Redakcja Polska

Święto Lotnictwa Polskiego. Na pamiątkę zwycięstw najlepszych polskich lotników

28.08.2022 13:23
Dziś jest obchodzone Święto Lotnictwa Polskiego. Zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie w 1932 roku. Zdobyli pierwsze miejsce na polskim samolocie RWD-6, którego współkonstruktorem był inżynier Stanisław Wigura.
Piloci zanim zasiądą za sterami maszyny muszą przejść długie szkolenie.
Piloci zanim zasiądą za sterami maszyny muszą przejść długie szkolenie.shutterstock/Albert Beukhof

Początki polskiego lotnictwa są ściśle związane z lotnictwem wojskowym. Pierwszy lot bojowy samolotu z biało-czerwonymi znakami odbył się 5 listopada 1918 roku - jeszcze przed oficjalnie uznanym dniem odzyskania niepodległości - 11 listopada. Maszynę, która wystartowała z lwowskiego lotniska Lewandówka, przejętego kilka dni wcześniej od wojsk austriackich, pilotował porucznik Stefan Bastyr, a na pokładzie w roli obserwatora znajdował się porucznik Janusz de Beaurain. Lotnicy zrzucili 15-kilogramowe bomby i ostrzelali ukraińskich żołnierzy wycofujących się po próbie ataku na Dworzec Główny we Lwowie.

Organizacja lotnictwa

Pierwszym rozkazem dotyczącym organizacji  lotnictwa wojskowego był rozkaz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego o organizacji służby technicznej wojsk. W marcu 1919 roku utworzono Szefostwo Lotnictwa przy Naczelnym Dowództwie.

W okresie międzywojennym, na pamiątkę pierwszego lotu bojowego w niepodległej Polsce, święto lotnictwa obchodzono 5 listopada.

W PRL władze kilkakrotnie zmieniały datę uroczystości. Dzień Lotnika świętowano w dwóch terminach: 1 września - w rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 23 sierpnia - w rocznicę pierwszych walk myśliwców z 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 roku.

W 1944 roku nasi  lotnicy nieśli pomoc powstańcom warszawskim. Piloci polskiej eskadry do zadań specjalnych, która powstała w 138. angielskim dywizjonie, podejmowali misje dostarczania broni, żywności i lekarstw do płonącej stolicy. Wykonywali kilkunastogodzinne nocne loty z bazy w Brindisi we Włoszech, pokonując około 3 tysięcy kilometrów, w większości nad terytorium wroga. Jednym z nich był major Tadeusz Ruman (zmarł w 2009).

Święto Lotnictwa Polskiego

Święto lotnictwa w okresie międzywojennym obchodzono 5 listopada, na pamiątkę pierwszego lotu bojowego w niepodległej Polsce w 1918 roku.

W PRL władze kilkakrotnie zmieniały datę uroczystości. Dzień Lotnika świętowano w dwóch terminach: 1 września - w rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 23 sierpnia - w rocznicę pierwszych walk myśliwców z 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 roku.

Od 1993 roku Święto Lotnictwa Polskiego obchodzimy 28 sierpnia.

IAR/ho

Czołgi K2 i armatohaubice K9 dla polskiego wojska. Minister Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy

27.08.2022 11:10
Wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy wykonawcze na zakup czołgów i samobieżnych armatohaubic od Korei Południowej. - W krótkim czasie osiągnęliśmy bardzo wiele - wskazał szef MON. Uroczystość odbyła się w Morągu (woj. warmińsko-mazurskie).

"Wzmacniamy polskie siły zbrojne". Wiemy, kiedy koreańskie FA-50 trafią do Polski

28.08.2022 09:00
Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział podczas konferencji prasowej w bazie lotniczej Malacky-Kuchyna na Słowacji, że w przyszłym roku do Polski trafi dwanaście koreańskich samolotów szkolno-bojowych FA-50. Jak dodał, działanie to jest obliczone na wzmacnianie polskich sił powietrznych i polskich sił zbrojnych, aby odstraszyć agresora.

USA modyfikują sposoby dostaw broni na Ukrainę. Coraz częściej wybierają drogę morską

28.08.2022 12:36
Dziennik "Washington Post", powołując się na przedstawicieli amerykańskiego resortu obrony poinformował, że Pentagon zaczął coraz częściej dostarczać Ukrainie broń drogą morską.