X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Warszawie oddano hołd gen. Stefanowi Roweckiemu ps. "Grot"

14.02.2020 15:43
Z okazji 78. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz 77. rocznicy utworzenia Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK w Warszawie oddano hołd jej pierwszemu komendantowi - generałowi Stefanowi Roweckiemu pseudonim "Grot". Na warszawskiej Ochocie przed tablicą upamiętniającą generała wieńce i kwiaty złożyli weterani AK, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz uczniowie.
Audio
  • W Warszawie oddano hołd żołnierzom Armii Krajowej. Materiał Witolda Banacha (IAR)
Uroczystości przed tablicą upamiętniającą gen. dyw. Stefana Roweckiego Grota z okazji obchodów 78. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz 77. rocznicy utworzenia Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK
Uroczystości przed tablicą upamiętniającą gen. dyw. Stefana Roweckiego "Grota" z okazji obchodów 78. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz 77. rocznicy utworzenia Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AKFot.: PAP/Tomasz Gzell

Szef Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że generał Rowecki dowodził Armią Krajową a wcześniej Związkiem Walki Zbrojnej w bardzo trudnym czasie. - Kiedy odwaga była w ogromnej cenie, kiedy trzeba było poświęcić i ryzykować wszystko, aby Polska mogła stać się niepodległa i suwerenna. W tej walce generał Rowecki pamiętał o tych wartościach, które przyświecały mu również, kiedy wstępował do Legionów w roku 1914. Wiedział, tak jak jego podkomendni składając przysięgę Armii Krajowej, że trzeba być wiernym Rzeczpospolitej Polskiej - mówił Jan Józef Kasprzyk.

Przed południem przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie oddano hołd żołnierzom Armii Krajowej.

14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz generał Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

Korzenie Armii Krajowej sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem rozbudowanego później Państwa Podziemnego. SZP została przekształcona w 1940 roku w Związek Walki Zbrojnej. Kolejnymi dowódcami AK byli generałowie: Stefan Rowecki pseudonim "Grot", Tadeusz Komorowski pseudonim "Bór", Leopold Okulicki pseudonim "Niedźwiadek". Dowódca AK podlegał Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych.

IAR/dad

We Lwowie wykład o prawie rzymskim w ramach Spotkań Ossolińskich

14.02.2020 11:18
Ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier, krewny ostatniego rektora Uniwersytetu Jana Kazimierza, wystąpił z wykładem we Lwowie. Sala Biblioteki im. Stefanyka w historii elitarnych Spotkań Ossolińskich nigdy nie była tak wypełniona. Zabrakło krzeseł nie tylko w sali bibliotecznej, ale również na galerii. Na wydarzenie licznie przybyli lwowscy Polacy, przedstawiciele ukraińskiej inteligencji i studenci prawa z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Litwa: rozwiązanie problemu "Orlenu" pomogło stosunkom polsko-litewskim

14.02.2020 12:35
Ustępstwa Litwy wobec koncernu "Orlen", który zarządza rafinerią w Możejkach pomogły w obustronnych stosunkach. Takie przekonanie wyraził prezydent Gitanas Nauseda w wywiadzie udzielonym portalowi Delfi.

IPN prezentuje komputerową wersję gry Polskie Państwo Podziemne

14.02.2020 14:33
Z plansz na monitory komputerów - Instytut Pamięci Narodowej przedstawił multimedialną wersję gry edukacyjnej "Polskie Państwo Podziemne". Ilustruje ona zasady i skalę działalności struktur konspiracji, poprzez sylwetki osób, które je współtworzyły. Publikacja komputerowej wersji gry wiąże się z przypadającą dziś 78. rocznicą przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, będącej istotną częścią podziemnego państwa.