Redakcja Polska

Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa, miasta z ofertą dla Polaków wracających z emigracji

03.08.2022 20:32
Pomysł na nowe, atrakcyjne miasto oparłem na trzech filarach: budowie mieszkań, prosperującym rynku pracy oraz ekologii w szerokim rozumieniu, czyli budowaniu wspólnoty lokalnej, sąsiedzkiej, jak również dbałości o zasoby naturalne. Spojrzałem inaczej na naszą lokalizację pomiędzy Krakowem a Katowicami. Do tej pory postrzegano tę okoliczność jako problem. Ja wyeksponowałem atuty naszego położenia – mówi Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.
Audio
  • Z Robertem Maciaszkiem, burmistrzem Chrzanowa, o budowaniu atrakcyjnej przestrzeni miejskiej dla młodych z sąsiedztwa i osób spoza miasta oraz wracających z emigracji, szukających miejsca, gdzie można żyć wolniej ale mieć wszystko pod ręką, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa
Robert Maciaszek, burmistrz ChrzanowaFoto: arch. Roberta Maciaszka

Robert Maciaszek przyznaje, że Chrzanów to jego rodzinne miasto. „Przyglądałem się procesom zachodzącym w miejskiej przestrzeni przez wiele lat. Deficyt mieszkaniowy przełożył się na strukturę demograficzną. Młodzi ludzie, którzy wyprowadzali się od rodziców, wyjeżdżali na studia do większego miasta, zazwyczaj już z niego nie wracali. Stałe ubytki młodych mieszkańców nie zachęcały deweloperów do budowy nowych mieszkań w Chrzanowie. Gmina skupiała się na remontowaniu starych kamienic na mieszkania socjalne czy komunalne. A potrzeba nowych mieszkań była i jest bardzo duża. Na pierwszym osiedlu wybudowanym przez prywatnego inwestora, 150 mieszkań rozeszło się w przedsprzedaży, zanim ruszyła budowa. To przyciągnęło inwestycje mieszkaniowe do miasta. Niebawem kolejne 500 mieszkań trafi do mieszkańców. Ponadto, zdecydowaliśmy jako gmina, że podejmiemy się budowy mieszkań na wynajem, bo jak słyszymy od naszych mieszkańców, jest taka potrzeba” - mówi burmistrz Chrzanowa.

Wyzwaniem był lokalny i regionalny rynek pracy. Duże miasta mają więcej ofert ale stwierdziliśmy, że możemy być konkurencyjni. Na 280 hektarach przylegających do autostrady zbudujemy strefę inwestycyjną. Mamy doskonałą lokalizację, komunikację oraz dobre ceny dla firm. Mogą u nas zlokalizować swoje zakłady produkcyjne podmioty zagraniczne oraz polskie. Liczymy również na Polaków, którzy planują powrót z emigracji i szukają dla siebie miejsca do życia. Mogą zamieszkać w Chrzanowie, z dobrym dojazdem do większych ośrodków, przestrzenią inwestycyjną. Czekamy na ich pomysły, doświadczenie zawodowe i życiowe. Tu w Chrzanowie znajdą dobrą przestrzeń do życia. Realizujemy ideę miasta piętnastominutowego, co oznacza, że w 15 minut z każdego miejsca w mieście dotrzemy do ważnych punktów w naszej codziennej egzystencji: szkoły, przedszkola, urzędu, sklepu. A dodatkowo żyje się tu wolniej, spokojniej, wciąż słychać śpiew ptaków za oknem i w parkach. Stawiamy na komfortowe życie naszych mieszkańców” – przekonuje gość audycji „Kierunek Polska”.

Z Robertem Maciaszkiem, burmistrzem Chrzanowa, o budowaniu atrakcyjnej przestrzeni miejskiej dla młodych z sąsiedztwa i osób spoza miasta oraz wracających z emigracji, szukających miejsca, gdzie można żyć wolniej ale mieć wszystko pod ręką, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.