Redakcja Polska

"Wokół nas morze ognia". Wystawa upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

18.04.2023 14:41
Wystawa, przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, to pierwsza ekspozycja o powstaniu przedstawiona z perspektywy cywilów.
Audio
  • "Wokół nas morze ognia" - wystawa upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wokół nas morze ognia - wystawa upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
"Wokół nas morze ognia" - wystawa upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.Foto: PAP/Rafał Guz

Większość śladów po cywilach w powstaniu została zniszczona, spalona, unicestwiona. Głównym materiałem do opowiedzenia o ich przeżyciach stały się dla autorek wystawy słowa, które pozostawili po sobie jej bohaterowie i bohaterki. Wśród autorów zapisków są m.in. Anonimowa Autorka ukrywająca się w bunkrze w okolicach Miłej 44, laborantka Stella Fidelseid, która w bunkrze urodziła synka, czy 17-letni Leon Najberg, który wrócił do getta, gdy dowiedział się, że planowane jest w nim powstanie. Wystawa pokazuje, jak wyglądało codzienne życie w bunkrze : w jakich warunkach przebywano i z kim dzielono przestrzeń kryjówki, jak cywile radzili sobie z rutynowymi czynnościami – tłumaczy kuratorka ekspozycji „Wokół nas morze ognia” Zuzanna Schnepf-Kołacz.

Aby uczcić 80-tą rocznicę powstania w getcie warszawskim Tramwaje Warszawskie zrekonstruowały wagon, który jeździł na terenie getta do 1942 roku. To jedyny taki zabytkowy tramwaj na świecie. Pojazd trafi na wystawę stałą Muzeum Getta Warszawskiego, którego otwarcie planowane jest na przyszły rok.  

Po zamknięciu bram getta w listopadzie 1940 r. po jego terenie kursowała specjalna linia oznaczona gwiazdą Dawida, przeznaczona tylko dla żydowskich mieszkańców. Do jej obsługi używano najstarszych tramwajów w mieście. Linia kursowała z północy na południe zamkniętej dzielnicy. Prawdopodobnie ostatni raz tramwaje wyjechała na tory w lipcu 1942 roku – podczas masowych wywózek mieszkańców do obozów zagłady.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. W dniu jego wybuchu na terenie getta przebywało 50 tysięcy osób. Zryw trwał cztery tygodnie. Do nierównej walki stanęło - według różnych szacunków - od 700 do 2000 bojowników pod dowództwem Mordechaja Anielewicza.

IAR/ep

78 lat temu Niemcy rozpoczęli likwidację KL Warschau powstałego na terenie ruin warszawskiego getta

27.07.2022 13:48
Obóz funkcjonował od lipca 1943 roku do sierpnia 1944, kiedy został wyzwolony przez żołnierzy Batalionu "Zośka". Z uwagi na swoje usytuowanie, przy ulicy Gęsiej, przez warszawiaków nazywany był "Gęsiówką".

Prezydent Duda: Polacy ratujący Żydów są naszymi narodowymi bohaterami

04.12.2022 11:15
Prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 80. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom przekazał, że "Polacy ratujący Żydów podczas okupacji są naszymi narodowymi bohaterami na równi z obrońcami RP i żołnierzami AK".