Redakcja Polska

"Atom w Polsce staje się faktem". Umowa KGHM z NuScale na budowę małych reaktorów atomowych

18.02.2022 22:00
Umowa, jaką KGHM podpisał z NuScale, na budowę w Polsce małych reaktorów atomowych niesie ze sobą zupełnie nową jakość. To pozwala nam inaczej patrzeć w przyszłości na kwestie naszego bezpieczeństwa energetycznego - powiedział wicepremier Jacek Sasin. - Ostatnie działania Gazpromu i ich wpływ na wzrost cen tego surowca uświadamiają nam, jak groźne może to być narzędzie w rękach kogoś, kto chciałby stosować jakiś nacisk czy wręcz szantaż, nie tylko wobec Polski, ale też całej Europy - zauważył.
Audio
  • W magazynie m.in. o obradach Rady Gabinetowej, spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli, 80. rocznicy powstania Armii Krajowej i promocji polskiej nauki podczas EXPO 2020 w Dubaju [posłuchaj]
Podpisanie umowy w sprawie 6 reaktorów modułowych.
Podpisanie umowy w sprawie 6 reaktorów modułowych.KGHM/twitter

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o groźbie rosyjskiego ataku na Ukrainę. Na ten temat m.in. obradowała w Warszawie Rada Gabinetowa. - Polscy obywatele mogą czuć się bezpiecznie. Będzie odpowiednia reakcja naszego kraju na rozwój sytuacji na Ukrainie - powiedział prezydent Andrzej Duda po wtorkowym posiedzeniu Rady Gabinetowej. Zaapelował też o jedność polityków w Polsce i na arenie międzynarodowej.

Rada Gabinetowa to posiedzenie rządu pod przewodnictwem prezydenta. Wtorkowe posiedzenie było poświęcone sytuacji na Ukrainie i groźbie rosyjskiej inwazji zbrojnej na ten kraj. Tematem zajął się Przemysław Pawełek.

W Brukseli odbyło się spotkanie ministrów obrony państw NATO. - Obawiamy się, że Rosja szuka pretekstu, by uderzyć na Ukrainę - oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Zwrócił również uwagę, że na terytorium Ukrainy działa "wielu oficerów rosyjskiego wywiadu", których zadaniem jest prowadzenie operacji "pod obcą banderą" i tworzenie pretekstów do interwencji.  

- Sojusznicy wciąż szukają dyplomatycznego rozwiązania - zadeklarował Jens Stoltenberg po drugim dniu posiedzenia ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Powtórzył jednocześnie, że wbrew temu, co mówi Moskwa, "w terenie" nie widać deeskalacji. Przeciwnie - Rosja kontynuuje koncentrację wojsk. - Rosja ma dość sił i możliwości, aby w każdej chwili rozpocząć inwazję na pełną skalę na Ukrainę - zauważył Jens Stoltenberg. - To nie są normalne ćwiczenia. To nie są normalne działania - dodał, zastrzegając jednocześnie, że nie wie, jakie są intencje Rosji.

- Apelujemy o deeskalację, na którą nigdy nie jest za późno - powiedział sekretarz generalny NATO. Informacje na ten temat zebrała Katarzyna Semaan.

W programie mówimy również o umowie na małe reaktory atomowe, którą polska firma KGHM Polska Miedź zawarła z amerykańskim partnerem. - Umowa, jaką KGHM podpisał z NuScale, na budowę w Polsce małych reaktorów atomowych niesie ze sobą zupełnie nową jakość. To pozwala nam inaczej patrzeć w przyszłości na kwestie naszego bezpieczeństwa energetycznego - powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Pytany, czy umowa na małe reaktory atomowe, którą razem z władzami KGHM przywozi z USA, to przełom dla polskiej energetyki, wicepremier opowiada: "To nowa jakość i zupełnie nowa perspektywa". Zaznacza, że "nie jest to oczywiście tzw. duży atom, o którym rozmawiamy w kontekście zmiany struktury polskiej energetyki, ale to ważny krok na drodze do zasadniczej zmiany naszego miksu". "Jest jasne, że Polska potrzebuje nowoczesnych źródeł energii. Rozwój energetyki jądrowej jest tu kluczowy. Nabiera to szczególnego znaczenia w kontekście tego, co dzieje się na rynku gazu" - wskazuje Jacek Sasin.

Odwiedzimy też Dubaj, gdzie trwa Światowa Wystawa EXPO 2020. Naszym gościem jest dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, z którą rozmawiamy o Tygodniu Nauki Polskiej i promocji polskiej nauki w świecie. Na spotkanie z gościem zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

W kartce z kalendarza mówimy o 80. rocznicy powstania Armii Krajowej.

Armia Krajowa była zbrojnym ramieniem Polskiego Państwa Podziemnego, miała charakter ogólnonarodowy i ponadpartyjny. Jej celem była walka o odzyskanie niepodległości Polski. Przeprowadzała akcje zbrojne i sabotażowe, szkoliła kadry. Formą jej działania był też wywiad i propaganda. Największym wysiłkiem zbrojnym AK było Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Po 63 dniach bohaterskich walk z przeważającymi siłami niemieckimi zryw zakończył się klęską.

Armia Krajowa została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku na mocy rozkazu generała Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka". Tę część programu przygotował Przemysław Pawełek.

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna projekt poświęcony armii generała Władysława Andersa "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". Projekt wiąże się z obchodzoną w tym roku 80. rocznicą rozpoczęcia wymarszu armii generała Andersa ze Związku Sowieckiego. Projekt zainaugurował przejazd pociągu specjalnego Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej z Łodzi do Włocławka o nazwie "Anders". Relację przygotowała Ewa Plisiecka.

W programie również audycja "Język polski bez granic", poświęcona promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.