X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Sukces polskiej dyplomacji. Obraz Jana Matejki na wystawie w londyńskiej galerii sztuki

19.06.2021 09:15
W The National Gallery można oglądać wystawę "Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki", prezentującą m.in. wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego obraz Matejki.  Wystawa jest wynikiem partnerskiej współpracy między The National Gallery i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowym w Krakowie, a także Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.
Audio
  • W magazynie m.in. o spotkaniu prezydentów Joe Bidena i Władimira Putina w Genewie, wizycie prezydenta Niemiec w Polsce, relacjach polsko-afgańskich i obrazie Jana Matejki w The National Gallery w Londynie [posłuchaj}
Obraz Jana Matejki w The Natonal Gallery w Londynie
Obraz Jana Matejki w The Natonal Gallery w LondynieFoto: MSZ

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o spotkaniu prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji - Joe Bidena i Władimira Putina w Szwajcarii. To były jedne z najbardziej oczekiwanych rozmów tego roku. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotkał się w Genewie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W agendzie znalazły się trudne tematy - od sytuacji na Ukrainie przez cyberataki aż po łamanie przez Rosję praw człowieka. Co udało się ustalić, a w jakich kwestiach przywódcy pozostali poróżnieni? O tym w relacji Ewy Plisieckiej.

Mija 30. rocznica podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami. Z tej okazji w Warszawie spotkali się prezydenci obydwu krajów: Andrzej Duda i Frank Walter Steinmeier.

Prezydent Niemiec złożył oficjalną wizytę w Polsce. Miała ona związek z 30. rocznicą podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydentów Andrzej Duda wskazał, że spotkanie odbywa się dokładnie w 30-rocznicę podpisania tego traktatu, który - jak mówił - miał przełomowy charakter w naszej historii i został podpisany w niezwykle przełomowym czasie. W Pałacu Prezydenckim był Michał Fedusio.

Politycy, eksperci i dziennikarze rozmawiali w Bratysławie o wychodzeniu świata z pandemii koronawirusa. To główny temat dorocznego forum GLOBSEC, poświęconego problemom światowego bezpieczeństwa. O polskich pomysłach na wychodzenie z kryzysu epidemicznego, który dotknął niemal wszystkie dziedziny życia na świecie mówił także polski prezydent Andrzej Duda. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

W magazynie również o spotkaniu wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Afganistanu w Warszawie. To były pierwsze takie konsultacje od 30. lat. Wiceministrowie spraw zagranicznych Polski i Afganistanu rozmawiali o współpracy w obszarze bezpieczeństwa, edukacji i kulturze.

Za trzy miesiące żołnierze NATO, w tym Amerykanie i Polacy, ostatecznie wyjadą z Afganistanu po 20 latach misji. Władze w Kabulu twierdzą, że będzie to “nowy rozdział” w relacjach z Zachodem. Coraz większe są jednak obawy, że po wyjściu wojsk talibowie będą chcieli przejąć władzę. Już teraz w wielu miejscach toczą się ciężkie walki rebeliantów z rządowymi wojskami.
Wiceminister spraw zagranicznych Afganistanu Mirwais Nab, który rozmawiał z reporterem Polskiego Radia Wojciechem Cegielskim, twierdzi jednak, że talibowie są za słabi, by obalić rząd. Dyplomata mówił też, dlaczego współpraca z Polską przyniesie korzyści obu stronom.

Naszym gościem jest Marta de Zuniga, dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Londynie z którą rozmawiamy o polskiej wystawie w londyńskiej narodowej galerii sztuki. W The National Gallery można oglądać wystawę "Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki", prezentującą m.in. wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego obraz Matejki.  Wystawa jest wynikiem partnerskiej współpracy między The National Gallery i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowym w Krakowie, a także Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

W cyklu "Kierunek: Polska", zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Anetą Malinowską, Polką mieszkającą w Bolonii, pomysłodawczynią konkursu fotograficznego "Polskie kobiety na świecie, polską dumą".

Sejm uczcił pamięć zmarłego prof. Witolda Kieżuna, ekonomisty, żołnierza Armii Krajowej, bohatera Powstania Warszawskiego, który zmarł 13 czerwca w wieku 99 lat. W czasie powstania Witold Kieżun walczył w Oddziale Specjalnym "Harnaś". W sierpniu 1944 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych, a 23 września z rąk dowódcy AK, generała Tadeusza Bora-Komorowskiego otrzymał Virtuti Militari i awans do stopnia podporucznika. Informacje na ten temat zebrała Ewa Plisiecka.

W programie także audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat". O promocji języka polskiego rozmawiamy z prof. Władysławem Miodunką wychowawcą i mentorem wielu polonistów w kraju i na świecie.

"Promocja języka polskiego w świecie jest jak dyplomacja. Ona oczywiście potrzebuje pewnych narzędzi prawnych, teoretycznych, które należą do państwa, ale przede wszystkim potrzebuje dobrych dyplomatów. Nauczanie języka polskiego wymaga dobrych dyplomatów w zakresie promocji języka i kultury polskiej. Takich ludzi, którzy nawiązują łatwo kontakty, przyciągają innych do siebie, którzy łączą, a nie dzielą. Ogromnie się cieszę, że w takiej roli występowałem przez wiele lat i teraz to, co opowiadam jest po prostu informacją o tym, że to się udało”. Tak, o sztuce  budowania  prestiżu języka polskiego w świecie mówi prof. Władysław Miodunka, założyciel Katedry Języka Polskiego jako Obcego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.