Redakcja Polska

„25 lat wspólnych opowieści”. Jubileusz Instytutu Polskiego w Bukareszcie

18.06.2026 15:48
17 czerwca w stolicy Rumunii, w przestrzeniach etnograficznego Muzeum Narodowego Chłopa Rumuńskiego, Instytut Polski w Bukareszcie świętował 25-lecie działalności.
Pracownicy Instytutu z tortem z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Instytutu Polskiego w Bukareszcie
Pracownicy Instytutu z tortem z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Instytutu Polskiego w Bukareszciefot. Instytut Polski w Bukareszcie/A. Tudose

Wśród gości wydarzenia znaleźli się  Paweł Soloch, Ambasador RP w Rumunii, Gerwazy Longher, poseł do Izby Deputowanych rumuńskiego parlamentu i Prezes Związku Polaków w Rumunii, Roland Chojnacki, dyrektor Departamentu Dyplomacji Kulturalnej i Promocji Polski MSZ (a także pierwszy dyrektor IP w Bukareszcie, 2001-2006), Maja Wawrzyk – była dyrektor Instytut Polskiego w Bukareszcie (2011-2015), dyrektorzy narodowych Instytutów kultury, z którymi Instytut współpracuje w ramach sieci EUNIC (European Union National Institutes for Culture), przedstawiciele najważniejszych rumuńskich instytucji kultury i nauki oraz reprezentanci mediów.

Publiczności zaprezentowano, przygotowany przez Instytut, krótki film zawierający wypowiedzi wszystkich dotychczasowych dyrektorów IP (oprócz wspomnianych już Rolanda Chojnackiego i Mai Wawrzyk – Jarosława Goduna (2006-2010), Agnieszki Skieterskiej (2015-2020) oraz obecnej dyrektor Instytutu Polskiego, Natalii Mosor (od 2020 r.). Goście otrzymali specjalną pamiątkową grafikę jubileuszową zaprojektowaną przez znaną rumuńską artystkę, Carlę Duschkę.

Wyróżnieni odznaką honorowa „Bene Merito”  Wyróżnieni odznaką honorowa „Bene Merito”   fot. Instytut Polski w Bukareszcie/A. Tudose

Ważną częścią wieczoru była projekcja filmu dokumentalnego pt. Kumotry, w reżyserii Emilii Śniegoskiej. Ciepła i pełna humoru opowieść o przyjaźni dwóch kobiet z małej polskiej wioski na rumuńskiej Bukowinie doskonale wpisała się w poetykę wieczoru i jednocześnie jest żywym obrazem stylu działalności IP w Bukareszcie opartego na bliskich i przyjacielskich relacjach z rumuńskimi i mołdawskimi partnerami z kręgów kulturalnych obu krajów.    

Symbolicznym potwierdzenie wyjątkowych relacji polsko-rumuńskich na polu kultury są także odznaki honorowe „Bene Merito” przyznane w związku z jubileuszem Instytutu przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej,  Radosława Sikorskiego.

Wręczenie odznaki honorowej „Bene Merito” panu Virgilowi Nițulescu, od lewej do prawej: Natalia Mosor – dyrektor IP w Bukareszcie; Roland Chojnacki – dyrektor Departamentu Dyplomacji Kulturalnej i Promocji Polski MSZ; Paweł Soloch – Ambasador RP w Rumunii; odznaczony Virgil Nițulescu   fot. Instytut Polski w Bukareszcie/A. Tudose Wręczenie odznaki honorowej „Bene Merito” panu Virgilowi Nițulescu, od lewej do prawej: Natalia Mosor – dyrektor IP w Bukareszcie; Roland Chojnacki – dyrektor Departamentu Dyplomacji Kulturalnej i Promocji Polski MSZ; Paweł Soloch – Ambasador RP w Rumunii; odznaczony Virgil Nițulescu   fot. Instytut Polski w Bukareszcie/A. Tudose

Za osobisty wkład w aktywną działalność na rzecz wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej zostali odznaczeni: Luiza Săvescu, polonistka, tłumaczka polskiej literatury, związana zawodowo z Instytutem Polskim w Bukareszcie od czasu jego powstania, a po  przejściu na emeryturę, nadal aktywnie wspierająca IP swoją ekspertyzą oraz Virgil Ștefan Nițulescu, historyk, profesor Uniwersytetu im. Luciana Blagi w Sybinie i dyrektor Muzeum Narodowego Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie, długoletni partner IP w Bukareszcie, szczególnie aktywny w czasie Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025. Wręczenia odznaczeń dokonał Ambasador Paweł Soloch, wraz z dyr. Rolandem Chojnackim i dyr. Natalią Mosor.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że Instytut Polski obejmuje swoim działaniem terytorium dwóch krajów. W czerwcu 2001 roku Instytut rozpoczął działalność w Rumunii, a w 2004 roku także w Republice Mołdawii. W tym roku Instytut w Bukareszcie świętuje swoje ćwierćwiecze, ale jego korzenie sięgają 1937 roku, co czyni go pierwszą polską placówką tego typu na świecie.

Mołdawska odsłona jubileuszu Instytutu Polskiego planowana jest na wrzesień 2026 roku w Kiszyniowie.

Instytut Polski w Bukareszcie

Hania Rani o muzyce do filmu „Wartość sentymentalna”: to wielka radość, kiedy ścieżka dźwiękowa dostaje drugie życie

08.06.2026 16:32
Muzyka do nagrodzonego Oscarem filmu „Wartość sentymentalna” ukazała się w fizycznym wydaniu na winylu i CD. Hania Rani podkreśla, że to dla niej przede wszystkim powód do radości, bo soundtrack zyskuje w ten sposób nowe życie poza ekranem.

Jarocin Festival stawia na polski rock i młode talenty. „Oryginał jest tylko jeden”

09.06.2026 15:45
Jarocin Festiwal w nadchodzącej edycji stawia wyłącznie na polską muzykę – od legend sceny rockowej po debiutantów. Dyrektor artystyczny festiwalu Michał Wiraszko w rozmowie z Piotrem Żułnowskim opowiada o idei wydarzenia, wyjątkowych reaktywacjach i powrocie do korzeni, podkreślając, że Festiwal w Jarocinie ma dziś być „dobrym festiwalem na złe czasy”.

Portret Matki 2026. Finał konkursu plastycznego prac polskich dzieci w Londynie

16.06.2026 15:45
W Ognisku Polskim w Londynie odbył się finał konkursu plastycznego „Portret Matki 2026”, który zgromadził młodych artystów z Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Rekordowa liczba zgłoszeń, wzruszające występy artystyczne oraz prezentacja najlepszych prac sprawiły, że wydarzenie stało się wyjątkowym świętem rodziny, sztuki i polskiej kultury na emigracji.