Redakcja Polska

Inauguracja pracy Sejmu X kadencji. Andrzej Duda: deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem

17.11.2023 16:45
- Jako Prezydent Rzeczypospolitej deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu, od 2015 roku, była i jest współpraca, współpraca i jeszcze raz współpraca - w najważniejszych dla Polski sprawach. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podjąć - podkreślił prezydent.
Audio
  • W magazynie m.in o pierwszym posiedzeniu Sejmu X kadencji, powierzeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę misji tworzenia nowego rządu Mateuszowi Morawieckim oraz obchodach Święta Niepodległości poza granicami kraju [posłuchaj]
Podczas posiedzenia Sejmu wybrano prezydium tej izby
Podczas posiedzenia Sejmu wybrano prezydium tej izby verconer/Shutterstock

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o inauguracji pracy Sejmu X kadencji. Podczas posiedzenia prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie. - Nie zgodzę się na żadne próby ograniczania, podważania czy kwestionowania konstytucyjnych uprawnień prezydenta - zastrzegł.

- Chciałbym z tego miejsca zaapelować do Was o to, byście szanowali siebie nawzajem. Wyrazem tego wzajemnego szacunku, ale też szacunku wobec wyborców powinno być to, że każdy klub parlamentarny ma wskazanego przez siebie reprezentanta w prezydium Sejmu - podkreślił prezydent. - To powinien być dobry i stały zwyczaj parlamentarny! - dodał.

Jako Prezydent Rzeczypospolitej deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu, od 2015 roku, była i jest współpraca, współpraca i jeszcze raz współpraca - w najważniejszych dla Polski sprawach. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podjąć - podkreślił prezydent.

- Dziś zdecydowanie najważniejszą sprawą, która wymaga ponadpartyjnej współpracy jest bezpieczeństwo naszej Ojczyzny! Żyjemy w niebezpiecznych czasach, a pełnoskalowa wojna tuż za naszą wschodnią granicą uświadamia nam to każdego dnia - powiedział prezydent.

- Dziękuję, że w najważniejszych momentach zaraz po rosyjskiej agresji na Ukrainę pokazaliście niezwykłą odpowiedzialność. Dziękuję za ponadpartyjne poparcie ustawy o obronie Ojczyzny, która umożliwiła zwiększenie finansowania oraz szybszą modernizację i wzmacnianie polskiego wojska. Mam nadzieję, że ten właściwy kierunek zostanie utrzymany, programy zbrojeniowe będą kontynuowane, a wydatki na Siły Zbrojne utrzymane na poziomie 4 procent PKB. To powinna być sprawa łącząca wszystkie ugrupowania zasiadające w parlamencie - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Premier wraz z członkami dotychczasowego gabinetu odebrał w Pałacu Prezydenckim akt powołania. To pierwszy krok na ścieżce formowania nowej Rady Ministrów, która musi uzyskać akceptację Sejmu.

Informujemy też o uroczystościach związanych ze Świętem Niepodległości Polski poza granicami kraju. Polacy na Litwie tradycyjnie obchodzili Święto Niepodległości na wileńskiej Rossie. Znajduje się tam grób serca marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego matki. Spoczywają tam także żołnierze Wojska Polskiego. Uroczystości organizowane były przez Ambasadę Polski na Litwie.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski odbyły także we Lwowie. Rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w katedrze łacińskiej. W Berlinie odbyły się uroczyste koncerty, a także bieg z udziałem ambasadorów Polski, Ukrainy i Słowacji.

W Paryżu francuska Polonia i polscy dyplomaci w Narodowe Święto Niepodległości uczestniczyli we mszy świętej. Złożyli też kwiaty pod polskimi pomnikami we francuskiej stolicy.

Ponad dwadzieścioro pierwszoklasistów zostało pasowanych na uczniów Szkoły Polskiej w Pradze. Uroczystość zorganizowano w Narodowe Święto Niepodległości w polskiej ambasadzie w stolicy Czech. Wziął w niej udział nasz praski korespondent Wojciech Stobba.

