Redakcja Polska

Pierwszy komiks będący w Polsce lekturą szkolną ukazał się w ukraińskiej wersji językowej

28.09.2022 17:19
"Kajko i Kokosz - Szkoła latania" to kolejny już album komiksowy o wojach Mirmiła, który doczekał się tłumaczenia na język ukraiński.
Audio
  • Tomasz Kołodziejczak z wydawnictwa Egmont o ukraińskojęzycznej wersji albumu "Kajko i Kokosz - Szkoła latania". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Fragment okładki albumu
Fragment okładki albumu „Кайко та Кокош – Школа польотів”Janusz Christa (materiały wydawnictwa Egmont)

„Кайко та Кокош – Школа польотів” jest specjalną edycją komiksu Janusza Christy (1934–2008) „Kajko i Kokosz – Szkoła latania” przetłumaczonego na język ukraiński. 

Cykl opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych Zbójcerzy pod wodzą Hegemona i przeżywają masę zabawnych przygód. Komiks powstawał w latach 70. i 80. XX wieku i był jedną z wizytówek czasopisma młodzieżowego „Świat Młodych”. W 2003 roku wydawnictwo Egmont Polska wznowiło serię, a dzięki tej reedycji wszystkie części komiksu ukazały się po raz pierwszy w kolorze. 
 
Niniejsza wersja komiksu w języku ukraińskim będzie na pewno ciekawostką dla kolekcjonerów i miłośników przygód Kajka i Kokosza oraz twórczości Christy. Pozwoli także czytelnikom na całym świecie poznać najpopularniejszych polskich bohaterów komiksowych. Nieopodal Mirmiłowa własną warownię zbudowali niegodni miana rycerzy okrutni Zbójcerze, których wodza, Krwawego Hegemona, najbardziej złościło, kiedy słyszał, że nie ma poczucia humoru. Pewnego dnia postanowił zdobyć gród kasztelana Mirmiła, a atak rozpocząć od opanowania Klubo-Gospody, aby tym posunięciem szybko złamać ducha obrońców. Dzięki Kajkowi i Kokoszowi szturm zostaje odparty, dlatego Hegemon wymyśla sposób na pozbycie się obu wojów z grodu. Namawia kasztelana, aby ten spełnił swe największe marzenie i wraz z przybocznymi wyruszył na Łysą Górę znajdującą się w kraju Omsów, gdzie czarownice nauczą go latać. 
 
Album "Szkoła latania" jest pierwszym polskim komiksem, wpisanym na listę lektur, a ukraińska wersja językowa pozwoli ukraińskim uczniom, uczącym się w Polsce, łatwiej zapoznać się jednym z dzieł omawianych w szkołach.
 
Z Tomaszem Kołojdziejczakiem z Wydawnictwa Egmont rozmawiał Przemysław Pawełek.

Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc Ukrainie - uważa ambasador USA Mark Brzezinski

28.09.2022 11:29
Z pewnością uważam, że Polska udzielając pomocy Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla - przyznał ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Jesteśmy wzruszeni tą bezinteresownością i wspaniałością Polaków, którzy pomagali uchodźcom - dodał amerykański dyplomata.

Wkrótce rusza 13. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

28.09.2022 16:00
Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy w ciekawy i różnorodny sposób prezentuje  dorobek muzyczny Krzysztofa Komedy z różnych muzycznych perspektyw.  Festiwal  jest miejscem  konfrontacji polskich oraz zagranicznych artystów których inspiruje twórczość „ Chopina polskiego jazzu” .

Nie ustaje wsparcie Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" dla Ukrainy

28.09.2022 15:57
Wśród zadań realizowanych przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie", niezwykle cenna jest inicjatywa niesienia pomocy Ukrainie. Fundacja robi to od pierwszych dniach rosyjskiej agresji na Ukrainę, kiedy uruchomiła zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom wojny. Pomaga również polskim organizacjom i parafiom w Ukrainie oraz uchodźcom z Ukrainy, w tym posiadaczom Karty Polaka.