Redakcja Polska

Wilno: wernisaż wystawy o polskim i litewskim podziemiu antykomunistycznym

17.06.2022 13:43
W wileńskim Pałacu Tuskulanum odbył się wernisaż wystawy "Podziemie łączy". Powstała ona na podstawie dwujęzycznego, polsko-litewskiego albumu, który w ubiegłym roku wydała Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie". Ekspozycja ukazuje historię polskiego i litewskiego podziemia w czasach komunistycznych. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio dla Zagranicy.
Audio
  • "Podziemie łączy" - to tytuł wystawy, którą można oglądać w wileńskim Pałacu Tuskulanum. Przedstawia ona historię polskiego i litewskiego oraz ich walkę z komunistami. Oparta została na albumie pod tym samym tytułem. Z jednym z autorów albumu, Tomaszem Bożerocki, historykiem rozmawia Kamil Zalewski.
  • W Wilnie zaprezentowano wystawę "Podziemie łączy". Z Juliuszem Szymczakiem –Gałkowskim, członkiem Zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” rozmawiał Kamil Zalewski [posłuchaj]
Wystawa Podziemie łączyPogrindis jungia
Wystawa "Podziemie łączy/Pogrindis jungia”Źródło: Twitter / PL in Lithuania @PLinLithuania

Juliusz Szymczak-Gałkowski, członek zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", w rozmowie z Polskim Radiem zwraca uwagę, że temat albumu oraz wystawy dotyczy trudnej polsko-litewskiej przeszłości. - Ta przeszłość dotyczy obu naszych narodów. Ważną rzeczą jednak jest to, że po fali podkreślania tego co nas dzieli, nagle znalazło się miejsce na refleksje o tym co jest pozytywne i dobre - wyjaśnia. 

Współautorką albumu i wystawy jest wileńska dziennikarka Ilona Lewandowska. Jak mówi ekspozycja jest sposobem, aby album i informacja, którą on niesie dotarł do różnych odbiorców. - Tuskulany to miejsce, które odwiedza wiele przypadkowych osób. Tu jest park, ludzie przychodzą na spacery, zatem w takim symbolicznym miejscu możemy mówić o tej historii" - zaznacza dziennikarka

Posłuchaj
00:51 11795216_1.mp3 Wilno: wernisaż wystawy o polskim i litewskim podziemiu antykomunistycznym. Materiał Kamila Zalewskiego

 

W wileńskim Pałacu Tuskulanum NKWD grzebało swoje ofiary. Byli to ludzie zamordowani w latach 1944-1947 w Wilnie. W 1994 roku w miejscu tym znaleziono przypadkiem szczątki ponad 700 ludzi, w tym żołnierzy Armii Krajowej.

Ilona Lewandowska dodaje, że album "Podziemie łączy" spotkał się z dobrymi opiniami ze strony litewskich historyków czy nawet ministra obrony. - Minister obrony na swoim Facebooku umieścił wpis, że to najlepiej narysowana historia podziemia zbrojnego jaką widział i najlepiej zrobiona tego rodzaju praca - opowiada.

Wystawę w wileńskich Tuskulanach można oglądać do 2 października. Jej organizatorem jest Ambasada RP w Wilnie i Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy.

Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio dla Zagranicy.


IAR/dad

Ukraińcy zniszczyli rosyjski okręt na Morzu Czarnym. Jest wideo

17.06.2022 11:41
Ukraińscy wojskowi trafili w holownik Wasilij Biech należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – powiadomiła w piątek rano Marynarka Wojenna Ukrainy. Okręt miał przewozić amunicję i wojskowych na okupowaną Wyspę Węży.

Jest pozytywna opinia Komisji Europejskiej ws. nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii

17.06.2022 13:28
Szefowa Komisji Europejskiej potwierdziła, że jest pozytywna opinia w sprawie nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii. Ursula von der Leyen poinformowała, że komisarze zwrócili się też do państw członkowskich, aby Ukraina otrzymała perspektywę europejską. 

W Wilnie rusza dwudniowa kwesta "Pomnikom Rossy"

17.06.2022 14:11
W Wilnie rusza dwudniowa kwesta "Pomnikom Rossy". Akcję prowadzić będzie Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą i Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie.