X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wojskowe partnerstwo Polski i USA nigdy nie było tak silne jak obecnie

13.03.2021 08:30
Sejmowa Komisja Obrony Narodowej obradowała w sprawie rozpatrzenia informacji na temat pobytu wojsk amerykańskich i sojuszniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz realizowanych na ich potrzeby inwestycji wojskowych. Posłowie pytali przede wszystkim o koszty tych inwestycji i Fort Trump
Audio
  • W magazynie m.in. o pielgrzymce papieża Franciszka do Iraku, sytuacji pandemicznej w Polsce, 53. rocznicy wydarzeń Marca'68 i polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej [posłuchaj]
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneshutterstock.com/Bumble Dee

Magazyn "Widziane z Polski" rozpoczynamy od podsumowania pielgrzymki papieża Franciszka do Iraku.

"Pokój jest potężniejszy niż wojna" - mówił papież na ruinach miasta zniszczonego podczas wojny z ISIS. Wizyta w Mosulu na północy Iraku była jednym z najbardziej wymownych momentów zakończonej dzisiaj pielgrzymki Franciszka do Iraku. Jej główny cel to umocnienie coraz szybciej topniejącej grupy chrześcijan w tym kraju.

O jednej z najbardziej znaczących papieskich podróży ostatnich lat i o sytuacji irackich chrześcijan informuje Wojciech Cegielski.

W programie mówimy też o spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy ze służbami zaangażowanymi w walkę z pandemią oraz przebiegu programu szczepień w Polsce.

Przedstawiamy też perspektywy obecności wojsk amerykańskich na terytorium Polski. Zdaniem MON partnerstwo wojskowe Polski oraz Stanów Zjednoczonych nigdy nie było tak silne jak obecnie.

Członkowie Sejmowej Komisji Obrony wysłuchali informacji przedstawicieli MON i MSZ w sprawie obecności wojsk USA oraz oddziałów sojuszniczych na terytorium naszego kraju oraz realizowanych na ich potrzeby inwestycji wojskowych. Posłowie pytali przede wszystkim o koszty tych inwestycji i Fort Trump.

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej – Enhanced Defense Cooperation Agreement, EDCA została podpisana w sierpniu ub. roku w Warszawie. W listopadzie ratyfikował ją prezydent Andrzej Duda. Umowa ma ułatwić rozlokowanie w Polsce kolejnych wojsk USA. Dzięki infrastrukturze wojskowej, która według umowy ma zostać przygotowana przez Polskę, w razie zagrożenia będzie możliwy natychmiastowy przerzut do Polski z USA dodatkowych sił, zapewniając łącznie obecność do 20 tys. żołnierzy USA

MON nadał inwestycjom infrastrukturalnym dla Amerykanów najwyższy priorytet. Potwierdzeniem tego jest m.in. powołanie gen. Dariusza Mendrali na stanowisko pełnomocnika on ds. realizacji inwestycji budowlanych wynikających z umowy EDCA.

Generał Dariusz Mendrala powiedział, że łącznie prowadzonych będzie 114 projektów w 11 lokacjach – poprzez budowę nowych, ale także modernizację i adaptację istniejących obiektów. Prace będą obejmować infrastrukturę lotniskową, poligonową, obiekty dowodzenia, zabezpieczenia logistycznego i dla pancernej brygadowej grupy bojowej. Relację z obrad komisji  przygotowała Katarzyna Semaan

Warszawskie Muzeum Ryszarda Kuklińskiego, legendarnego pułkownika Wojska Polskiego i jednocześnie amerykańskiego agenta CIA, uruchomiło wersję cyfrową.

Ryszard Kukliński, pseudonim "Jack Strong", w latach 70. zdobył i przekazał do USA supertajne plany strategiczne agresji ZSRR na Europę Zachodnią. Przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce został ewakuowany na Zachód. Według niektórych historyków jego działania uchroniły świat przed wybuchem III wojny światowej. Za konspirację przeciwko ZSRR i złamanie PRL-owskiej przysięgi wojskowej w 1984 roku został skazany wyrokiem zaocznym na karę śmierci. Tematem ma Ewa Plisiecka.

W kartce z kalendarza przypominamy o 53. rocznicy wydarzeń Marca 68 roku. 8 marca 1968 roku, na Uniwersytecie Warszawskim odbył się wiec protestacyjny przeciwko decyzji zakazującej wystawienia "Dziadów" w Teatrze Narodowym oraz relegowaniu z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera.

Demonstrujący studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji oraz "aktyw robotniczy". Wiec na uniwersytecie dał początek fali studenckich protestów w całym kraju. Wydarzenia te przeszły do historii jako Marzec 1968 roku.

Do przesilenia politycznego doprowadziło postępujące od początku lat 60. tłumienie wolności obywatelskich, a także rozgrywki polityczne w kierownictwie PZPR, toczące się w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. W ich wyniku w latach 1968-69 z Polski wyemigrowało kilkanaście tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Więcej na ten temat Przemysław Pawełek.

Naszym gościem jest Agnieszka Traczewska, autorka publikacji, poświęconych historii i kulturze Żydów w Polsce. "A Rekindled World" - taki tytuł nosi jej najnowszy album fotograficzny, będący panoramą chasydzkiej egzystencji. Pokazuje piękno tradycji, wspólnoty, ale i portrety osobowości. W publikacji są także zdjęcia kobiet i dzieci.

"A Rekindled World" - "Wskrzeszony świat" - ukazał się w wersji angielskojęzycznej. Znalazły się w nim  fotografie wykonywane w ciągu ostatnich kilku lat w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Belgii i innych krajach, w których chasydzi stworzyli swój dom po  II wojnie światowej. Na zdjęciach  widzimy  chasydów nie tylko podczas obchodów różnych świąt, wizyt  na cmentarzach i żarliwej modlitwy przy grobach przodków i cadyków, ale także  chasydzkie  życie codzienne. Niezwykłe są tu na przykład  sceny kąpieli niemowląt, kobiet opalających się na Florydzie czy muzykantów pocieszających w szpitalu ciężko chorego pacjenta. Z Agnieszką Traczewską rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.

W naszym programie programie także audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie". Odwiedzimy Połągę na Litwie, nazywaną niegdyś "Bałtyckim Zakopanem".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.