Redakcja Polska

Nagrody IPN "Ambasador Polskiej Historii" wręczone

18.10.2023 15:03
Nagrody przyznane zostały czterem osobom i dwóm organizacjom za pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii najnowszej naszego kraju oraz odkrywanie zapomnianych faktów czy osób zasłużonych dla polskiego narodu za granicą.
Audio
  • Nagrody IPN "Ambasador Polskiej Historii" wręczone. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Ambasador Polskiej Historii
Ambasador Polskiej HistoriiMateriały IPN

W czwartek zostały wręczone nagrody Instytutu Pamięci Narodowej "Ambasador Polskiej Historii". Uroczystość odbyła się w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. 

Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma mówił podczas uroczystości, że Polska ma wspaniałą historię, a dzięki działalności takich osób, jak dziś wyróżnione, mogą ją poznawać także inne narody. "My Polacy mamy taką historię, że nie musimy się jej wstydzić i chcemy się nią dzielić" - powiedział wiceprezes IPN. "Możemy się nią dzielić z państwa pomocą, bo państwo mieszkają w tych miejscach i wiedzą, jak dotrzeć z tą historią - dzisiaj Instytut Pamięci Narodowej za to dziękuje" - powiedział Mateusz Szpytma.

Jednym z wyróżnionych nagrodą "Ambasador Polskiej Historii" został Jacek Fastyn, który w RPA dba o pamiątki po Polakach. Jacek Fastyn nie kryjąc wzruszenia powiedział, że ta nagroda jest dla całej Fundacji Dziedzictwa Narodowego w Południowej Afryce, "która robi wielkie wysiłki, żeby zdobyć dokumenty, różne eksponaty wiążące się z Polakami w Południowej Afryce".
Nagrodę otrzymał również Związek Polaków we Włoszech. Jego prezes Urszula Stefańska-Andreini po odebraniu wyróżnienia mówiła, że najważniejszym zadaniem, jakie postawił sobie Związek, jest pielęgnowanie tradycji 2. Korpusu Polskiego i ojczystego języka. "Naszym głównym zawsze zadaniem było to, żeby rozpowszechnić historię naszego 2. Korpusu generała Andersa, który walczył na terenie Włoch, i który nie zawsze przez Włochów był uznawany" - podkreśliła Urszula Stefańska-Andreini.

Nagrodę "Ambasador Polskiej Historii" otrzymali także: historyk Artur Szulc, wydający w Szwecji książki i piszący do gazet o polskiej historii, Grzegorz Tymiński z USA, który propaguje wiedzę o polskie historii, a także upamiętnia Żołnierzy Wyklętych. Pośmiertnie nagrodę otrzymała Anna Maria Alwast, która w Kanadzie podtrzymywała pamięć o Kresach II Rzeczypospolitej, badała losy Sybiraków oraz bliskich ofiar Zbrodni Katyńskiej. Nagrodzone zostało również Apulijskie Stowarzyszenie Polsko - Włoskie, które skupia się na upowszechnianiu polskiej kultury i historii w Apulii, a także organizuje kursy języka polskiego dla Polonii mieszkającej w południowych Włoszech.

IAR/PP

55 lat temu zmarł Nikifor, uznawany za jednego z najwybitniejszych na świecie malarzy prymitywistów

10.10.2023 16:54
Zostawił po sobie blisko 40 tysięcy dzieł, przedstawiających pejzaże, sceny religijne, postacie świętych i portrety. W zdecydowanej większości są to akwarele, tworzył jednak także gwasze i rysunki kredkami.

Nagrody BohaterON 2023 im. Powstańców Warszawskich przyznane

13.10.2023 14:36
W studiu imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie po raz piąty wręczono nagrody BohaterON imienia Powstańców Warszawskich. Celem przyznania nagród jest wyróżnieniem osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski, współczesny patriotyzm oraz edukację historyczno-patriotyczną.

„Polki poza Polską”. Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu RP dla dziennikarzy polskich i polonijnych

18.10.2023 13:15
Centrum Informacyjne Senatu informuje, że do 4 grudnia br. można przysyłać prace na doroczny Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu RP dla dziennikarzy polskich i polonijnych pt. „Polki poza Polską”.