Wspólnoty za eurointegracją Ukrainy

11.03.2022 09:10
Unijni przywódcy na nieformalnym szczycie w Wersalu uzgodnili tekst deklaracji w sprawie Ukrainy. W dokumencie zapisano między innymi, że Ukraina należy do europejskiej rodziny. Przypomniano również, że Kijów złożył wniosek o członkostwo w Unii, a tą inicjatywą zajmie się teraz Komisja Europejska