Redakcja Polska

Wystawa „Niczego mi tak nie żal jak porcelany” na Zamku Królewskim w Warszawie

10.10.2022 16:26
Ekspozycja prezentuje szczątki porcelanowych serwisów zniszczonych podczas II wojny światowej, skorupy filiżanek i talerzyków, które   przypominają historię okaleczonego miasta i tragicznych losów jego mieszkańców.
Audio
  • Na wystawę „Niczego mi tak nie żal jak porcelany” na Zamku Królewskim w Warszawie zaprasza jej kurator dr Mariusz Klarecki. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka [posłuchaj]
Wystawa Niczego mi tak nie żal jak porcelany
Wystawa "Niczego mi tak nie żal jak porcelany" Foto: materiały prasowe/Zamek Królewski w Warszawie

Przepaloną w ogniu płonącego miasta i rozbitą na najdrobniejsze kawałki porcelanę można jeszcze dziś znaleźć w wielu miejscach w Warszawie: w wykopach budowlanych, w antykwariatach, muzeach i mieszkaniach. Pokolenie, które pamięta czas wojny, odchodzi.

Na wystawie, która prezentowana jest na Zamku Królewskim od 17 września tego roku do 17 stycznia 2023 roku, pokazano szczątki dawnej porcelany i fajansów, tych najcenniejszych, misternie wykonanych, głównie w XVIII wieku. Duża część pochodzi z prywatnych kolekcji warszawskich i nigdy nie była pokazywana publicznie. Po wojnie porcelanowe szczątki zostały odkopane spod gruzów rękami mieszkańców Warszawy. Niektóre spalone i poniszczone filiżanki i imbryki ocalały z ognia płonących domów podczas Powstania Warszawskiego. Gdyby nie wojna, te najcenniejsze z pewnością znalazłyby się w zbiorach muzealnych.

Na wystawę „Niczego mi tak nie żal jak porcelany” na Zamku Królewskim w Warszawie zaprasza jej kurator dr Mariusz Klarecki. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.

 

Zobacz więcej na temat: Zamek Królewski Warszawa

Na Wawelu otwarto Skarbiec Koronny Zamku Królewskiego

01.07.2022 14:19
Jeden z największych w Polsce zbiorów kosztowności i bezcennych pamiątek historycznych jest prezentowany w dwunastu na nowo zaaranżowanych salach. Na stałej wystawie można podziwiać ok. 800 eksponatów.

Gala konkursu "Być Polakiem". "Wszystkie prace mają wspólny mianownik"

03.08.2022 13:38
Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono kilkadziesiąt nagród dla zwycięzców konkursu "Być Polakiem". Akcja skierowana do dzieci i młodzieży Polaków mieszkających poza granicami kraju odbyła się pod hasłem: "Mieszkasz poza Polską, Twoje serce jest w Polsce". Młodzi Polacy mieli między innymi za zadanie narysować widokówkę z Polski, napisać wiersz czy nagrać wideo na temat relacji z Ojczyzną.

Wystawa "#bezprzedawNIEnia" na Placu Piłsudskiego w Warszawie

05.09.2022 12:39
Ekspozycja jest elementem kampanii pod tym samy tytułem, przypominającej o nierozliczonych krzywdach i braku zadośćuczynienia dla Polski za straty, które poniosła w czasie II wojny światowej.