X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Na Łotwie uczczono pamięć polskich żołnierzy wyzwalających Dyneburg

03.01.2022 18:59
Na Łotwie z okazji 102. rocznicy wyzwolenia Dyneburga z rąk bolszewików uczczona została pamięć poległych podczas ofensywy żołnierzy. W oswobodzeniu miasta ważną rolę odegrali żołnierze Wojska Polskiego
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org

Dyneburg jest największym miastem w Łatgalii - jednej z historycznych krain Łotwy. W 1920 roku miejscowość tę wyzwalały połączone siły polsko-łotewskie. Pamięć poległych uczcili przedstawiciele państwa polskiego, między innymi konsul RP na Łotwie Krzysztof Pokruszyński i prezes Związku Polaków na Łotwie Ryszard Stankiewicz.

Delegacja zapaliła znicze i złożyła wieńce na cmentarzach w Dyneburgu, Krasławiu, Ławkiesach i Wyszkach. Ryszard Stankiewicz zwraca uwagę, że pamięć o tamtych wydarzeniach przekazywana jest w Łatgalii z pokolenia na pokolenie. "Organizujemy różne imprezy w takie dni jak 3 stycznia, 3 maja, w Dzień Wojska Polskiego czy 11 listopada. Z młodzieżą przychodzimy na groby polskich żołnierzy" - wyjaśnia. 

W związku z rocznicą wyzwolenia miasta, w Dyneburgu przy ulicy Warszawskiej można oglądać plenerową wystawę zatytułowaną "Kampania Łatgalska 1919-1920 w obiektywie por. Ludwika Nowakowskiego, uczestnika walk o wyzwolenie Łotwy".

Kampania Łatgalska nazywana też operacją "Zima" doprowadziła do wyparcia Armii Czerwonej poza etnograficzne granice Łotwy. Rozpoczęła się ona 3 stycznia 1920 roku uderzeniem na Dyneburg. Miasto zostało wyzwolone w ciągu jednego dnia, a decydującą rolę w tym wydarzeniu odegrało polskie wojsko. Kampania Łatgalska zakończyła się 27 stycznia 1920 roku. Jest przykładem bezprecedensowej współpracy narodów polskiego i łotewskiego dążących do wolności.

IAR/ks

Lwów: Wielkie kolędowanie u arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego

03.01.2022 18:54
Dzieci i młodzież z różnych miejscowości archidiecezji lwowskiej biorą udział w Wielkim Kolędowaniu u metropolity lwowskiego arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego

Szef MSZ rozmawiał ze swoimi odpowiednikami z USA i wschodniej flanki NATO

04.01.2022 08:59
Sytuacja Ukrainy w związku z działaniami Rosji to jeden z tematów rozmów ministra spraw spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem oraz ministrami spraw zagranicznych państw wschodniej flanki NATO

Jens Stoltenberg zwołuje posiedzenie Rady NATO-Rosja na 12 stycznia

04.01.2022 12:15
Rada NATO-Rosja powstała w 2002 na mocy Deklaracji Rzymskiej jako forum konsultacji w kwestiach związanych z bezpieczeństwem między państwami członkowskimi NATO a Federacją Rosyjską