Redakcja Polska

130 lat temu urodził się święty Maksymilian Maria Kolbe

08.01.2024 14:38
130 lat temu - 8 stycznia 1894 - urodził się ojciec Maksymilian Maria Kolbe, franciszkanin, święty Kościoła katolickiego. Zginął śmiercią męczeńską w 1941 roku, w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Zmarł w bunkrze głodowym, oddając dobrowolnie życie za innego więźnia. Miał 47 lat.
Maksymilian Maria Kolbe w 1936 r.
Maksymilian Maria Kolbe w 1936 r.PAP/Alamy

Proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryji Panny w Niepokalanowie ojciec Mariusz Książek przypomniał, że święty Maksymilian Kolbe w niemieckim obozie koncentracyjnym poprzez swoją posługę kapłańską świadczył o Kimś silniejszym niż oprawcy.

- Komora głodowa, do której został wysłany, jest takim swoistym rodzajem końcem świata, gdzie był tylko on i jeszcze dziewięciu współwięźniów, którym pomógł przejść na drugą stronę życia, na spotkanie z Bogiem - przypomniał franciszkanin. Dodał, że "zachowały się świadectwa, że inni więźniowie z tego niewielkiego otworu w owej komorze śmierci słyszeli śpiewy pieśni patriotycznych, religijnych, pierwszy raz z tego okna wydobywała się nadzieja, że jest ktoś silniejszy niż oprawcy, a tym silniejszym jest oczywiście Pan Bóg, który działał bardzo mocno przez swego sługę Maksymiliana, wielkiego z kolei sługę Niepokalanej" - wyjaśnił ojciec Mariusz Książek.


Posłuchaj
00:29 12746530_3.mp3 Świadek życia Świętego Maksymiliana - franciszkanin Ignacy Jan Rejch (zmarł w 2022) - wspominał kilka lat temu nadzwyczajną pokorę i miłość ojca Kolbego (IAR)

 

Klasztor, czasopisma, działalność misyjna

Franciszkanin przypomniał, że święty Maksymilian był założycielem największego i najliczniejszego klasztoru na świece w Niepokalanowie liczącego w roku 1939 762 osoby. Był także twórcą największego w Polsce wydawnictwa prasy, książki religijnej i radia w Niepokalanowie. Święty Maksymilian szukał różnych dróg głoszenia prawdy Bożej, niesienia prawdy światu i jednoczenia ludzi pod sztandarem Maryji Niepokalanej.

- Na początku to było czasopismo "Rycerz Niepokalanej", do tego dołączyły także inne czasopisma, aż wreszcie Maksymilian, idąc z duchem czasu, widząc jak się świat rozwija, chciał jeszcze sprawniej Boże słowo nieść światu za pośrednictwem eteru, poprzez utworzenie rozgłośni radiowej, która do dzisiaj istnieje - tłumaczył ojciec Mariusz Książek.


Posłuchaj
00:26 12746530_7.mp3 W 1971 roku papież Paweł VI ogłosił franciszkanina błogosławionym, a w 1982 roku Jan Paweł II wyniósł go na ołtarze. Podczas mszy kanonizacyjnej papież powiedział, że ojciec Kolbe pokazał, iż miłość jest silniejsza od śmierci (IAR)

 

Działalność za Dalekim Wschodzie

Ojciec Kolbe utworzył także ruch maryjny "Rycerstwo Niepokalanej" i prowadził działalność misyjną w Chinach, Indiach oraz Japonii. - To był niesamowicie światły człowiek, był podwójnym doktorem teologii i filozofii, ale też bystrym i dobrym obserwatorem - powiedział ojciec Mariusz Książek.

- To wszystko, co wiedział, co obserwował, to wszystko przedstawiał Bogu na modlitwie i stąd wypływały jego niezwykłe dzieła. Nie był człowiekiem, który był geniuszem, ale był człowiekiem, który cały swój potencjał złożył w rękach Bożych. To wszystko dobro, które on zdziałał, te wielkie, wręcz szalone przedsięwzięcia. Bo gdzież płynąć do Japonii bez znajomości języka i osób, bez pieniędzy, a to wszystko się udało i funkcjonuje do dziś - podkreślił proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryji Panny w Niepokalanowie.

Pierwszy męczennik okresu II wojny światowej

Franciszkanin Maksymilian Maria Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 w Zduńskiej Woli, jako drugi syn Juliusza Kolbego i Marianny z domu Dąbrowskiej w rodzinie wielodzietnej. Miał czterech braci: Franciszka, Józefa - późniejszego o. Alfonsa, który został również franciszkaninem oraz Walentego i Antoniego. Oboje rodzice należeli do Trzeciego Zakonu świętego Franciszka.


Posłuchaj
00:33 12746530_4.mp3 Zachował się list pisany przez franciszkanina z obozu do matki - Marianny Kolbe, datowany na 15 czerwca 1941 roku, i oficjalnie podpisany nie imieniem zakonnym "Maksymilian", lecz zawartym w akcie urodzenia. Oto fragment czytany przez lektora Polskiego Radia (IAR)

 

Jest pierwszym polskim męczennikiem okresu II wojny światowej wyniesionym na ołtarze. W 1971 roku został beatyfikowany jako wyznawca, a w 1982 roku kanonizowany przez Jana Pawła II. Papież zaliczył go do grona świętych męczenników, jako tego, który poniósł śmierć w obronie wiary chrześcijańskiej i cnót ewangelicznych.


IAR/dad

95 lat temu powstały Polskie Linie Lotnicze LOT

29.12.2023 09:33
29 grudnia 1928 r. z połączenia prywatnych firm Aerolot, Aero oraz Śląskiego Towarzystwa Lotniczego powstały Polskie Linie Lotnicze LOT. Przewoźnik rozpoczął działalność 1 stycznia 1929 r. W pierwszym roku swojej działalności LOT przewiózł 16 428 pasażerów.

Miała być rewolucja, a wyszło "jak zwykle". 55 lat temu miała ruszyć produkcja samochodu Syrena 110

29.12.2023 18:59
Pod koniec 1968 r. planowano rozpoczęcie produkcji samochodu Syrena 110. Miał on być pojazdem na europejskim poziomie.

85 lat temu zmarł Roman Dmowski, polityk i publicysta, twórca podstaw ideologii narodowej w Polsce

02.01.2024 15:00
85 lat temu, 2 stycznia 1939 roku, zmarł Roman Dmowski, jeden z "ojców" niepodległości Polski, zaliczany do grona najwybitniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych polityków w naszej historii najnowszej. Był współzałożycielem i głównym ideologiem Narodowej Demokracji. Miał inną od Józefa Piłsudskiego wizję odradzającej się w 1918 roku Polski, odegrał jednak wielką rolę w tworzeniu II Rzeczpospolitej.