Redakcja Polska

Dziennikarze Polskiego Radia twórcami cyklu filmowego „Dzieci Syberii”

18.02.2022 14:10
Edyta Poźniak i Olaf Ważyński przygotowali 6 filmów dokumentalnych, które przedstawiają historie najmłodszych ofiar masowych deportacji ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego.
Audio
  • Rozmowa z autorami cyklu "Dzieci Syberii" [posłuchaj]
Polskie dzieci na Syberii
Polskie dzieci na SyberiiFoto: NAC

Filmy przedstawiają losy sześciu osób, które były zesłane w różnych deportacjach. Po wyjściu Armii Andersa do Iranu trafiały one na wszystkie kontynenty. Ich historie udało się pokazać na podstawie autentycznych pamiętników, dokumentów, materiałów i listów.

W filmach wykorzystano niezwykle cenne fragmenty między innymi kronik zgromadzonych w Instytucie Sikorskiego w Londynie. Prezentowane też są wcześniej niepublikowane w polskich mediach materiały z British Pathe.

- Widzimy na nich zapisy z lat czterdziestych, ukazują poruszające obrazy uchodźców. Panował tam głód i choroby. Patrzymy też w oczy dzieci, dowiadując się jak ich ciężkie losy ukształtowały potem te społeczności – wyjaśnia Edyta Poźniak, która wielokrotnie była na Syberii. Olaf Ważyński zaś tłumaczy, jak wiele emocji włożył w pracę nad cyklem filmowym. Oboje dziennikarze Polskiego Radia nie wykluczają, że powrócą jeszcze do tego tematu.  

Z autorami cyklu "Dzieci Syberii", Edytą Poźniak i Olafem Ważyńskim, rozmawia Ewa Plisiecka.

82 lata temu rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Wschód

10.02.2022 16:46
82 lata temu, w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku, rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych deportacji Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Tego dnia w głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tysięcy obywateli polskich. Wielu umarło w drodze, tysiące nie wróciły do kraju.

Tragiczne losy dzieci deportowanych na Wschód w cyklu filmów dokumentalnych

11.02.2022 13:30
Historie najmłodszych ofiar masowej deportacji ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego przedstawia cykl przygotowany przez dziennikarzy Polskiego Radia – Edytę Poźniak i Olafa Ważyńskiego.

"Te emocje są wciąż żywe". Rozmowa z autorką filmów "Dzieci Syberii"

17.02.2022 15:07