Redakcja Polska

Jak uzyskać wsparcie z programu "Polonia i Polacy za granicą 2022"? Ruszył nabór wniosków

13.11.2021 21:25
Rozpoczęto przyjmowanie wniosków do programu "Polonia i Polacy za granicą 2022". To mechanizm wsparcia Polaków mieszkających poza granicami kraju przez polski rząd. Wnioski można składać w sześciu kategoriach: edukacja, media polonijne, pomoc charytatywna, wydarzenia polonijne, rozwijanie struktur organizacji polonijnych na świecie i budowanie dobrego wizerunku Polski przez organizacje polonijne.
Audio
  • W magazynie m.in. o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, umowie Polskiej Agencji Kosmicznej z NASA, Festiwalu Filmów Polskich w Toronto i programie wsparcia Polonii [posłuchaj]
W ubiegłym roku złożono rekordową liczbę 700 ofert w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą
W ubiegłym roku złożono rekordową liczbę 700 ofert w ramach konkursu "Polonia i Polacy za granicą"Foto: gov.pl

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy sytuację na polsko białoruskiej granicy i wizytę Charlesa Michela w Polsce. Szef Rady Europejskiej spotkał się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Politycy rozmawiali o ataku hybrydowym ze strony białoruskich władz. Reżim Łukaszenki sprowadza do swojego kraju migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu tylko po to, by ich przewieźć na granicę Unii. W ocenie polskiego rządu to odwet za sankcje i wsparcie udzielone białoruskiej opozycji.

Charles Michel zapowiedział, że w najbliższych dniach Rada Europejska wraz z państwami członkowskimi i Komisją Europejską rozważy, jakie są możliwości działań, które miałyby realny wpływ na sytuację. Jak mówił, sankcje są już na stole. Po rozmowach z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem, szefowa Komisji Europejska Ursula von der Leyen zapewniła, że Stany Zjednoczone również przygotowują się na wprowadzenie sankcji - mają wejść w życie na początku grudnia. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

W programie rozmawiamy również o podpisaniu porozumienia między Polską Agencją Kosmiczną i NASA w zakresie eksploracji kosmosu. 

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna w obecności zastępcy administratora NASA Pameli A. Melroy podpisał Artemis Accords. To porozumienie, które daje Polsce możliwość udziału w wielostronnych programach NASA, dotyczących eksploracji Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich.

Przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej i Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych spotkali się podczas 72. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (International Astronautical Congress, IAC) w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Z Aleksandrą Bukałą, dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA, rozmawiał Przemysław Pawełek.

W programie także o rządowym wsparciu dla Polonii. Rozpoczęto przyjmowanie wniosków do programu "Polonia i Polacy za granicą 2022". To mechanizm wsparcia Polaków mieszkających poza granicami kraju przez polski rząd.

Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą minister Jan Dziedziczak powiedział, że w programie biorą udział organizacje pozarządowe i podmioty kościelne zarejestrowane w Polsce, które zajmują się wsparciem Polonii. Wnioski można składać przez generator ofert na stronie polonia.gov.pl.

Jan Dziedziczak podkreślił, że nie trzeba wysyłać wniosków na piśmie, a elektroniczny sposób składania ofert pozwala szybciej wykryć błędy formalne. - Nie chcemy, żeby z powodu błędu formalnego jakiś wartościowy projekt przepadł w konkursie - zaznaczył minister.

Wnioski można składać w sześciu kategoriach: edukacja, media polonijne, pomoc charytatywna, wydarzenia polonijne, rozwijanie struktur organizacji polonijnych na świecie i budowanie dobrego wizerunku Polski przez organizacje polonijne. Informacje na ten temat zajął się Michał Fedusio.

Przenosimy się też do Kanady. O 11 Festiwalu Filmów Polskich w Toronto z Martą Poznakowski, twórczynią festiwalu, rozmawia Tomek Kniat.

Z gościem programu, Martyną Górniak-Pełech, dziennikarką, reporterką i podróżniczką rozmawiamy jak wychowywać dzieci wielojęzyczne.

Wychować dziecko nie jest łatwo, a wychować dziecko dwujęzyczne początkowo wydaje się projektem zupełnie niewykonalnym. Wiele polskich mam zna temat od podszewki. Ale co zrobić, kiedy czas się spakować i po raz kolejny wyjechać? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań znajdziecie w książce Martyny Górniak - Pełech  „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”.  

"To niemała umiejętność, ważne sprawy ująć w lekki ton narracji. Autorka chce przede wszystkim zarazić swoich czytelników optymizmem, pokazać im, że możliwe jest pomyślne wychowywanie dzieci wielojęzycznych. A do tego wcale nie takie bolesne, wcale nie takie stresujące, jak mogłoby się nam wydawać" - napisał o książce prof. Przemysław Szczurek z Uniwersytetu Wrocławskiego.

W magazynie również audycja "Język polski bez granic", poświęcona promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.