Redakcja Polska

Polonia wobec nowych wyzwań. W Warszawie obradował Światowy Kongres "Kraj - Emigracja"

09.09.2022 16:28
W Zamku Królewskim w Warszawie zainaugurowano - organizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" - Światowy Kongres "Kraj – Emigracja". Wzięło w nim udział ponad 350 Polaków z 34 krajów, reprezentujących 6 kontynentów: Europę, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Australię i Nową Zelandię, Azję i Afrykę.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Afryce Zachodniej, Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, raporcie o reparacjach wojennym i Światowym Kongresie "Kraj-Emigracja" [posłuchaj]
Obrady Światowego Kongresu Kraj - Emigracja
Obrady Światowego Kongresu "Kraj - Emigracja"Foto: PAI

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Afryce Zachodniej.

“Rosja kłamie w sprawie wojny na Ukrainie. Rosja nie została w żaden sposób sprowokowana” - mówił prezydent Andrzej Duda w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Polski prezydent odwiedził Afrykę Zachodnią, gdzie chciał między innymi przeciwstawić się rosnącym wpływom Rosji.

Swoją podróż po Afryce prezydent rozpoczął od wizyty w Nigerii, gdzie z lokalnymi władzami podpisał memorandum o współpracy w rolnictwie i mówił, że Polska jest zainteresowana nigeryjskim gazem LNG oraz ropą. Z kolei z prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej Andrzej Duda omówił, m.in. możliwości poprawy sytuacji na światowych rynkach energii i żywności.

Senegal był ostatnim krajem, jaki polski prezydent odwiedził podczas swojej podróży po Czarnym Kontynencie. Andrzej Duda powiedział w Dakarze, że z prezydentem Senegalu Macky Sallem podpisał dwa ważne porozumienia.

Andrzej Duda poinformował również o zawiązaniu współpracy w dziedzinie wydobycia i importu węglowodorów. Prezydenci Polski i Senegalu rozmawiali również o walce z kryzysem żywnościowym, jaki zaczął się, gdy Rosja zablokowała porty na Ukrainie. Poruszyli także kwestie rosyjskich wpływów w Afryce, która próbuje podważyć zaufanie do Zachodu na tym kontynencie.

W Kielcach odbyła się jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wydarzenie należy do największych imprez zbrojeniowych w Europie. Sprzęt wojskowy zaprezentowało ponad 600 wystawców. Szczegóły przybliża Michał Fedusio.

Komentujemy też decyzję władz w Berlinie które postanowiły, że do wiosny przyszłego roku przedłużą eksploatację dwóch elektrowni atomowych. Podczas gdy europejscy przywódcy są w środku burzy mózgów, aby znaleźć awaryjne rozwiązanie dla pogłębiającego się kryzysu energetycznego, władze w Berlinie postanowiły pójść prostszą drogą i zdecydowały, że do wiosny przyszłego roku przedłużą eksploatację dwóch elektrowni atomowych. Zawarły też pakt z Francją. O tym w materiale Katarzyny Semaan.

W magazynie także relacja z Czortkowa na zachodzie Ukrainie, gdzie odsłonięto obelisk pamięci tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.

W 83 rocznicę wybuchu II wojny światowej w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Szczegóły w naszej audycji.


Mówimy też o warszawskich obradach Światowego Kongresu "Kraj-Emigracja". Wzięło w nim udział ponad 350 Polaków z 34 krajów, reprezentujących 6 kontynentów: Europę, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Australię i Nową Zelandię, Azję i Afrykę.

To wydarzenie bezprecedensowe, bo drugie w takiej skali i wadze problemowej w naszej historii spotkanie środowisk polonijnych i wszystkich zaangażowanych instytucjonalnie i emocjonalnie w tą tematykę. To wspaniała odpowiedź na apel o włączenie się w jakże potrzebną dyskusję o naszej wspólnej przyszłości i przyszłości naszej Ojczyzny.

Organizatorem kongresu było Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda. Kongres był kontynuacją konferencji, jaka odbyła się w Rzymie w 1990 r. pod patronatem Ojca Świętego Jana Pawła II, pierwszego spotkania Rodaków po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, kiedy to dyskutowano o możliwych relacjach Polaków mieszkających za granicą z Ojczyzną.

W audycji także kolejny program w cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie".

Do wsłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.