X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Łącząc umysły, tworzymy przyszłość". Polska na EXPO 2020 w Dubaju stawia na biznes i kreatywność

17.09.2021 21:00
Już za 2 tygodnie nastąpi otwarcie Expo 2020 w Dubaju. Przełożona o rok z powodu pandemii COVID- 19 Wystawa Światowa będzie niepowtarzalną okazją do promocji gospodarczej naszego kraju na arenie międzynarodowej. Jak podkreślają przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która koordynuje udział Polski w Expo, będzie to wystawa wyjątkowa. Polska po raz pierwszy zaprezentuje tak kompleksowy program biznesowo-kulturalny.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy we Włoszech,wizycie kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie, stuleciu urodzin Stanisława Lema i polskich przygotowaniach do EXPO w Dubaju [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Paule_Knete/pixabay

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy, o udziale prezydenta Andrzeja Dudy w 16. Spotkaniu Prezydentów Państw Grupy Arraiolos, które odbyło się w Rzymie.

Unia Europejska to zawsze wspólnota państw narodowych - zaznaczał w Rzymie prezydent Andrzej Duda. Po spotkaniu Grupy Arraiolos w Rzymie prezydent Andrzej Duda napisał, że jest pod wrażeniem szczerej wymiany poglądów na szczycie przywódców. "Dziękuję za słowa poparcia dla naszego stanowiska w sprawie konieczności rozszerzenia Unii, za solidarność w sprawie obrony jej granicy i za wybór Polski na organizatora Arraiolos 2024" - napisał na Twitterze. W kontekście debaty o Nord Stream 2 dodał, że "rozczarowanie Polski postawą budowniczych Nord Stream 2 oraz częstą naiwnością wobec intencji władz Rosji jest czymś, co podziela znaczna część naszego regionu. I jeszcze raz: Unia jest prawdziwie europejską, gdy jest otwarta na nowych członków". Relacja Katarzyna Semaan.

Przedstawiamy szczegóły wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie. Podczas wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że spotkanie z kanclerz Angelą Merkel jest elementem podsumowania jej działalności w ciągu 16 lat sprawowania urzędu. - Kiedy pani kanclerz zostawała po raz pierwszy kanclerzem to bardzo mocno zaznaczyła, że Polska powinna być bardzo wysoko na agendzie, a dobre stosunki polsko-niemieckie to niemiecka racja stanu i cieszę się, że te relacje polsko-niemieckie są rzeczywiście bardzo silne, że mamy razem wiele interesów, nie tylko w UE - mówił szef rządu. 

Szef polskiego rządu "bardzo serdecznie" podziękował kanclerz Niemiec za "lata współpracy na wielu polach". - Bardzo często omawialiśmy tematy trudne, ale ta solidna nasza koordynacja polityczna doprowadziła również do tego, że nasze relacje gospodarcze są bardzo dobre, nasze dwustronne gospodarcze relacje są mocne - zaznaczył. Spotkanie obserwował Michał Fedusio.

Amerykańscy weterani są jedną z grup najbardziej emocjonalnie związanych z rocznicą zamachów na Nowy Jork i Waszyngton. To właśnie oni w ostatnich dwóch dekadach służyli podczas misji w Afganistanie i w Iraku. W okrągłą rocznicę ataków spora część z nich jest rozgoryczona sposobem, w jaki administracja Joe Bidena zakończyła wojnę w Afganistanie.

W połowie sierpnia talibowie powrócili do władzy w Afganistanie, a prowadzona przez Amerykanów ewakuacja była na tyle pośpieszna i chaotyczna, że na miejscu pozostały tysiące Afgańczyków, którzy przez ostatnie lata pomagali Amerykanom. Wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski był w Karolinie Północnej, gdzie mieszka spora część weteranów z Afganistanu.

W programie mówimy również o udziale Polski w wystawie EXPO w Dubaju. 2500 zaangażowanych firm i 1000 wydarzeń przez 6 miesięcy. Już za 2 tygodnie nastąpi otwarcie Expo 2020 w Dubaju. Przełożona o rok z powodu pandemii COVID- 19 Wystawa Światowa będzie niepowtarzalną okazją do promocji gospodarczej naszego kraju na arenie międzynarodowej. Jak podkreślają przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która koordynuje udział Polski w Expo, będzie to wystawa wyjątkowa. Polska po raz pierwszy zaprezentuje tak kompleksowy program biznesowo-kulturalny. 

Expo 2020 będzie pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim i według zapowiedzi organizatorów przejdzie do historii jako największe. Polska planuje kompleksowo wypromować potencjał gospodarczy i polskich przedsiębiorców. Właśnie dlatego PAIH – we współpracy z wieloma instytucjami – przygotowała specjalny program gospodarczy dla przedsiębiorców. Składa się on z licznych narzędzi wsparcia, skierowanych do polskich firm, które chcą się rozwijać, korzystając z udziału Polski w Expo 2020.

Expo 2020 w Dubaju potrwa od 1 października 2021 roku do 31 marca 2022 roku. Hasło przewodnie wystawy „Connecting Minds, Creating Future – Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” podkreśla wyzwania dzisiejszego świata w sferze gospodarczej oraz fakt znaczenia współpracy międzynarodowej i otwartości na nowe rynki. Tematem zajął się Michał Fedusio.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy o setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy. Stanisław Lem urodził się 13 września 1921 roku we Lwowie. Tam studiował medycynę. Po wojnie zamieszkał w Krakowie. Był autorem książek science-fiction i jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych na świecie polskich twórców.

Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na ponad 40 języków, a ich łączny nakład osiągnął 30 milionów egzemplarzy. Wciąż są wznawiane, tłumaczone, kupowane i czytane. „Solaris”, „Cyberiada” czy „Bajki robotów” do dziś inspirują pisarzy oraz twórców kina i teatru, a motywy z twórczości pisarza są obecne w kulturze masowej, na przykład w grach komputerowych. Sejm ustanowił rok 2021 rokiem Stanisława Lema. W marcu minęła 15. rocznica jego śmierci.

W programie także audycja "Z językiem polskim w świat", poświęcona promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.