Redakcja Polska

10. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" - dla Ukrainy

07.03.2022 15:13
„Biegniemy Ukrainie z pomocą” – pod tym hasłem odbyła się X jubileuszowa edycja biegu, mającego uczcić pamięć żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.
Audio
  • 10. Bieg „Tropem Wilczym” - dla Ukrainy - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Uczestnicy X edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w Forcie Bema w Warszawie
Uczestnicy X edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" w Forcie Bema w WarszawieFoto: Marcin Obara / PAP

Dziesięć lat projektu Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" podsumowano podczas uroczystej gali w Belwederze, gdzie zainaugurowano też program pomocy dla uchodźców z objętej wojną Ukrainy. „W obliczu rosyjskiej agresji na niepodległą Ukrainę tragiczna i bohaterska historia Wyklętych jeszcze mocniej przemawia do współczesnych. Wierzę, że pamięć o nich będzie trwała wiecznie” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników wydarzenia.

W jubileuszowym biegu w dniach od 1 do 6 marca  uczestniczyli biegacze w tysiącu miejsc w Polsce i za granicą. Cel biegu "Tropem wilczym” - naśladowanie przykładu Żołnierzy Niezłomnych - to teraz konkretna pomoc Ukrainie – tłumaczy koordynatorka biegu Barbara Konarska.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk przemawiając podczas uroczystej gali na 10-lecie wydarzenia mówił, że bieg przez lata nie stracił swojej autentyczności. - Ogromną wartością tej inicjatywy jest jej oddolny charakter. Włączają się w nią organizacje pozarządowe i wolontariusze - powiedział Michał Dworczyk. Pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak przypomniał, że idea biegu to przede wszystkim oddanie hołdu naszym bohaterom, zaś prezydencki minister Wojciech Kolarski podkreślił, że bieg odbywa się w tysiącu miejsc w całej Polsce i na świecie.

Organizatorem Biegu "Tropem Wilczym" jest Fundacja Wolność i Demokracja. Prezes fundacji Lidia Luboniewicz przyznała, że tegoroczne wydarzenie z uwagi na sytuację na Ukrainie jest wyjątkowe

Gala z okazji jubileuszu była także okazją do podziękowania partnerom za lata wspierania projektu. W imieniu Polskiego Radia pamiątkową statuetkę odebrała prezes Agnieszka Kamińska. – Polskie Radio włącza się w pomoc Ukrainie – mówiła Agnieszka Kamińska.  

Bieg „Tropem Wilczym” odbywa się na dystansach 5 i 10 kilometrów oraz 1963 metrów. Ten ostatni dystans upamiętnia rok śmierci Józefa Franczaka ''Lalka'' - ostatniego partyzanta podziemia niepodległościowego.

IAR/ep

Cenne działania Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie". Zbiórka na rzecz ofiar wojny w Ukrainie

07.03.2022 11:33
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” prowadzi, w ramach Wschodniego Funduszu Dobroczynności, zbiórkę pieniędzy oraz darów na rzecz ofiar wojny w Ukrainie.

Szynkowski vel Sęk: Rosja chce wywołać poczucie zagrożenia na Zachodzie, ale nie powinniśmy temu ulegać

07.03.2022 12:06
Polityka informacyjna Rosji ma wywołać poczucie zagrożenia na Zachodzie, aby zniechęcić do wspierania Ukrainy, ale nie powinniśmy temu ulegać - podkreślił w poniedziałek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak zaznaczył, konsekwentne wpieranie Ukrainy jest także w naszym interesie.

Ważny głos Ambasador RP słyszalny na wiecu antywojennym w Bernie

07.03.2022 13:05
W sobotę na Bundesplatz przed parlamentem w Bernie, odbył się wiec sprzeciwu wobec agresji Rosji na Ukrainę, zorganizowany przez organizacje Ukraińców w Szwajcarii. Na manifestację przybyło ponad 1500 osób. Wystąpienie Iwony Kozłowskiej, Ambasador RP w Szwajcarii, przerywane było licznymi oklaskami i zostało bardzo dobrze przyjęte przez Szwajcarów.