Redakcja Polska

Ukraina: uroczystości 77. rocznicy zbrodni wołyńskiej w Porycku

11.07.2020 16:15
W Pawliwce na Ukrainie odbyły się uroczystości 77 rocznicy zbrodni wołyńskiej. To w tej miejscowości, dawniej noszącej nazwę Poryck, 11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści wymordowali ponad 200 Polaków. Modlono się w intencji ofiar zbrodni. Apelowano o pojednanie między narodami, ale też o godne upamiętnienie i pochówek polskich ofiar spoczywających na Ukrainie.
Audio
  • Ukraina: uroczystości 77. rocznicy zbrodni wołyńskiej w Porycku. Relacja Pawła Buszki (IAR)
Uroczystości w Porycku
Uroczystości w PoryckuŹródło: twitter/PLinUkraine @PLinUkraine

Na miejscu zbrodni, przy krzyżu upamiętniającym ofiary wspólną modlitwę żałobną odprawili prawosławni i katoliccy duchowni. Rzymskokatolicki Biskup Bronisław Bernacki apelował o pojednanie. Jak mówił - dziś należy robić wszystko, aby narody polski i ukraiński nie były skłócone.

Obecni na uroczystości złożyli wieńce. Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki przypomniał, że prezydent Andrzej Duda z okazji rocznicy zbrodni wołyńskiej wystosował specjalny list, w którym napisał, że zbrodnia na Polakach "tkwi straszliwym cierniem w pamięci narodowej". Ambasador zaznaczył, że dzieje się tak nie tylko ze względu na skalę ofiar zbrodni, ale ten cierń jest tak bolesny w polskiej pamięci również dlatego, że do dziś nie możemy w chrześcijański i godny sposób poszukiwać i chować naszych rodaków.

W uroczystościach uczestniczyli też przedstawiciele miejscowych władz.
Podczas rzezi wołyńskiej z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło około 100 tysięcy Polaków. Jutro w ich intencji odprawiona będzie również msza święta w Katedrze św. Piotra i Pawła w Łucku.

IAR/dad

Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła nowe programy pomocowe na wschodzie Ukrainy

11.07.2020 10:07
PAH chce dotrzeć do osób starszych, które w wyniku pandemii koronawirusa zostały niemal odcięte od świata. Najstarsi mieszkańcy obwodu donieckiego oraz miejscowi niepełnosprawni otrzymają artykuły higieniczne, niezbędne do ochrony przed COVID-19. 

Po interwencji Ambasady RP niemiecka gazeta przeprasza za "polski obóz"

11.07.2020 14:13
Niemiecki dziennik "Allgaeuer Zeitung" na swoich stronach internetowych napisał o "polskim obozie koncentracyjnym". Po interwencji polskiej ambasady redakcja tekst poprawiła i przeprosiła za użycie w pierwotnej wersji fałszywego określenia o "polskim obozie koncentracyjnym".