X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Sekretarz obrony USA: wierzymy, że Ukraina wygra, jeżeli będzie miała odpowiednie wsparcie

29.04.2022 17:06
- Pierwszym elementem zwycięstwa jest sama wiara w zwycięstwo i to się udało. Wierzymy, że Ukraina wygra wojnę z Rosją, jeżeli będzie miała odpowiednie wsparcie i wyposażenie - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin po powrocie z Kijowa.
Audio
  • W magazynie m.in. o zaprzestaniu przesyłania gazu prze Rosję do Polski, wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Pradze i amerykańskich polityków w Kijowie oraz Polakach w Kanadzie [posłuchaj]
Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin i sekretarz stanu Antony Blinken odwiedzili w niedzielę Kijów
Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin i sekretarz stanu Antony Blinken odwiedzili w niedzielę KijówForum/Reuters/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SER

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o całkowitym wstrzymaniu przez rosyjski Gazprom  dostaw gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Spółka domaga się płatności za surowiec w rublach, na co nie zgodziła się strona polska.

Rząd zapewnia, że nie wpłynie to na gospodarstwa domowe i bezpieczeństwo naszego kraju. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że na taki krok przygotowywaliśmy się od wielu lat.

"To kolejna próba Rosji wykorzystania gazu do szantażowania nas" - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w reakcji na wstrzymanie dostaw gazu przez Rosję do Polski i Bułgarii. Podkreśliła, że Wspólnota jest przygotowana i że zwołane zostało spotkanie grupy koordynującej do spraw gazu.

Szefowa Komisji Europejskiej napisała, że działanie Gazpromu jest nieuzasadnione i niedopuszczalne i po raz kolejny pokazuje, że Rosja jest nierzetelnym dostawcą gazu. "Jesteśmy przygotowani na taki scenariusz, jesteśmy w ścisłym kontakcie ze wszystkimi państwami członkowskimi" - podkreśliła Ursula von der Leyen dodając że Unia pracuje nad zapewnieniem alternatywnych dostaw i możliwie najwyższych poziomów magazynowania.

O sytuacji energetycznej Europy dyskutowali także prezydenci Polski i Czech. Prezydent Andrzej Duda przybył do Pragi, gdzie spotka się z czeskim prezydentem Milosem Zemanem oraz z premierem Petrem Fialą. Jak podkreślił szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch, celem wizyty jest koordynacja wsparcia obu krajów dla Ukrainy.

- Intencją prezydenta Andrzeja Dudy jest to, aby Polska, jako ten głos Ukrainy w regionie, jak najbardziej przyczyniła się do koordynacji postawy wszystkich państw. Nam zależy na tym, żeby cały region mówił jednym głosem, aby jednym ciałem stawiał czoła rosyjskiej agresji, wspomagał Ukrainę w jej słusznej walce i jednocześnie w jak największym stopniu wspierał państwo ukraińskie na arenie międzynarodowej, stąd częste spotkania z prezydentami państw bałtyckich, teraz Czech, być może wkrótce Słowacji, stąd planowany również nadzwyczajny szczyt Dziewiątki Bukareszteńskiej w stolicy Rumunii - zaznaczył Jakub Kumoch.

W audycji relacjonujemy również wizytę na Ukrainie amerykańskiego sekretarza stanu. "Rosja już przegrała, a Ukraina już odniosła sukces, bo celem Rosjan było pozbawienie Ukrainy niezależności i to się nie udało - powiedział Antony Blinken, po powrocie z Kijowa. Dodał, że niezależnie od tego, jak dalej potoczy się wojna suwerenna, niepodległa Ukraina będzie trwać "znacznie dłużej" niż rządy Putina.

Antony Blinken pojechał do Kijowa wraz z ministrem obrony USA Lloydem Austinem. Amerykańscy ministrowie przez trzy godziny rozmawiali z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a także m.in. ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kułebą, ministrem obrony Ołeksijem Reznikowem i naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy generałem Wałerijem Załużnym.

W audycji prezentujemy też komentarze po wyborach prezydenckich we Francji. Najwięcej głosów otrzymał urzędujący prezydent Emmanuel Macron, który wyprzedził o ponad 17 punktów procentowych liderkę partii Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen.

Naszym gościem jest Tomasz Kniat, polski przedsiębiorca z Toronto, od ponad trzydziestu lat mieszkający w Kanadzie, odnoszący sukcesy zawodowe nie tylko w biznesie, ale także w dziennikarstwie. Był między innymi związany z pismem "Gazeta", a teraz tworzy podcasty wspierające rozwój osobisty.

W kartce z kalendarza przypomnimy, że 36 lat temu doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku nastąpiła awaria reaktora, wybuch wodoru i pożar. Do atmosfery przedostały się duże ilości substancji radioaktywnych. Wskutek skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tysięcy osób. Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta.

Zapraszamy także do wysłuchania audycji poświęconej Konstytucji 3 maja. Mija 231. rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. O jej znaczeniu rozmawiamy z prof. Tadeuszem Cegielskim z Uniwersytetu Warszawskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zachęca Halina Ostas.