Redakcja Polska

Polska podpisała umowę z Francją na zakup dwóch satelitów obserwacyjnych

31.12.2022 18:39
Umowę na zakup dwóch satelitów obserwacyjnych i stacji odbiorczej od firmy Airbus Defence and Space zatwierdzili we wtorek w Warszawie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak oraz minister sił zbrojnych Francji Sébastien Lecornu.
Audio
  • W magazynie m.in. o 15. nowych, polskich miastach, polsko - francuskiej umowie na zakup satelitów obserwacyjnych, apelu Ukrainy o usuniecie Rosji z RB ONZ i pożegnaniu Emiliana Kamińskiego, aktora teatralnego i filmowego [posłuchaj]
Mariusz Błaszczak i Sebastien Lecornu.
Mariusz Błaszczak i Sebastien Lecornu.Źródło: MON/Twitter

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy, o polsko francuskiej umowie na dostarczenie Polsce dwóch satelitów obserwacyjnych wraz ze stacja odbiorczą.

Wartość kontraktu między Agencją Uzbrojenia MON a europejską firmą to ok. 575 mln euro netto, satelity dla Polski zostaną zbudowane i wyniesione na orbitę do roku 2027; w przyszłym roku polskie wojsko otrzyma dostęp do danych z konstelacji satelitów Pleiades Neo.

Satelity zwiększą zdolności Wojska Polskiego w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelity obserwacyjne, działające w ramach francusko-polskiej konstelacji. Dzięki nim możliwe będzie pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego z dokładnością do 30 cm, a działanie w ramach konstelacji pozwoli na zobrazowanie znacznie większego obszaru Ziemi, niż jest to możliwe w przypadku jednego państwa.

- To niezwykle ważna zdolność, żeby uzupełnić to wszystko, co związane jest z odstraszaniem, z możliwością wczesnego ostrzegania, zarówno wymiarze wojskowym, jak i cywilnym - oświadczył Mariusz Błaszczak po spotkaniu z Lecornu i zatwierdzeniu umowy między francuską, europejską firmą Airbus oraz polską Agencją Uzbrojenia ws. wyposażenia Wojska Polskiego w dwa satelity rozpoznawcze. Jak zaznaczył, dane z satelitów pozwolą także na wczesne ostrzeganie przed klęskami żywiołowymi, istotne dla straży pożarnej.

Mówimy także o wniosku Ukrainy, która domaga się usunięcia z ONZ Federacji Rosyjskiej. Ukraina wezwała państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych do pozbawienia Federacji Rosyjskiej statusu stałego członka Rady Bezpieczeństwa i do wykluczenia z Narodów Zjednoczonych

W magazynie przenosimy się również do Chersonia na Ukrainę, gdzie dotarł polski konwój z pomocą humanitarną. Konwój z Polski przywiózł dary do Chersonia i okolicznych wsi. Fundacja Siępomaga postanowiła w ramach projektu Poland Helps wspomóc miasto, które zostało wyzwolone 11 listopada z rosyjskiej okupacji. Wśród darów znalazły się lekarstwa, sprzęt medyczny, pościel i jedzenie - łącznie ponad 25 ton.

Trwa akcja zbierania latarek dla dzieci z Ukrainy. Jej organizatorzy chcą, żeby latarkę otrzymało każde z 4,5 miliona dzieci przebywających teraz na Ukrainie. Latarkę łącznie z bateriami można przynieść lub wysłać do Fundacji Uniters albo dostarczyć do siedziby ochotniczej straży pożarnej. Partnerami akcji są m.in. Ambasada Ukrainy w Polsce, Związek Ukraińców w Polsce i ZHR. Do zbiórki latarek włączyły się także inne kraje - Hiszpania, Dania i Niemcy.

Wspominamy także zmarłego w tych dniach, Emiliana Kamińskiego, wybitnego aktora teatralnego i filmowego.

Emilian Kamiński to aktor i reżyser, założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica w Warszawie, którego był dyrektorem. Emilian Kamiński ma w swoim dorobku ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych. 23 grudnia został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Gościem programu jest Urszula Król z Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, w rozmowie z którą podsumowujemy obchody Roku Romantyzmu Polskiego.

W programie także audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.