Redakcja Polska

Wręczono Nagrody BohaterON 2021. Uhonorowano instytucje, firmy, nauczycieli i pasjonatów historii

26.10.2021 12:51
Nagroda BohaterON im. Powstańców Warszawskich została ustanowiona w celu wyróżnienia osób i podmiotów zaangażowanych w promocję wiedzy o historii Polski.
Audio
Statuetka Nagrody BohaterON
Statuetka Nagrody BohaterONPaweł Przybyszewski/Polskie Radio

Instytucje, firmy, osoby publiczne, nauczyciele i pasjonaci historii zostali uhonorowani BohaterONami. Tegoroczna uroczystość wręczenia nagród imienia Powstańców Warszawskich odbyła się w poniedziałek w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

W kategorii pasjonatów złotym BohaterONem nagrodzono Dorotę Bartoszewicz, która prowadzi akcję przekazywania rodzinom pamiątek po ich bliskich z czasów drugiej wojny światowej. W kategorii nauczyciel najwyższą nagrodę otrzymała Patrycja Michalik, która opracowała projekt "Powstańcy'44 - pamiętamy". Nagrodę specjalną otrzymał dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie profesor Zbigniew Wawer. Od lat 90. ubiegłego wieku dokumentował wspomnienia Powstańców Warszawskich:

Stowarzyszenie Monopol Warszawski otrzymało złotego BohaterONa w kategorii organizacja non profit, Good Games - w kategorii firma. Marię Stachurską nagrodzono statuetką w kategorii osoba publiczna, a redakcję portalu Dzieje.pl - w kategorii dziennikarz.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński powiedział Polskiemu Radiu, że akcja łączy pokolenia. Dodał, że pamięć jest bardzo istotna, także w kontekście myślenia o przyszłości. Wyboru laureatów w każdej kategorii dokonała Kapituła Nagrody, w której składzie jest minister kultury. Piotr Gliński mówił, że wybór - po raz kolejny - nie był łatwy.

Jak mówiła dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska, dla publicznego nadawcy kampania „BohaterON - włącz historię” jest szczególnie ważna. Jak dodała, Polskie Radio swoimi działaniami misyjnymi wpisuje się w historię Powstania Warszawskiego.

W trakcie gali odbyło się widowisko muzyczne. Motywem przewodnim koncertu były wiersze o miłości autorstwa poetów z Powstania Warszawskiego, a także inne utwory o miłości w wykonaniu znanych artystów, w tym: Agi Zaryan, Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, Krzysztofa Zalewskiego, Meli Koteluk i Piotra Cyrwusa.

IAR/PP

ONZ: Polska wraz z ponad 40 krajami potępiła działania Białorusi na granicy z UE

26.10.2021 09:15
Ponad 40 krajów należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych potępiło we wspólnym oświadczeniu łamanie praw człowieka przez białoruski reżim, w tym wykorzystywanie migrantów do celów politycznych. Wśród sygnatariuszy jest Polska, która zabiegała o przyjęcie dokumentu.

Polska Agencja Kosmiczna zawarła porozumienie z NASA. Program Artemis z udziałem Polaków

26.10.2021 11:46
Polska Agencja Kosmiczna podpisała porozumienie z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych, które daje Polsce możliwość udziału w wielostronnych programach NASA dotyczących eksploracji m.in. Księżyca i Marsa.

Polacy wracają do kraju. Takiego wyniku nie było od 2004 roku

26.10.2021 14:23
O 176 tys. spadła liczba polskich emigrantów w 2020 roku - informuje zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak, powołując się na raport GUS "Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004-2020".