X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Nieznane listy dzieci z obozu koncentracyjnego w Łodzi

24.09.2021 12:55
Badacze powstającego Muzeum Dzieci Polskich odkryli listy małych dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym w Łodzi. Zostały one odnalezione podczas kwerendy w prywatnych zbiorach.
Wizyta funkcjonariuszy SS w obozowej szwalni
Wizyta funkcjonariuszy SS w obozowej szwalniźródło: dzieje.pl / IPN

Dyrektor Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu, dr Ireneusz Maj poinformował, że placówka otrzymała osiem listów. Według niego korespondencja jest bezcenna chociaż treść listów napisanych przez dzieci do rodziców lub najbliższej rodziny nie pokazuje całej prawdy o warunkach obozowych.

- Każdy list był cenzurowany i pisany pod dyktando strażników. Jednak nawet to, co udało się dzieciom opisać, jest wstrząsające - mówi dr Ireneusz Maj. - Proszę o trochę szarego mydła i łyżkę, bo nie mam czym jeść - napisała 15 lutego 1944 r. do swoich rodziców dwunastoletnia Halinka Cubrzyńska. Jej rówieśnik Jaś Spychała tak pisał do rodziców: "Upiecz mi Mamusiu naleśników 20. Przyślij ołówek, gumę. I cebulę, i musztardę. I znaczków”.

Z kolei trzynastoletnia Gertruda Nowak 2 kwietnia 1944 r. w liście do "Kochanej Rysi", prawdopodobnie siostry, informuje ją, że: "Jerzy ze szpitala przyjechał zdrowy, teraz znów zachorował na zapalenie płuc i wodę w boku. Martwię się bardzo, żeby mu się nie pogorszyło".

Dr Ireneusz Maj podkreśla, że do powstającej placówki zgłasza się wiele osób, które chcą podzielić się wiedzą o wojennych losach dzieci. - Ujawniają nieznane fakty, wskazują miejsca, informują nas o zdjęciach i dokumentach. Nasi historycy przeszukują archiwa, także te prywatne. Ten obóz i tragiczna historia małych bezbronnych ofiar niemieckich zbrodni były przez lata zapomniane. Teraz odkrywamy prawdę o obozie przy ulicy Przemysłowej w Łodzi. Ujawnimy wszystkie fakty, pokażemy całą prawdę o obozie - zapewnia Ireneusz Maj.

Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu będzie nowoczesną, multimedialną placówką muzealno-edukacyjną pokazującą wojenne i powojenne losy najmłodszych obywateli Polski. Zostaną tam upamiętnione ofiary obozu koncentracyjnego dla dzieci w Łodzi, który powstał na terenie przylegającym bezpośrednio do getta łódzkiego, co miało gwarantować, że o istnieniu obozu dziecięcego będzie wiedzieć niewielki odsetek ludności, a każda ucieczka zakończy się ujęciem zbiegów.

Obóz działalność rozpoczął 1 grudnia 1942 roku, a pierwsi więźniowie przybyli 11 grudnia. Przez cały okres jego funkcjonowania było w nim przetrzymywanych kilka tysięcy dzieci w wieku od paru miesięcy do 16 lat, a kilkuset małych więźniów straciło życie. Obóz funkcjonował do 18 stycznia 1945 roku.

Więcej o sprawie odnalezionych listów - dzieje.pl

IAR/dad

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego, co już zrobiliśmy, cieszy

24.09.2021 12:01
Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki - mówi Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

Ruszył "Projekt: Norwid". Ciekawa inicjatywa Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”

07.10.2021 12:28
Jak zainteresować młodzież twórczością Cypriana Kamila Norwida? Jak pokazać, że XIX-wieczny romantyk to postać, którą warto się inspirować, nawet w erze rozwiniętych technologii cyfrowych? W 200. rocznicę urodzin Norwida to wyzwanie podjęła Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.