Redakcja Polska

101. rocznica wielkiego zwycięstwa Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą

15.08.2021 10:45
Obchodzimy 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą. Bitwa z 1920 roku uważana jest za jedną z najbardziej decydujących bitew w historii. Była punktem zwrotnym wojny polsko-bolszewickiej. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreśla, że zwycięstwo Bitwy Warszawskiej przesądziło o losach Polski, Europy i świata.
Audio
  • Mija 101. lat od „Cudu nad Wisłą”, jednej z decydujących bitew w dziejach świata. Jej historię można poznać dzięki serwisowi www.bitwa1920.gov.pl, który Polskie Radio z Biurem Programu „Niepodległa” przygotowało z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Materiał Agaty Woźniak (IAR)
  • Obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej Robert Bartosewicz / Polskie Radio

- Wojna polsko- bolszewicka była w swej istocie nie tylko walką o granice Rzeczpospolitej, nie tylko walką w obronie świeżo odzyskanej przez Polskę niepodległości, ale była starciem dwóch cywilizacji. Cywilizacji łacińskiej - chrześcijańskiej, w obronie której stanęli Polacy i polski żołnierz i antycywilizacji - jaką nieśli na swoich bagnetach bolszewiccy, rosyjscy żołdacy - powiedział minister Kasprzyk.

- Zupełnie inaczej wyglądałaby historia Europy, gdyby nie nasze zwycięstwo na przedpolach Warszawy w sierpniu 1920 roku, przypieczętowane później kolejnym w Bitwie nad Niemnem. Na zwycięstwo złożyło się wiele czynników, także ten duchowy związany z wiarą w Opatrzność Boską - dodał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Symboliczne zwycięstwo

- Zwycięstwo, chyba nie bez powodu przyszło w to wielkie święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Symbolem tego zwycięstwa stała się bohaterska męczeńska śmierć księdza Ignacego Skorupki, 14 sierpnia. Ci, którzy widzieli jak ginie ksiądz major Ignacy Skorupka, a uwiecznione to zostało na wielu dziełach malarskich, zdobiących chociażby takie miejsca jak kaplica papieska w Castel Gandolfo czy kaplica polska w Loretto - ksiądz Ignacy Skorupka idzie tam na czele polskich żołnierzy z Krzyżem - przypomniał minister Kasprzyk.

Jak powiedział, starcie było wojną w obronie Krzyża. - Krzyża, który spaja naszą cywilizację chrześcijańską i łacińską. Pewnie gdyby nie ta pomoc Matki Bożej, byłoby znacznie trudniej, albo w zasadzie byłoby niemożliwe obronić to, co wtedy obroniliśmy. Marszałkowa Piłsudska, żona marszałka Józefa Piłsudskiego w swoich wspomnieniach napisała, że stał się 'Cud nad Wisłą', a narzędziem tego Cudu Bożego był marszałek Piłsudski i cała polska armia - zaznaczył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Bitwa Warszawska rozegrała się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy. Była przełomową, zwycięską bitwą wojny polsko-bolszewickiej. Określona mianem Cudu nad Wisłą i powszechnie uznana przez historyków za osiemnastą bitwę, która miała decydujący wpływ na losy świata. Umożliwiła zachowanie przez Polskę niepodległości i uratowanie Europy przed bolszewizmem.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: bitwa warszawska

60 lat temu rozpoczęła się budowa muru berlińskiego

12.08.2021 12:37
Mur dzielący Berlin Wschodni od Zachodniego, symbol podziału Niemiec oraz Europy na dwa bloki, zaczęto wznosić w nocy z 12 na 13 sierpnia 1961 roku.

W USA zmarł powstaniec warszawski Julian Eugeniusz Kulski

13.08.2021 13:37
W nocy z czwartku na piątek w Waszyngtonie zmarł prof. Julian Eugeniusz Kulski – bohater Powstania Warszawskiego, architekt Banku Światowego, wykładowca akademicki i niekwestionowany autorytet kilku pokoleń Polaków - poinformowała w piątek na swoim koncie na Twitterze Fundacja Kulskich. Miał 92 lata.

"Żołnierze Niepodległości". 56 tysięcy biogramów w słowniku legionistów polskich

14.08.2021 14:00
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprezentowało kolejną odsłonę projektu, który prezentuje biogramy polskich legionistów - żołnierzy i oficerów Marszałka