Redakcja Polska

"Ważny był tylko numer" - komiks o historii nazistowskiego obozu dla polskich dzieci

26.10.2023 14:04
Specjalnie na 80. rocznicę utworzenia przez Niemców na terenie Litzmannstadt Getto obozu dla polskich dzieci, zamówiona została powieść graficzna, której twórcami są Maciej Cholewiński i Łukasz Godlewski.
Audio
  • Katarzyna Tośta o albumie "Ważny był tylko numer". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Kadry z komiksu Ważny był tylko numer
Kadry z komiksu "Ważny był tylko numer"Łukasz Godlewski

Komiks ukazuje dzieciństwo Kazimierza Gabrysiaka, które przypadało na czasy II wojny światowej. Jako nastoletnie dziecko został osadzony w obozie Kinder KL Litzmannstadt. Bohater komiksu stara się za wszelką cenę przeżyć, będąc świadkiem kolejnych, coraz to gorszych zbrodni popełnianych na dzieciach. W obozie spędza kilka lat. Udaje mu się przeżyć i doczekać ucieczki Niemców z obozu spowodowanej zbliżaniem się frontu. 

Historia opowiadana jest z dwóch perspektyw. Pierwszej - pięknych, radosnych wspomnień z okresu przed wojną, kiedy bohater miał normalne dzieciństwo i poznawał właściwe znaczenie takich pojęć jak szkoła, praca, relacje z dorosłymi, relacje między ludźmi różnych narodowości żyjących obok siebie. Drugą część opowiadają ponure plansze czarno-białe pokazujące obozową codzienność, całkowicie zaprzeczającą normalności. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Publikacja została dofinansowana z budżetu Miasta Łodzi.

„Ważny był tylko numer” jest pierwszym tytułem między stowarzyszeniowej serii wydawniczej „Pamięć Getta”.

Katarzyną Tośtąpomysłodawczynią i redaktorką albumu, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Nagrody BohaterON 2023 im. Powstańców Warszawskich przyznane

13.10.2023 14:36
W studiu imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie po raz piąty wręczono nagrody BohaterON imienia Powstańców Warszawskich. Celem przyznania nagród jest wyróżnieniem osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski, współczesny patriotyzm oraz edukację historyczno-patriotyczną.

Nagrody IPN "Ambasador Polskiej Historii" wręczone

18.10.2023 15:03
Nagrody przyznane zostały czterem osobom i dwóm organizacjom za pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii najnowszej naszego kraju oraz odkrywanie zapomnianych faktów czy osób zasłużonych dla polskiego narodu za granicą.

39 lat temu zginął męczeńską śmiercią błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko

19.10.2023 14:43
Kapłan został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem warszawskiej "Solidarności", obrońcą praw człowieka w PRL. Miał 37 lat.