Redakcja Polska

Konsul Generalny RP w Londynie: tęsknota za rodziną i krajem ale także ekonomia decydują o powrotach Polaków z Wielkiej Brytanii

15.06.2023 14:20
Na spotkaniach z Polakami na Wyspach, ale również od księży w polskich parafiach i nauczycieli języka polskiego w Wielkiej Brytanii oraz przedstawicieli Polonii słyszymy, że wiele osób planuje powrót do kraju. Tęsknota za rodziną, codzienne obcowanie z polską kulturą i językiem ale także ekonomia decydują dziś o fali odpływowej Polaków ze Zjednoczonego Królestwa – mówi Konsul Generalny RP w Londynie, Mateusz Stąsiek.
Audio
  • Mateusz Stąsiek, Konsul Generalny RP w Londynie był gościem Małgorzaty Frydrych.
Tęsknota za rodziną i krajem ale także ekonomia decydują dziś o odpływie Polaków z Wielkiej Brytanii.
Tęsknota za rodziną i krajem ale także ekonomia decydują dziś o odpływie Polaków z Wielkiej Brytanii.Foto: Tomas Marek z Shutterstock

Po 2015 roku materialny poziom życia w Polsce i Wielkiej Brytanii zaczął się wyrównywać. Natomiast Brexit zmienił całkowicie strukturę emigracji na Wyspy, także Polaków. Obecnie obserwujemy raczej zdecydowany odpływ polskich emigrantów. Polacy chętnie wracają do kraju, jak sami deklarują, już nie tylko z powodu tęsknoty za rodziną, bliskimi, krajem, rodzimą kulturą czy językiem polskim ale również ze względów ekonomicznych. Przykładowo, o wiele łatwiej jest wybudować czy kupić dom w Polsce niż w Wielkiej Brytanii, a stanowi on podstawową potrzebę życiową kilkuosobowej rodziny – wyjaśnia Mateusz Stąsiek, Konsul Generalny RP w Londynie.

Niezmiennie od lat, podstawowym powodem powrotów do kraju są dzieci. Rodzice przyznają, że około dzieciatego roku życia dziecka lub dzieci muszą podjąć jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Albo w wrócą do Polski i będą wychowywać Polaka z dobrym angielskim, albo zostaną na Wyspach i będą patrzyć jak ich dziecko staje się coraz bardziej Brytyjczykiem z polskimi korzeniami. Szansą dla rozważających powrót do kraju stała się również wprowadzona po pandemii forma pracy zdalnej. Wiele osób może wciąż pracować dla brytyjskich pracodawców a mieszkać w swoim rodzinnym domu lub wybranym miejscu w Polsce, co z rodzinnego i ekonomicznego punktu widzenia jest praktyczne i korzystne – przyznaje gość audycji Kierunek: Polska.

Mateusz Stąsiek, Konsul Generalny RP w Londynie był gościem Małgorzaty Frydrych.

Na audycję Kierunek: Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.