Redakcja Polska

Powrót z emigracji. Jak wybrać szkołę dla dziecka?

25.07.2022 14:00
Wakacje, zwyczajowy czas odpoczynku dla uczniów, to dla rodziców ostatni moment na wybór szkoły, do której zacznie uczęszczać nasze dziecko po powrocie do Polski. Oferta jest bogata, od szkół publicznych po prywatne, sprofilowane lub z bogatą paletą zajęć pozaszkolnych. „Wyzwaniem pozostaje trafna diagnoza potrzeb naszego dziecka wobec nowej placówki oświatowej” - przyznaje Agnieszka Kowalska, marketing manager Our Kids Polska.
Audio
  • Z Agnieszką Kowalską, marketing manager Our Kids Polska, o potrzebach edukacyjnych dzieci powracających z rodzicami z emigracji oraz o sztuce trafnego wyboru oferty szkolnej, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Istotnym elementem rodzinnego powrotu z emigracji jest wybór szkoły dla dzieci.
Istotnym elementem rodzinnego powrotu z emigracji jest wybór szkoły dla dzieci.Foto: BalanceFormCreative/Shuttertsock

Dobrym momentem na przeniesienia dziecka do nowego systemu edukacji jest koniec lub początek roku szkolnego oraz rozpoczęcie nowego etapu edukacji tj. pierwsza klasa szkoły podstawowej lub średniej – podkreśla Agnieszka Kowalska, marketing manager Our Kids Polska. - Na początek warto potwierdzić, czy system szkolny z którego przenosimy dziecko jest kompatybilny z polskim systemem edukacji. Jeśli są spójne to poszukiwanie szkoły dla dziecka zacznijmy od określenia potrzeb edukacyjnych i rozwojowych naszej pociechy. Następnie wybierzmy adekwatne do nich oferty szkół, odwiedźmy je, spotkajmy się z dyrektorem, porozmawiajmy z przyszłym wychowawcą klasy. Dzieci w zachodnich programach edukacji są przyzwyczajone do indywidualnego podejścia, dlatego należy przyjrzeć się wartościom szkoły, celom, misji, by dziecko czuło się tam swobodnie – zaznacza ekspert.

Istotnym aspektem popowrotowej edukacji, zwłaszcza dzieci dwujęzycznych, są lekcje języka polskiego oraz języka kraju, z którego dziecko się przeprowadza. Z doświadczenia powrotu do Polski z własnymi dziećmi oraz zawodowych obserwacji wiem, że nawet jeśli w domu posługujemy się stale językiem polskim, to dzieci urodzone lub wychowane za granicą, posługują się na co dzień poza domem językiem kraju emigracji. Z tego wynika pewna zależność, do pewnego stopnia nieuświadomiona przez rodziców wracających z dziećmi do swojej ojczyzny. Mianowicie, nasze dzieci za słabo znają język polski, by biegle i bez problemów komunikacyjnych posługiwać się nim w szkole, a z drugiej strony, język emigracyjny znają zdecydowanie lepiej, niż to, co może im zaoferować nauczyciel na standardowych lekcjach języka obcego. Ignorując owe fakty, w pierwszym przypadku narażamy nasze dziecko na ogromny stres, w drugim na zniechęcenie i nudę – wyjaśnia gość audycji „Kierunek Polska”.

Z Agnieszką Kowalską, marketing manager Our Kids Polska, o potrzebach edukacyjnych dzieci powracających z rodzicami z emigracji oraz o sztuce trafnego wyboru oferty szkolnej, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.