Redakcja Polska

48 lat temu Polska pokonała Brazylię w meczu o 3. miejsce na mistrzostwach świata

06.07.2022 12:18
6 lipca 1974 roku na Stadionie Olimpijskim w Monachium Polska rozegrała z Brazylią pamiętny mecz, który zapewnił nam trzecie miejsce na mistrzostwach świata w piłce nożnej.
Audio
  • 48 lat temu Polska pokonała Brazylię w meczu o 3. miejsce na mistrzostwach świata. Materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Kazimierz Górski (C) podczas meczu o 3. miejsce mistrzostw świata z Brazylią. Obok asystenci Góskiego Jacek Gmoch i Andrzej Strejlau
Kazimierz Górski (C) podczas meczu o 3. miejsce mistrzostw świata z Brazylią. Obok asystenci Góskiego Jacek Gmoch i Andrzej StrejlauFoto: PAP/CAF/Stanisław Jakubowski

Polska reprezentacja, prowadzona przez legendarnego trenera Kazimierza Górskiego, pokonała Brazylijczyków, mistrzów świata sprzed czterech lat, 1:0. Jedynego gola, po samotnym rajdzie z piłką przez pół boiska, strzelił w 76. minucie Grzegorz Lato. Radość, jaka zapanowała w domach polskich kibiców, była nieprawdopodobna. Polsce udało się utrzymać wynik do końca meczu. Po niespełna kwadransie cały kraj cieszył się z bezprecedensowego sukcesu polskich piłkarzy. Grzegorz Lato z siedmioma bramkami na koncie został królem strzelców.

Dla polskiej drużyny była to pierwsza w historii wygrana z Brazylią oraz  zdobycie pierwszego medalu na mundialu. Pierwsze miejsce podczas turnieju zajęła RFN, srebro przypadło Holandii.

Trener polskich piłkarzy, odznaczający się niezwykłą charyzmą i uwielbiany przez kibiców Kazimierz Górski, konsekwentnie prowadził swoich podopiecznych od sukcesu do sukcesu. Pod jego kierownictwem nasza reprezentacja zdobyła złoty medal olimpijski w Monachium w 1972 roku, III miejsce podczas finałów mistrzostw świata w 1974 roku i dwa lata później - srebrny medal olimpijski w Montrealu. Zwycięska drużyna przeszła do historii pod nazwą "Orły Górskiego". Jedną z najgłośniejszych potyczek piłkarzy był mecz na Wembley w 1973 r., który po remisie 1:1 zapewnił Polakom awans do piłkarskich mistrzostw świata. Po latach Kazimierz Górski mówił, że była to najważniejsza gra w dziejach naszego futbolu.

Cztery lata po mistrzostwach w Niemczech, w 1978 roku, na mundial do Argentyny Polska reprezentacja pojechała w roli faworytów, wróciła jednak bez medalu. Sukces "Orłów Górskiego" powtórzyliśmy tylko raz - w 1982 roku na turnieju w Hiszpanii. W meczu o trzecie miejsce pokonaliśmy Francję 3:2.

Do tej pory Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbyły się 21 razy, ostatnio w 2018 roku w Rosji - 88 lat po pierwszych rozgrywkach, które zorganizowano w Urugwaju w 1930. Od tego czasu mundial odbywa się co cztery lata, z wyjątkiem 1942 i 1946 roku. Reprezentacja Polski uczestniczyła w 8 z 21 spotkań. Dwa razy zajęliśmy trzecie miejsce - w latach 1974 i 1982.

Kolejne, 22. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbędą się w Katarze w listopadzie i grudniu tego roku. Po raz pierwszy mundial zostanie rozegrany na Bliskim Wschodzie i w kraju islamskim. O medal będą walczyć także polscy piłkarze prowadzeni przez trenera Czesława Michniewicza.

IAR/ep

Każdy może pomóc NASA w poszukiwaniu chmur na Marsie

05.07.2022 11:18
Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA mają nadzieję na rozwiązanie zagadek marsjańskiej atmosfery i proszą o pomoc w tym zadaniu. Każdy chętny może włączyć się w projekt o nazwie „Cloudspotting on Mars”, w ramach którego identyfikowane są chmury na Czerwonej Planecie.

Zrównano z ziemią kwaterę AK w Mikuliszkach na Grodzieńszczyźnie

05.07.2022 12:24
W Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim na Białorusi zrównana z ziemią została kwatera żołnierzy AK, poległych w 1944 roku - podał portal polonijnego "Głosu znad Niemna". Nie pozostał żaden z 22 krzyży stojących w tym miejscu pamięci.

Charge d’affaires na Białorusi złożył kwiaty na grobach żołnierzy AK w Mikuliszkach

06.07.2022 11:53
Charge d’affaires Polski na Białorusi Marcin Wojciechowski złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach żołnierzy Armii Krajowej w Mikuliszkach - poinformowała na Twitterze Ambasada RP w Mińsku. Chodzi o cmentarz, który został - jak to określiła placówka - "barbarzyńsko zrównany z ziemią". "Polskie miejsca pamięci narodowej na Białorusi nie zostaną zapomniane. Chwała Bohaterom!" - podkreśliła ambasada.