Redakcja Polska

"Żołnierze Niepodległości". 56 tysięcy biogramów w słowniku legionistów polskich

14.08.2021 14:00
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprezentowało kolejną odsłonę projektu, który prezentuje biogramy polskich legionistów - żołnierzy i oficerów Marszałka
Audio
Józef Piłsudski podczas Bitwy Warszawskiej
Józef Piłsudski podczas Bitwy WarszawskiejFoto: jpiłsudski.org(domena publiczna)

Druga część portalu "Żołnierze Niepodległości" to - według współtwórcy projektu prof. Grzegorza Nowika - ponadczasowa opowieść o nieznanych bohaterach, dzięki którym doszło między innymi do wielkiej wiktorii w czasie Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Historyk przypomniał, że o tych wojskowych wiemy niewiele.

Pomysłodawcą portalu był zmarły w ubiegłym roku historyk oręża polskiego i miłośnik Józefa Piłsudskiego, prof. Janusz Cisek. Naukowiec doszedł do wniosku, że najlepszą formą upamiętnienia setnej rocznicy wymarszu 1. Kompanii Kadrowej będzie spisanie biogramów żołnierzy marszałka. "W trakcie prac projekt ewoluował i dziś mówimy o pracy dostępnej w internecie dla wszystkich" - powiedziała współpracująca blisko z profesorem Ciskiem Ewa Kozłowska. Zapowiedziała też, że biogramy legionistów ukażą się w druku.

Słownik zawierający biogramy legionistów walczących o wolność Polski w latach 1908-1921 można na razie przeglądać w internecie w ramach portalu "Żołnierze Niepodległości". Na stronie są zgromadzone informacje o około 56 tysiącach żołnierzy.

Z Ewą Kozłowską z Muzeum Józefa Piłsudskiego rozmawia Ewa Plisiecka.


 

Spektakl muzyczny "Virtuoso" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

13.08.2021 13:25
Warszawska premiera musicalu poznańskiego Teatru Muzycznego inspirowana jest życiem i twórczością Ignacego Jana Paderewskiego. Autorem libretta i muzyki jest pracujący na co dzień na Broadwayu Matthew Hardy.

W USA zmarł powstaniec warszawski Julian Eugeniusz Kulski

13.08.2021 13:37
W nocy z czwartku na piątek w Waszyngtonie zmarł prof. Julian Eugeniusz Kulski – bohater Powstania Warszawskiego, architekt Banku Światowego, wykładowca akademicki i niekwestionowany autorytet kilku pokoleń Polaków - poinformowała w piątek na swoim koncie na Twitterze Fundacja Kulskich. Miał 92 lata.

W Moskwie pożegnano dysydenta i obrońcę praw człowieka Siergieja Kowalowa

13.08.2021 15:10
W Moskwie setki ludzi wzięły w piątek udział w uroczystościach żałobnych Siergieja Kowalowa, dysydenta z czasów ZSRR i legendarnego obrońcy praw człowieka. Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski odczytał list kondolencyjny od prezydenta Andrzeja Dudy.