Redakcja Polska

Sankcje wobec Rosji i rozliczenie rosyjskich zbrodni. Wideokonferencja zwołana przez Joe Bidena

23.04.2022 16:17
Wsparcie dla Ukrainy, dalsze sankcje wobec Rosji i rozliczenie rosyjskich zbrodni - to były również główne tematy wideokonferencji, którą zwołał prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Wzięli w niej udział przywódcy państw NATO i Unii Europejskiej. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie szefa Rady Europejskiej w Kijowie i premiera Mateusza Morawieckiego we Lwowie, naradzie zorganizowanej przez prezydenta Joe Bidena ws. Ukrainy, a także programie "Polskie Powroty"[posłuchaj]
Wideokonferencja prezydenta Joe Bidena z przywódcami transatlantyckimi ma dotyczyć wsparcia dla Ukrainy i pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności
Wideokonferencja prezydenta Joe Bidena z przywódcami transatlantyckimi ma dotyczyć wsparcia dla Ukrainy i pociągnięcia Rosji do odpowiedzialnościMarek Borawski/KPRP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o europejskiej i polskiej pomocy dla Ukrainy oraz wizycie przewodniczącego Rady Europejskiej, Charlesa Michela w Kijowie i premiera Mateusza Morawieckiego we Lwowie.

W czerwcu jest spodziewana wstępna, pozytywna ocena Komisji Europejskiej w sprawie nadanie Ukrainie status kraju kandydującego do Unii. Mówił o tym w Kijowie przewodniczący Rady Europejskiej. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

- Apeluję do Komisji Europejskiej, żeby fundusz solidarnościowy z Ukrainą zaczął wreszcie działać, żeby pojawiły się nowe pieniądze, a nie środki przesuwane z jednej szuflady do drugiej - mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek podczas wizyty we Lwowie, gdzie dzięki współpracy polskich i ukraińskich władz powstało miasteczko kontenerowe dla uchodźców wewnętrznych. Budowa takich osiedli, to inicjatywa polskiego rządu.

Podczas konferencji prasowej szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że z powodu wojny na Ukrainie 10 mln osób musiało opuścić swoje domy - 2,5 mln z nich jest w Polsce, ale 6 mln osób jest rozlokowanych na Ukrainie. - Tutaj, we Lwowie, jesteśmy w parku Stryjskim, w którym Polska we współpracy z władzami ukraińskimi doprowadziła do skonstruowania specjalnego miejsca, specjalnego miasteczka kontenerowego. To jest miasteczko, które ma być w krótkim terminie używane. Warunki życia są tutaj typowo przejściowe dla tych ludzi, którzy po prostu nie mają się gdzie podziać - wskazał. Relacja Michała Fedusio.

Wsparcie dla Ukrainy, dalsze sankcje wobec Rosji i rozliczenie rosyjskich zbrodni - to były również główne tematy wideokonferencji, którą zwołał prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Wzięli w niej udział przywódcy państw NATO i Unii Europejskiej. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda.

Naszym gościem jest Teresa Pakosz, prezes Radia Lwów, z którą rozmawiamy o sytuacji na zachodzie Ukrainy. Rozmowę prowadziła Małgorzata Frydrych.

Stare pralki, telewizory, blendery inne artykułu AGD, ubrania a nawet wyrwana z ziemi buda psa - oto   lista zrabowanego Rosjanami mienia, wywiezionego z okupowanych terenów Ukrainy. Pod Ambasadą Rosji w Warszawie odbyła się niedawno akcja "Daj coś z worka dla orka". To był symboliczny sprzeciw wobec tych grabieży. Jednocześnie liczni uczestnicy akcji apelowali do państw Zachodu o pomoc dla Ukrainy. Relację przygotował Eduard Zholud.

W kartce z kalendarza przypominamy o 79 rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie. Było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta, podjętej w ramach realizowanego przez nich planu zagłady europejskich Żydów. W rocznicę wybuchu zrywu Muzeum Historii Żydów Polskich Polin organizuje corocznie akcję edukacyjno-społeczną "Żonkile". Tę część programu przygotowała Ewa Plisiecka.

W programie także audycja z cyklu "Język polski bez granic".