Redakcja Polska

Pięć lat temu zmarł prof. Zbigniew Brzeziński, rzecznik sprawy polskiej w Waszyngtonie

26.05.2022 13:57
Był współtwórcą teorii totalitaryzmu, cenionym strategiem w dziedzinie polityki międzynarodowej, a także sowietologiem. W okresie prezydentury Jimmy'ego Cartera, w drugiej połowie lat 70., pełnił funkcję jego doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego. 
Audio
  • 5 lat temu zmarł Zbigniew Brzeziński. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Zbigniew Brzeziński na zdjęciu archiwalnym z 2013 roku
Zbigniew Brzeziński na zdjęciu archiwalnym z 2013 rokuPAP/Paweł Supernak

Jako wybitny ekspert w dziedzinie polityki ZSRR, zabiegał o zróżnicowanie strategii Stanów Zjednoczonych wobec krajów bloku wschodniego i wspieranie poszczególnych ruchów narodowych, aby stopniowo doprowadzić do osłabienia wpływów Związku Radzieckiego w tym regionie. Konsekwentnie prezentował twardą politykę wobec ZSRR, a przy tym był uważany za rzecznika polskich interesów w Waszyngtonie.

Miał ogromne zasługi dla Polski, między innymi działał na rzecz zaangażowania Stanów Zjednoczonych w poparcie antykomunistycznego ruchu "Solidarności", a w późniejszych latach wspierał przyjęcie naszego kraju do NATO.

W grudniu 1980 roku profesor Brzeziński dowiedział się o planowanej sowieckiej interwencji zbrojnej na Polskę. Dzięki temu, że skłonił prezydenta Cartera, by zagrozić Moskwie konsekwencjami, udało się powstrzymać inwazję.

Profesor Brzeziński często wypowiadał się w sprawach naszej polityki wewnętrznej. Wielokrotnie odwiedzał Polskę. Podczas międzynarodowej konferencji "Od Solidarności do Wolności" w 2005 roku w Gdańsku, Zbigniew Brzeziński powiedział, że "Solidarność" była zrywem, który ma zapewnione miejsce w panteonie wielkich rewolucji. Zbigniew Brzeziński wspominał w 2005 roku, że gdy kształtowała się "Solidarność", czuł, że powstaje coś wielkiego.

Profesor Brzeziński wywarł znaczący wpływ na amerykańską politykę zagraniczną. Postulował zaangażowanie USA w popieranie antysowieckiej partyzantki w Afganistanie. Znacząco wpłynął na normalizację relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Dał się poznać jako zwolennik budowy w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Był aktywnie zaangażowany w działalność publiczną, jeździł po świecie z wykładami, występował w mediach i publikował. Autor wielu prac, w tym "Totalitaryzm: dyktatura i autokracja", "Ideologia i władza w sowieckiej polityce", "Druga szansa. Trzech prezydentów i kryzys amerykańskiego supermocarstwa".

Zbigniew Brzeziński został uhonorowany licznymi odznaczeniami, między innymi najwyższym polskim odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego w 1995 roku i amerykańskim Prezydenckim Medalem Wolności w 1981.

IAR/PP

52 lata temu zmarł gen. Władysław Anders, twórca i dowódca Armii Polskiej w Związku Radzieckim

12.05.2022 16:00
Władysław Anders był wybitnym wojskowym, podczas wojny obronnej 1939 roku więźniem sowieckim, dowódcą Armii Polskiej w Związku Radzieckim, przemianowanej w 1943 roku na 2. Korpus Polski. Ten wsławił się między innymi w walkach o Monte Cassino we Włoszech.

"Wielki aktor, wielki człowiek i przyjaciel wielu z nas". Nie żyje Jerzy Trela. Odszedł też Ignacy Gogolewski

16.05.2022 18:00
15 maja zmarło dwóch wybitnych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Najpierw media poinformowały o śmierci Ignacego Gogolewskiego, następnie obiegła je informacja o śmierci Jerzego Treli.