Redakcja Polska

"Łącząc umysły, tworzymy przyszłość". Polska na EXPO 2020 w Dubaju stawia na biznes i kreatywność

17.09.2021 21:00
Już za 2 tygodnie nastąpi otwarcie Expo 2020 w Dubaju. Przełożona o rok z powodu pandemii COVID- 19 Wystawa Światowa będzie niepowtarzalną okazją do promocji gospodarczej naszego kraju na arenie międzynarodowej. Jak podkreślają przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która koordynuje udział Polski w Expo, będzie to wystawa wyjątkowa. Polska po raz pierwszy zaprezentuje tak kompleksowy program biznesowo-kulturalny.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy we Włoszech,wizycie kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie, stuleciu urodzin Stanisława Lema i polskich przygotowaniach do EXPO w Dubaju [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Paule_Knete/pixabay

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy, o udziale prezydenta Andrzeja Dudy w 16. Spotkaniu Prezydentów Państw Grupy Arraiolos, które odbyło się w Rzymie.

Unia Europejska to zawsze wspólnota państw narodowych - zaznaczał w Rzymie prezydent Andrzej Duda. Po spotkaniu Grupy Arraiolos w Rzymie prezydent Andrzej Duda napisał, że jest pod wrażeniem szczerej wymiany poglądów na szczycie przywódców. "Dziękuję za słowa poparcia dla naszego stanowiska w sprawie konieczności rozszerzenia Unii, za solidarność w sprawie obrony jej granicy i za wybór Polski na organizatora Arraiolos 2024" - napisał na Twitterze. W kontekście debaty o Nord Stream 2 dodał, że "rozczarowanie Polski postawą budowniczych Nord Stream 2 oraz częstą naiwnością wobec intencji władz Rosji jest czymś, co podziela znaczna część naszego regionu. I jeszcze raz: Unia jest prawdziwie europejską, gdy jest otwarta na nowych członków". Relacja Katarzyna Semaan.

Przedstawiamy szczegóły wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie. Podczas wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że spotkanie z kanclerz Angelą Merkel jest elementem podsumowania jej działalności w ciągu 16 lat sprawowania urzędu. - Kiedy pani kanclerz zostawała po raz pierwszy kanclerzem to bardzo mocno zaznaczyła, że Polska powinna być bardzo wysoko na agendzie, a dobre stosunki polsko-niemieckie to niemiecka racja stanu i cieszę się, że te relacje polsko-niemieckie są rzeczywiście bardzo silne, że mamy razem wiele interesów, nie tylko w UE - mówił szef rządu. 

Szef polskiego rządu "bardzo serdecznie" podziękował kanclerz Niemiec za "lata współpracy na wielu polach". - Bardzo często omawialiśmy tematy trudne, ale ta solidna nasza koordynacja polityczna doprowadziła również do tego, że nasze relacje gospodarcze są bardzo dobre, nasze dwustronne gospodarcze relacje są mocne - zaznaczył. Spotkanie obserwował Michał Fedusio.

Amerykańscy weterani są jedną z grup najbardziej emocjonalnie związanych z rocznicą zamachów na Nowy Jork i Waszyngton. To właśnie oni w ostatnich dwóch dekadach służyli podczas misji w Afganistanie i w Iraku. W okrągłą rocznicę ataków spora część z nich jest rozgoryczona sposobem, w jaki administracja Joe Bidena zakończyła wojnę w Afganistanie.

W połowie sierpnia talibowie powrócili do władzy w Afganistanie, a prowadzona przez Amerykanów ewakuacja była na tyle pośpieszna i chaotyczna, że na miejscu pozostały tysiące Afgańczyków, którzy przez ostatnie lata pomagali Amerykanom. Wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski był w Karolinie Północnej, gdzie mieszka spora część weteranów z Afganistanu.

W programie mówimy również o udziale Polski w wystawie EXPO w Dubaju. 2500 zaangażowanych firm i 1000 wydarzeń przez 6 miesięcy. Już za 2 tygodnie nastąpi otwarcie Expo 2020 w Dubaju. Przełożona o rok z powodu pandemii COVID- 19 Wystawa Światowa będzie niepowtarzalną okazją do promocji gospodarczej naszego kraju na arenie międzynarodowej. Jak podkreślają przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która koordynuje udział Polski w Expo, będzie to wystawa wyjątkowa. Polska po raz pierwszy zaprezentuje tak kompleksowy program biznesowo-kulturalny. 

Expo 2020 będzie pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim i według zapowiedzi organizatorów przejdzie do historii jako największe. Polska planuje kompleksowo wypromować potencjał gospodarczy i polskich przedsiębiorców. Właśnie dlatego PAIH – we współpracy z wieloma instytucjami – przygotowała specjalny program gospodarczy dla przedsiębiorców. Składa się on z licznych narzędzi wsparcia, skierowanych do polskich firm, które chcą się rozwijać, korzystając z udziału Polski w Expo 2020.

Expo 2020 w Dubaju potrwa od 1 października 2021 roku do 31 marca 2022 roku. Hasło przewodnie wystawy „Connecting Minds, Creating Future – Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” podkreśla wyzwania dzisiejszego świata w sferze gospodarczej oraz fakt znaczenia współpracy międzynarodowej i otwartości na nowe rynki. Tematem zajął się Michał Fedusio.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy o setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy. Stanisław Lem urodził się 13 września 1921 roku we Lwowie. Tam studiował medycynę. Po wojnie zamieszkał w Krakowie. Był autorem książek science-fiction i jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych na świecie polskich twórców.

Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na ponad 40 języków, a ich łączny nakład osiągnął 30 milionów egzemplarzy. Wciąż są wznawiane, tłumaczone, kupowane i czytane. „Solaris”, „Cyberiada” czy „Bajki robotów” do dziś inspirują pisarzy oraz twórców kina i teatru, a motywy z twórczości pisarza są obecne w kulturze masowej, na przykład w grach komputerowych. Sejm ustanowił rok 2021 rokiem Stanisława Lema. W marcu minęła 15. rocznica jego śmierci.

W programie także audycja "Z językiem polskim w świat", poświęcona promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.