X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Jak uzyskać wsparcie z programu "Polonia i Polacy za granicą 2022"? Ruszył nabór wniosków

13.11.2021 21:25
Rozpoczęto przyjmowanie wniosków do programu "Polonia i Polacy za granicą 2022". To mechanizm wsparcia Polaków mieszkających poza granicami kraju przez polski rząd. Wnioski można składać w sześciu kategoriach: edukacja, media polonijne, pomoc charytatywna, wydarzenia polonijne, rozwijanie struktur organizacji polonijnych na świecie i budowanie dobrego wizerunku Polski przez organizacje polonijne.
Audio
  • W magazynie m.in. o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, umowie Polskiej Agencji Kosmicznej z NASA, Festiwalu Filmów Polskich w Toronto i programie wsparcia Polonii [posłuchaj]
W ubiegłym roku złożono rekordową liczbę 700 ofert w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą
W ubiegłym roku złożono rekordową liczbę 700 ofert w ramach konkursu "Polonia i Polacy za granicą"gov.pl

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy sytuację na polsko białoruskiej granicy i wizytę Charlesa Michela w Polsce. Szef Rady Europejskiej spotkał się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Politycy rozmawiali o ataku hybrydowym ze strony białoruskich władz. Reżim Łukaszenki sprowadza do swojego kraju migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu tylko po to, by ich przewieźć na granicę Unii. W ocenie polskiego rządu to odwet za sankcje i wsparcie udzielone białoruskiej opozycji.

Charles Michel zapowiedział, że w najbliższych dniach Rada Europejska wraz z państwami członkowskimi i Komisją Europejską rozważy, jakie są możliwości działań, które miałyby realny wpływ na sytuację. Jak mówił, sankcje są już na stole. Po rozmowach z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem, szefowa Komisji Europejska Ursula von der Leyen zapewniła, że Stany Zjednoczone również przygotowują się na wprowadzenie sankcji - mają wejść w życie na początku grudnia. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

W programie rozmawiamy również o podpisaniu porozumienia między Polską Agencją Kosmiczną i NASA w zakresie eksploracji kosmosu. 

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna w obecności zastępcy administratora NASA Pameli A. Melroy podpisał Artemis Accords. To porozumienie, które daje Polsce możliwość udziału w wielostronnych programach NASA, dotyczących eksploracji Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich.

Przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej i Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych spotkali się podczas 72. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (International Astronautical Congress, IAC) w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Z Aleksandrą Bukałą, dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA, rozmawiał Przemysław Pawełek.

W programie także o rządowym wsparciu dla Polonii. Rozpoczęto przyjmowanie wniosków do programu "Polonia i Polacy za granicą 2022". To mechanizm wsparcia Polaków mieszkających poza granicami kraju przez polski rząd.

Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą minister Jan Dziedziczak powiedział, że w programie biorą udział organizacje pozarządowe i podmioty kościelne zarejestrowane w Polsce, które zajmują się wsparciem Polonii. Wnioski można składać przez generator ofert na stronie polonia.gov.pl.

Jan Dziedziczak podkreślił, że nie trzeba wysyłać wniosków na piśmie, a elektroniczny sposób składania ofert pozwala szybciej wykryć błędy formalne. - Nie chcemy, żeby z powodu błędu formalnego jakiś wartościowy projekt przepadł w konkursie - zaznaczył minister.

Wnioski można składać w sześciu kategoriach: edukacja, media polonijne, pomoc charytatywna, wydarzenia polonijne, rozwijanie struktur organizacji polonijnych na świecie i budowanie dobrego wizerunku Polski przez organizacje polonijne. Informacje na ten temat zajął się Michał Fedusio.

Przenosimy się też do Kanady. O 11 Festiwalu Filmów Polskich w Toronto z Martą Poznakowski, twórczynią festiwalu, rozmawia Tomek Kniat.

Z gościem programu, Martyną Górniak-Pełech, dziennikarką, reporterką i podróżniczką rozmawiamy jak wychowywać dzieci wielojęzyczne.

Wychować dziecko nie jest łatwo, a wychować dziecko dwujęzyczne początkowo wydaje się projektem zupełnie niewykonalnym. Wiele polskich mam zna temat od podszewki. Ale co zrobić, kiedy czas się spakować i po raz kolejny wyjechać? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań znajdziecie w książce Martyny Górniak - Pełech  „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”.  

"To niemała umiejętność, ważne sprawy ująć w lekki ton narracji. Autorka chce przede wszystkim zarazić swoich czytelników optymizmem, pokazać im, że możliwe jest pomyślne wychowywanie dzieci wielojęzycznych. A do tego wcale nie takie bolesne, wcale nie takie stresujące, jak mogłoby się nam wydawać" - napisał o książce prof. Przemysław Szczurek z Uniwersytetu Wrocławskiego.

W magazynie również audycja "Język polski bez granic", poświęcona promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.