Redakcja Polska

Sekretarz generalny NATO: wspieranie Ukrainy jest ważne dla całego Sojuszu

14.10.2023 20:37
Będziemy stać u boku Ukrainy; wspieranie tego kraju jest ważne dla całego NATO - zapewnił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed rozpoczęciem dwudniowego spotkania ministrów obrony w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. Stoltenberg wystąpił na konferencji prasowej wspólnie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który w środę przybył do Brukseli.
Audio
  • W magazynie m.in. o ataku Hamasu na Izrael, spotkaniu ministrów obrony krajów NATO w Brukseli, powołaniu Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu i Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze [posłuchaj]
Wołodymyr Zełenski i Jens Stoltenberg
Wołodymyr Zełenski i Jens Stoltenberg PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o sytuacji w Izraelu, na który Hamas wystrzelił w ubiegłym tygodniu, z Gazy, tysiące rakiet, a islamistyczni bojownicy wdarli się na teren kraju i zabijali cywilów, żołnierzy i policjantów. W odpowiedzi izraelska armia nie przestaje bombardować Strefy Gazy z powietrza. Liczba ofiar po obu stronach przekroczyła już kilka tysiąc osób.

„To jest wojna i my tę wojnę wygramy“ - mówi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia ambasador Izraela w Warszawie. Jakow Liwne podziękował też Polsce za wsparcie dla jego kraju. Ambasador Izraela mówi, że to, co zrobił Hamas było barbarzyństwem.

- Atak Hamasu pokazuje jak postępuje erozja systemu bezpieczeństwa współczesnego świata. Nawet tak nowoczesne, zamożne i znakomicie uzbrojone państwo jak Izrael staje się niespodziewanie ofiarą bestialskiej napaści – przekazał szef MSZ Zbigniew Rau.

"Ten atak pokazuje jak postępuje erozja systemu bezpieczeństwa współczesnego świata. Nawet tak nowoczesne, zamożne i znakomicie uzbrojone państwo jak Izrael staje się niespodziewanie ofiarą bestialskiej napaści" – wskazał.

Informujemy też o spotkaniu ministrów obrony krajów NATO w Brukseli. Atak Hamasu, był jednym z tematów rozmów. W kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego był także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który usłyszał od sojuszników deklaracje dotyczące zwiększenia pomocy wojskowej.

- Wasza walka jest naszą walką, wasze bezpieczeństwo jest naszym bezpieczeństwem, wasze wartości są naszymi wartościami - podkreślił Jens Stoltenberg.

- Obrona przeciwlotnicza jest kluczowa, żeby chronić miasta, gospodarkę, infrastrukturę krytyczną. W ten sposób Ukraińcy mogą sami sobie pomagać - jeśli gospodarka działa, to działają inne rzeczy. (...) Prezydent Putin przygotowuje się znowu do użycia zimy jako broni, czyli atakowania systemów energetycznych, infrastruktury gazowej. Musimy temu zapobiec - zadeklarował sekretarz generalny NATO. W imieniu Sojuszu potępił też "straszny atak terrorystyczny na cywilów w Izraelu".

W naszym programie mówimy także o uroczystym ogłoszeniu wyników konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. Kompleks budowlany w ścisłym centrum stolicy został zrównany z ziemią po upadku Powstania Warszawskiego przez wojska III Rzeszy Niemieckiej.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał w Paryżu umowę o utworzeniu Instytutu Biblioteka Polska. Umowa ta ma zapewnić odpowiednie wsparcie finansowe Bibliotece Polskiej. To jedna z najbogatszych pod względem zbiorów instytucji emigracyjnych we Francji. 

Biblioteka Polska to jedna z najbogatszych pod względem zbiorów instytucji emigracyjnych we Francji. Do tej pory placówka utrzymywała się głównie dzięki wsparciu różnych fundacji i darczyńców. Dzięki podpisanej umowie instytucja będzie otrzymywała przez 50 lat wsparcie finansowe z resortu kultury.

Minister Piotr Gliński podkreślił na antenie Polskiego Radia, że Biblioteka Polska jest miejscem wyjątkowym, jeśli chodzi o naszą kulturę i tożsamość. "To jest cała emigracja XIX-wieczna, to jest Chopin, to jest Curie-Skłodowska, to jest Mickiewicz. Tam jest na przykład biurko, przy którym Mickiewicz napisał Pana Tadeusza" - mówił minister.

Gościem magazynu jest Radosław Pawłowski, wiceprezes Towarzystwa Polsko-Szwajcarskiego, z którym rozmawiamy o Solurze, mieście w którym ostatnie dwa lata życia spędził Tadeusz Kościuszko i w którym znajduje się muzeum poświęcone bohaterowi Polski i Ameryki.

W audycji również kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.