Redakcja Polska

Z okazji Święta Niepodległości Polskie Radio Chopin organizuje Maraton Chopinowski

04.11.2022 13:05
W trakcie tego niezwykłego wydarzenia 84 pianistów wykona 205 utworów Fryderyka Chopina. Maratonu będzie można posłuchać na antenie Radia Chopin 10 i 11 listopada.
Audio
  • Maraton Chopinowski w Polskim Radiu Chopin - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Maraton Chopinowski potrwa 28 godzin; rozpocznie on zbiórkę funduszy na pomoc Ukrainie
Maraton Chopinowski potrwa 28 godzin; rozpocznie on zbiórkę funduszy na pomoc UkrainiePolskie Radio/Cezary Piwowarski

Maraton jest organizowany z okazji 5. rocznicy powstania Radia Chopin i wpisuje się w obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Inicjatywę wsparły Katedry Fortepianu polskich uczelni muzycznych i jednej uczelni niemieckiej z Hamburga. "Wykonawcy będą zarówno ugruntowani o renomowanych karierach jak pani profesor Ławrynowicz, ale także będą to wykonawcy bardzo młodzi, rekrutujący się z owych katedr, a nawet ze szkół muzycznych" - mówił dyrektor Polskiego Radia Chopin Marcin Gmys.

Wśród artystów, którzy wykonają muzykę Chopina będą Polacy, Niemcy, Ukraińcy i Japończycy. Przez ponad 28 godzin w Studiu Koncertowym imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie zaprezentowane zostaną wszystkie dzieła Fryderyka Chopina w kolejności opusowej – zapowiada Marcin Gmys.

Maraton Chopinowski ma również wymiar charytatywny. Wydarzenie będzie początkiem akcji zbierania funduszy na rzecz ukraińskich szkół, które wspierają inne ukraińskiej szkoły, zniszczone w wyniku rosyjskiej agresji.

Na Święto Niepodległości Polskie Radio przygotowało też najnowszy album z cyklu wydawnictw tożsamościowych „Biało - Czerwona Podziemna 1939 - 1963”. Pierwsza część wydawnictwa przybliża działalność pionu cywilnego Polskiego Radia oraz postacie zasłużone dla dziejów rozgłośni w czasie II wojny światowej. Na drugiej płycie albumu zamieszczono niemal osiem godzin fragmentów nagrań relacji Polskiego Radia z procesów pokazowych żołnierzy podziemia niepodległościowego w okresie stalinowskim. Udostępniono po raz pierwszy kilkugodzinne relacje są świadectwami prawnego terroru, który stosowano względem żołnierzy: Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej. Na ikonografię zamieszczoną w albumie składają się zdjęcia oraz grafiki ilustrujące historię Polskiego Państwa Podziemnego.

IAR/ep

"Chopin i jego Europa". Bruce Liu i Royal Philharmonic Orchestra na finał festiwalu

31.08.2022 13:00
Festiwal "Chopin i jego Europa" zakończy się mocnym akcentem. W programie koncertu Royal Philharmonic Orchestra z Londynu pod dyrekcją Vasilya Petrenki znalazły się: Paria – Uwertura do opery S. Moniuszki, II Symfonia D-dur J. Sibeliusa oraz Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina. Solistą w tym ostatnim utworze będzie Bruce Liu, zwycięzca ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego. Transmisja na antenie Programu 2.

Polska Fundacja Narodowa partnerem filmu "Chopin. Nie boję się ciemności"

11.10.2022 16:45
Polska Fundacja Narodowa jest partnerem i wsparła zagraniczną promocję filmu "Chopin. Nie boję się ciemności", który w poniedziałek wieczorem miał w Warszawie swoją premierę - poinformował Temistokles Brodowski z Fundacji.

W Ostrowi Mazowieckiej otwarto muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu

03.11.2022 11:05
W domu w Ostrowi Mazowieckiej należącym do Marii Pileckiej otwarto muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, a także wojennym i powojennym losom jego rodziny. W uroczystości oprócz najbliższej rodziny bohatera wziął udział prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu.