X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Dziennikarze Polskiego Radia twórcami cyklu filmowego „Dzieci Syberii”

18.02.2022 14:10
Edyta Poźniak i Olaf Ważyński przygotowali 6 filmów dokumentalnych, które przedstawiają historie najmłodszych ofiar masowych deportacji ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego.
Audio
  • Rozmowa z autorami cyklu "Dzieci Syberii" [posłuchaj]
Polskie dzieci na Syberii
Polskie dzieci na SyberiiFoto: NAC

Filmy przedstawiają losy sześciu osób, które były zesłane w różnych deportacjach. Po wyjściu Armii Andersa do Iranu trafiały one na wszystkie kontynenty. Ich historie udało się pokazać na podstawie autentycznych pamiętników, dokumentów, materiałów i listów.

W filmach wykorzystano niezwykle cenne fragmenty między innymi kronik zgromadzonych w Instytucie Sikorskiego w Londynie. Prezentowane też są wcześniej niepublikowane w polskich mediach materiały z British Pathe.

- Widzimy na nich zapisy z lat czterdziestych, ukazują poruszające obrazy uchodźców. Panował tam głód i choroby. Patrzymy też w oczy dzieci, dowiadując się jak ich ciężkie losy ukształtowały potem te społeczności – wyjaśnia Edyta Poźniak, która wielokrotnie była na Syberii. Olaf Ważyński zaś tłumaczy, jak wiele emocji włożył w pracę nad cyklem filmowym. Oboje dziennikarze Polskiego Radia nie wykluczają, że powrócą jeszcze do tego tematu.  

Z autorami cyklu "Dzieci Syberii", Edytą Poźniak i Olafem Ważyńskim, rozmawia Ewa Plisiecka.

82 lata temu rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Wschód

10.02.2022 16:46
82 lata temu, w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku, rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych deportacji Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Tego dnia w głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tysięcy obywateli polskich. Wielu umarło w drodze, tysiące nie wróciły do kraju.

Tragiczne losy dzieci deportowanych na Wschód w cyklu filmów dokumentalnych

11.02.2022 13:30
Historie najmłodszych ofiar masowej deportacji ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego przedstawia cykl przygotowany przez dziennikarzy Polskiego Radia – Edytę Poźniak i Olafa Ważyńskiego.

"Te emocje są wciąż żywe". Rozmowa z autorką filmów "Dzieci Syberii"

17.02.2022 15:07