Mówimy o wsparciu dla Ukrainy. Strzelcy ze Stowarzyszenia Braterstwo Broni - Tobie Ojczyzno z Bochni przyjechali do Lwowa z pomocą dla walczących po stronie Ukrainy Polaków. 

Braterstwo Broni – Tobie Ojczyzno jest stowarzyszeniem o charakterze strzeleckim i kolekcjonerskim. Istnieje od 2018 roku. Znakomita większość członków to ludzi z doświadczeniem pracy w służbach mundurowych. Uczą posługiwania się broni i starają się wychowywać w duchu patriotyzmu.

Członkowie stowarzyszenia przywieźli pomoc medyczną w postaci opasek uciskowych, opatrunków, ponadto plecaki i inne przedmioty, które mogą pomóc walczącym na pierwszej linii frontu. Organizują w ciągu roku pikniki strzeleckie, dzięki, którym zdobywają środki finansowe na pomoc. - W tym roku skupiliśmy się na Polakach walczących na Ukrainie, którzy swoje życie oddają również za nas. Te środki kupujemy w porozumieniu z żołnierzami walczącymi n Ukrainie. Oni mówią co jest potrzebne i dokonujemy zakupu ze środków zebranych na piknikach strzeleckich. Głownie są to pieniądze od zwykłych Polaków, bo wiedzą, że na froncie walczą również na nich – powiedział prezes stowarzyszenia Sławomir Majka.

Zapraszamy także na XXXI Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Warszawie. 

- W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć nasz program. To będą Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Program jest bardzo bogaty, obejmie nie tylko Lwów, obejmuje także Stanisławów i inne miejscowości, które chcielibyśmy wspólnie z Domem Spotkań z Historią przedstawić - mówi Stanisława Stańczyk-Wojciechowicz, wiceprezes Oddziału Stołecznego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. 

Podczas Dni Lwowa w Warszawie, w Domu Spotkań z Historią, odbędzie się prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego, poświęcona prekursorskiej roli miasta Lwów. W XIX i XX wieku szereg wynalazków, urządzeń, nowinek cywilizacyjnych i technicznych zastosowano tu po raz pierwszy na ziemiach polskich. Miasto było kolebką polskiego sportu, tu powstawały po raz pierwszy nowe stowarzyszenia, organizacje i instytucje, po raz pierwszy też organizowano rozmaite wydarzenia.

- To rzecz oczywista, że współczesnym pokoleniom warszawiaków, staramy się pokazywać te niezwykłe dziedzictwo Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, bez którego trudno zrozumieć jakąkolwiek dziedzinę naszej kultury, nauki, literatury, sztuki, architektury - mówi Tomasz Kuba Kozłowski, koordynator Warszawskiej Inicjatywy Kresowej w Domu Spotkań z Historią.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy, że 107 lat temu zmarł Henryk Sienkiewicz, pisarz, podróżnik, publicysta, laureat literackiej Nagrody Nobla. Autor między innymi Trylogii, "Krzyżaków", "Quo vadis" i "W pustyni i w puszczy".

Uznanie pokoleń Polaków zdobył przede wszystkim Trylogią, czyli cyklem powieści z dziejów XVII-wiecznej Polski. "Ogniem i mieczem" - o wojnie z Kozakami, "Potop" - o najeździe szwedzkim i "Pan Wołodyjowski" - o okresie wojen z Turkami - opisują zwycięskie epizody militarne polskiego oręża, wskrzeszając bohatera patriotę, obdarzonego odwagą, temperamentem i rycerskim honorem.

Henryk Sienkiewicz, w 1905 roku uhonorowany Nagrodą Nobla za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu, do dziś jest uważany za klasyka powieści historycznej. Jednym z najbardziej znanych jego dzieł jest  "Quo vadis" o prześladowaniu pierwszych chrześcijan. Książka ukazała się jednocześnie we wszystkich trzech zaborach i - jak podkreślał filolog klasyczny doktor Jacek Hajduk - szybko zyskała popularność w całej Europie. Powieść została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

W programie również kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.