Redakcja Polska

Prezydent Duda: Polacy ratujący Żydów są naszymi narodowymi bohaterami

04.12.2022 11:15
Prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 80. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom przekazał, że "Polacy ratujący Żydów podczas okupacji są naszymi narodowymi bohaterami na równi z obrońcami RP i żołnierzami AK".
Prezydent: Polacy ratujący Żydów są naszymi narodowymi bohaterami
Prezydent: Polacy ratujący Żydów są naszymi narodowymi bohateramiPAP/Rafał Guz

"Przed 80 laty, 4 grudnia 1942 roku, powołano Radę Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj. Działając w konspiracji, w imieniu Polskiego Państwa Podziemnego i władz Rzeczypospolitej na uchodźstwie, tworzyła ona ramy instytucjonalne dla spontanicznej i oddolnej akcji ratowania Żydów, śmiertelnie zagrożonych przez Holocaust, który zgotowali im Niemcy" - napisał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że Rada skupiała reprezentantów całej konspiracyjnej sceny politycznej, od lewicy do prawicy. "Członkowie polskich i żydowskich elit politycznych połączyli wysiłki, kierując się wspólnymi zasadami – solidarnością ze współobywatelami i bliźnimi oraz szacunkiem dla praw i godności ludzkiej. Motywowały ich różne wartości, oparte na chrześcijańskim miłosierdziu lub laickim humanitaryzmie. Zjednoczyły – sprzeciw wobec przerażającej zbrodni ludobójstwa i niezgoda na obojętność" - czytamy w liście.

"Polacy ratujący Żydów są dziś naszymi narodowymi bohaterami"

"Wznosząc się ponad podziały ideowe i światopoglądowe, razem starali się czynić wszystko, co było w ich mocy, aby ocalić chociaż część skazanych na Zagładę. Pomagano w ucieczce z gett, znalezieniu schronienia i środków do życia, udokumentowaniu fikcyjnej tożsamości. Szczególny rozmach osiągnęła akcja ratowania dzieci żydowskich, które ukrywano u polskich rodzin, w klasztorach, bursach, sierocińcach. Rada udzieliła pomocy tysiącom osób, z których wielu udało się przetrwać okupację hitlerowską i doczekać zakończenia II wojny światowej" - napisał prezydent.


Andrzej Duda przypomniał, że Rada Pomocy Żydom w tajnych dokumentach nazywana była kryptonimem "Konrad Żegota". Te fikcyjne personalia powstały z inspiracji postaciami z Mickiewiczowskich Dziadów - zauważył, dodając, że Rada w swoich działaniach odwoływała się do długiej tradycji polskich walk o wolność, do konspiracji niepodległościowej z czasów romantyzmu, a nawet do dawnej Rzeczypospolitej Wielu Narodów – kraju powszechnej tolerancji, który dla Żydów stał się ziemią Polin.

"Polacy ratujący Żydów podczas okupacji naszego kraju przez III Rzeszę Niemiecką są dziś naszymi narodowymi bohaterami – na równi z obrońcami Rzeczypospolitej i żołnierzami Armii Krajowej. Przeciwstawiając się potwornemu złu i krzywdzie, śmierci i cierpieniu, potajemnie toczyli walkę z hitlerowskim rasizmem i antysemityzmem, który stworzył system przemysłowej eksterminacji i przyniósł na naszą ziemię swoje fabryki śmierci" - napisał.

Prezydent w liście złożył hołd działaczom i współpracownikom Rady Pomocy Żydom oraz wszystkim, którzy nieśli ratunek i wsparcie ofiarom Holocaustu. "Cześć i chwała bohaterom!" - dodał.

Kwiaty od prezydenta pod tablicą upamiętniającą "Żegotę"

"W 80. rocznicę powołania Rady Pomocy Żydom »Żegota« złożono kwiaty od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy pod pamiątkową tablicą przy ul. Żurawiej 24 w Warszawie, gdzie w latach 1942–1944 mieścił się tajny sekretariat Rady" - przekazała prezydencka kancelaria.

Konspiracyjna Rada Pomocy Żydom, działająca pod kryptonimem "Żegota" przy Delegaturze Rządu RP na Kraj, powstała 4 grudnia 1942 roku w wyniku przekształcenia Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom, założonego kilka miesięcy wcześniej z inicjatywy Zofii Kossak–Szczuckiej i Wandy Krahelskiej–Filipowiczowej. Celem Rady było niesienie wszechstronnej pomocy Żydom w czasie Holocaustu.

PAP/ho

Szef NATO: wysyłamy sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego Sojuszu

03.12.2022 16:30
Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.

Eksperci: Rosja chce wymusić wyprzedzające ustępstwa, wykorzystuje chęć Zachodu do negocjacji

03.12.2022 12:52
- Rosja próbuje wykorzystać chęć krajów zachodnich, by doszło do negocjacji w wojnie z Ukrainą i dąży do sytuacji, w której Zachód pójdzie na ustępstwa w celu zachęcenia Moskwy do rozmów - pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Stanisław Żaryn: dezinformacja Kremla uwiarygadnia agresję na Ukrainę za pomocą religii i etyki

04.12.2022 09:30
Dezinformacja i propaganda Kremla uwiarygadniają trwającą dziesiąty miesiąc agresję na Ukrainę za pomocą religii i etyki - powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.