X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Sojusz Północnoatlantycki ostrzega Rosję przed eskalacją napięcia na Ukrainie

04.12.2021 12:00
Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg oraz amerykański sekretarz Antony Blinken stanu oświadczyli, że jakakolwiek rosyjska agresja na Ukrainie będzie mieć dla Moskwy poważne konsekwencje. Sprawa jest jednym z głównych tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO w Rydze.
Audio
  • W magazynie m.in. o spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Rydze, Nagrodach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, 191. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego oraz płycie Polskiego Radia z muzyką Stanisława Moniuszki w wersji jazzowej [posłuchaj]
- Wyrażamy solidarność z Polską i ze wszystkimi zaangażowanymi w to członkami NATO - powiedział o kryzysie na granicy z Białorusią  Jens Stoltenberg
- Wyrażamy solidarność z Polską i ze wszystkimi zaangażowanymi w to członkami NATO - powiedział o kryzysie na granicy z Białorusią Jens Stoltenberg Alexandros Michailidis/Shutterstock

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy spotkanie Jensa Stoltenberga, szefa NATO z ministrami spraw zagranicznych Sojuszu. NATO ponownie przestrzegło Rosję przed ewentualną inwazją na Ukrainę. Ministrowie Sojuszu zebrani na spotkaniu w Rydze podkreślili, że taka agresja będzie Rosję “sporo kosztować”. Sytuacja na wschodzie była głównym tematem dwudniowego spotkania polityków w stolicy Łotwy.

Rosja od kilku tygodni wysyła na granicę z Ukrainą tysiące żołnierzy oraz ciężki sprzęt. Do podobnego napięcia doszło wiosną tego roku. Wówczas konflikt udało się zażegnać drogą dyplomatyczną. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

Polacy ponownie bronią nieba trzech krajów bałtyckich. W Szawlach na Litwie odbyła się oficjalna ceremonia wymiany jednostek wojskowych w ramach misji Baltic Air Policing. Relację z uroczystości przygotował Kamil Zalewski.

W Kanadzie odsłonięto pomnik "Spirala Zwycięstwa". Upamiętnia uczestników Bitwy o Anglię - polskich lotników, personel naziemny i Pomocniczą Służbę Kobiet. Monument został wzniesiony przed Polskim Centrum Kultury imienia Jana Pawła II w Mississaudze na przedmieściach Toronto.

"Spirala Zwycięstwa" autorstwa Anny i Wojciecha Biczysko przedstawia walkę trzech samolotów. Nawiązuje do bohaterskich wyczynów Polaków podczas drugiej wojny światowej. Jednym w głównych elementów pomnika jest biało-czerwona szachownica, symbol polskich sił powietrznych. Umieszczono na nim też polską odznakę pilota wojskowego, symbol brytyjskiego RAF-u oraz słowa Winstona Churchilla o tym, że nigdy na polu ludzkiego konfliktu, tak wielu nie zawdzięczało tyle tak nielicznym.

Pomysłodawcami budowy pomnika są polsko-kanadyjskie środowiska weteranów. Wśród nich 98-letni Bolesław Fujarczuk, który służy w Dywizjonie 303 jako radiooperator. - To jest spełnienie moich marzeń. Służba w Dywizjonie 303, to był najpiękniejszy moment w moim życiu. To jest uwieńczenie całej mojej podróży - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem. Relację z uroczystości przygotował Piotr Orłowski.

Byliśmy także w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN gdzie nagrodzono działaczy społecznych podtrzymujących pamięć o Żydach w naszym kraju. Kapituła konkursowa wręczyła jak co roku nagrodę główną a także trzy wyróżnienia.

W audycji informujemy również, że Polskie Radio dla Zagranicy rozpoczęło emisję cyklu reportaży FOCUS ON THE BORDER, dotyczącego przyczyn i skutków kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Unii Europejskiej.

Sytuacja na granicy Polski, Unii Europejskiej oraz NATO prezentowana jest głównie jako kryzys migracyjny. Przyczyną kryzysu jest jednak przede wszystkim próba sprowokowania na granicy Rzeczypospolitej Polskiej, działań o charakterze wojny hybrydowej, których celem jest destabilizacja i podsycanie niepokoju nie tylko w naszym kraju, ale nade wszystko na terytorium całej Unii Europejskiej.

Celem projektu FOCUS ON THE BORDER jest docieranie z wiarygodna, obiektywną informacją do odbiorcy, który korzysta z anglojęzycznych kanałów informacyjnych. Nowe materiały są publikowane co dwa dni.

Nowy wariant koronawirusa może być poważnym zagrożeniem - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia. Chodzi o wariant, wykryty po raz pierwszy w Republice Południowej Afryki. WHO nazwała go “Omnikron”. Temat przybliża Przemysław Pawełek.

W kartce z kalendarza przypominamy o 191. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego, zrywu niepodległościowego, którego celem było wyzwolenie Królestwa Polskiego spod panowania rosyjskiego zaborcy.

Gościem programu jest Piotr Baron, znany muzyk jazzowy, pomysłodawca płyty "Moniuszko. Jazz", wydanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Rozmawiała z nim Ewa Plisiecka.

W naszym magazynie także audycja "Język polski bez granic", promująca język polski.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.