Redakcja Polska

W Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji uroczyście otwarto wystawę "Powtarzajcie za mną II"

18.04.2024 14:51
Wideoinstalację tworzą filmy nakręcone w 2022 i 2024 roku. Występują w nich cywilni świadkowie wojny na Ukrainie, którzy dzieląc się swoimi doświadczeniami wojennymi oraz uchodźczymi, odtwarzają zapamiętane dźwięki wojny.
Audio
  • Yuriy Biley z Open Group o wystawie w Polskim Pawilonie na Biennale w Wenecji [posłuchaj}
Wystawa w Polskim Pawilonie na Biennale w Wenecji Powtarzajcie za mną II
Wystawa w Polskim Pawilonie na Biennale w Wenecji "Powtarzajcie za mną II" Foto: materiały prasowe

Na wystawę, przygotowaną przez ukraiński kolektyw Open Group, składają się filmy, będące przejmującymi świadectwami wojny na Ukrainie – "Powtarzajcie za mną 2022" i "Powtarzajcie za mną 2024".

Kuratorką wystawy jest Marta Czyż, a autorami filmów - Yuriy Biley i Pavlo Kovach. W uroczystym otwarciu Polskiego Pawilonu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji wziął udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Podczas ceremonii szef resortu kultury powiedział, że sztuka nie wprowadza pokoju i nie przeciwdziała wojnie, ale budzi emocje, które pozwalają nam nie być obojętnymi. - Ten konflikt dzieje się tuż obok nas, Polaków, i pokazał nam, co naprawdę jest ważne w życiu - ludzka solidarność i współczucie – dodał minister.

Posłuchaj
07:39 Wystawa.mp3 Yuriy Biley z Open Group o wystawie w Polskim Pawilonie na Biennale w Wenecji [posłuchaj}

 

"Powtarzajcie za mną II" jest zbiorowym portretem świadków wojny trwającej w Ukrainie. Prezentowane prace wideo powstały w 2022 i w 2024 roku. Wszyscy ich bohaterowie to cywilni uchodźcy wojenni, którzy opowiadają o wojnie zapamiętanymi dźwiękami broni, a następnie zapraszają publiczność do ich powtórzenia. Artyści wykorzystują tutaj formułę karaoke. W tym wypadku akompaniamentem nie są jednak znane przeboje, lecz wystrzały, kanonady, wycie i wybuchy, a tekstem – opisy śmiercionośnej broni. Tak brzmi ścieżka dźwiękowa wojny. Zestawienie ze sobą prac z 2022 i 2024 roku pokazuje drastyczną ciągłość pamięci, a także zmiany technologiczne.

Pierwsze wideo zostało nakręcone w obozie dla tzw. wewnętrznych uchodźców pod Lwowem. Druga praca była realizowana poza Ukrainą, w lokalizacjach, które dla uczestników są bezpiecznym miejscem. Jednak w dalszym ciągu, już poza zasięgiem maratonu syren alarmowych, dźwięki wojny pozostają dla nich częścią traumy i poszerzają symbolicznie granice jej zasięgu.

- Szukaliśmy uniwersalnego języka, którym można przekazać to, co się teraz dzieje w Ukrainie, który zrozumieją wszyscy. Tym językiem okazał się język broni – mówi Yurij Biley z kolektywu Open Group. – W naszych pracach próbujemy się podzielić wojennym doświadczeniem i uprzedzić, że coś takiego może w XXI wieku spotkać praktycznie każdego – dodaje artysta w rozmowie z Ewą Plisiecką.

Polskie Radio dla Zagranicy jest patronem medialnym wystawy.

 

 

 

Odgłosy wojny odtwarzane przez uchodźców z Ukrainy – wstrząsające filmy w Pawilonie Polskim w Wenecji

18.04.2024 14:00
Instalacja wideo zrealizowana przez ukraiński kolektyw Open Group pt. „Powtarzajcie za mną II” będzie pokazana w Pawilonie Polskim na tegorocznym Biennale. Prezentowane prace powstały w 2022 i w 2024 roku.

„Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”. Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

15.04.2024 13:44
To pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja twórczości wybitnej artystki ludowej – ikony sztuki ukraińskiej. Jej dorobek współtworzy dziedzictwo kulturowe Ukrainy.

„Jak ty?” - film młodego ukraińskiego reżysera o wojnie na Ukrainie na ekranach polskich kin

16.04.2024 18:44
Stanislav Konoplov wykorzystał w swoim fabularnym obrazie dokumentalne zdjęcia, pokazujące m.in. zniszczone przez rosyjskie bomby domy; film opowiada o uczuciach i emocjach, jakie w ludziach budzi wojna.