Redakcja Polska

"Wielki aktor, wielki człowiek i przyjaciel wielu z nas". Nie żyje Jerzy Trela. Odszedł też Ignacy Gogolewski

16.05.2022 18:00
15 maja zmarło dwóch wybitnych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Najpierw media poinformowały o śmierci Ignacego Gogolewskiego, następnie obiegła je informacja o śmierci Jerzego Treli.
Audio
  • W niedzielę zmarli wybitni polscy aktorzy Ignacy Gogolewski i Jerzy Trela. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Ignacy Gogolewski i Jerzy Trela
Ignacy Gogolewski i Jerzy Trelaźr. Wikipedia (fot. Ignacego Gogolewskiego aut. Pawła Motyki CC BY-SA 4.0, fot. Jerzego Treli aut. Ja Fryta CC BY-SA 2.0)

Zmarły w wieku 90 lat Ignacy Gogolewski był nie tylko aktorem, ale także reżyserem i scenarzystą.

Występował na deskach stołecznego Teatru Polskiego, Dramatycznego, Współczesnego i Narodowego. Kierował Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Był związany z kinem.

Występował m.in. w "Żołnierzu królowej Madagaskaru" Jerzego Zarzyckiego, "Trudnej miłości" Stanisława Różewicza, "Hrabinie Cosel" Jerzego Antczaka, "Jowicie" Janusza Morgensterna. Najgłębiej jednak zapadł w pamięć widzów jako Antek Boryna z telewizyjnego serialu "Chłopi" Jana Rybkowskiego.

Aktor i reżyser Jan Englert wspomina Ignacego Gogolewskiego jako jednego z najwybitniejszych aktorów ostatniego stulecia. Artysta znany między innym z Teatru Polskiego Radia zmarł w wieku 90 lat. Jan Englert przypomniał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że Ignacy Gogolewski miał na koncie wiele ról na teatralnych i filmowych, zaznaczył także, że Ignacy Gogolewski był postacią charyzmatyczną.

Zmarły w wieku w wielu 80 lat Jerzy Trela, był aktorem teatralnym i filmowym oraz profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Zadebiutował jeszcze w trakcie studiów w serialu telewizyjnym "Stawka większa niż życie". Na dużym ekranie zagrał m.in. męża Ireny w "Kobiecie samotnej" (Agnieszka Holland, 1981); Hiszpana w "Matce Królów" (Janusz Zaorski, 1982); Pana Bronka w "Trzech kolorach. Białym" (Krzysztof Kieślowski, 1993) i Podkomorzego w "Panu Tadeuszu" (Andrzej Wajda, 1999).

Odszedł wielki aktor, wielki człowiek i przyjaciel wielu z nas - powiedział po jego śmierci Andrzej Seweryn. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową aktor podkreślił, że teatr stracił dziś jeden ze swoich filarów. Przypomniał, że Jerzy Trela zagrał w kierowanym przez niego Teatrze Polskim w Warszawie w "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego.

Aktorka, rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Dorota Segda, wspomina Jerzego Trelę jako legendę teatru, a równocześnie prawego człowieka. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Dorota Segda przyznała, że gdy objęła funkcję rektora, chciała, aby studenci wspominali ją tak, jak jego.

Zarówno Ignacy Gogolewski jak i Jerzy Trela zapisali się w historii polskiego teatru, filmu i telewizji, a także w pamięci publiczności, niezliczonymi kreacjami. Byli też laureatami licznych nagród i wyróżnień.

IAR/PAP/PP

52 lata temu zmarł gen. Władysław Anders, twórca i dowódca Armii Polskiej w Związku Radzieckim

12.05.2022 16:00
Władysław Anders był wybitnym wojskowym, podczas wojny obronnej 1939 roku więźniem sowieckim, dowódcą Armii Polskiej w Związku Radzieckim, przemianowanej w 1943 roku na 2. Korpus Polski. Ten wsławił się między innymi w walkach o Monte Cassino we Włoszech.

Wystawa „Dzień zwycięstwa” jako artystyczny protest przeciwko wojnie

16.05.2022 17:00
Ekspozycja na Zamku Ujazdowskim pomyślana została jako  dialog dwóch artystów z Polski i Ukrainy. Jej współorganizatorem jest Instytut Polski w Kijowie.

Ukraina: Kalush Orchestra opublikowała wojenne wideo do "Stefanii"

15.05.2022 13:25
Teledysk nagrywano w podkijowskiej Buczy, Irpieniu, Borodziance i Hostomelu, zniszczonych w wyniku rosyjskiej agresji