Redakcja Polska

"Nasze wsparcie dla Ukrainy nie ustanie". Szef Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Paweł Kowal złożył wizytę w Kijowie

03.12.2023 10:40
- Polskie wsparcie dla Ukrainy nie ustanie. Byłem w Kijowie, by zapewnić, że polityka wschodnia nowej większości parlamentarnej nie tylko się nie zmienia, ale będzie intensywna i zaangażowana, również w rozwiązywanie trudnych problemów – powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP Paweł Kowal.
Audio
  • W magazynie m.in o zaprzysiężeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowego rządu Mateusza Morawieckiego, przyszłości energetyki jądrowej w Polsce, stosunkach polsko-ukraińskich oraz obchodach 193. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego [posłuchaj]
Paweł Kowal
Paweł Kowal Forum/FotoNews/Marcin Banaszkiewicz

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o zaprzysiężeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego. To gabinet z najsilniejszą reprezentacją kobiet w historii III RP. 

Został utworzony w tak zwanym pierwszym kroku konstytucyjnym. Premier w ciągu 14 dni od zaprzysiężenia gabinetu przedstawia Sejmowi exposé z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wygłosi swoje exposé w Sejmie 11 grudnia. Jak mówił dziennikarzom w Sejmie, ustalił to podczas spotkania z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią.

Jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę przejmuje Sejm. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera i członków rządu większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie prezydent powołuje tak wybrany rząd i odbiera od niego przysięgę.

Mówimy także o przyszłości energetyki jądrowej w Polsce. Nowo zaprzysiężona minister klimatu i środowiska Anna Trzeciakowska-Łukaszewska powiedziała, że Polska nie może wycofać się z żadnej inwestycji w energetykę.

Z Pawłem Kowalem, nowym przewodniczącym Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych,  rozmawiamy o stosunkach polsko-ukraińskich. - Polskie wsparcie dla Ukrainy nie ustanie. Byłem w Kijowie, by zapewnić, że polityka wschodnia nowej większości parlamentarnej nie tylko się nie zmienia, ale będzie intensywna i zaangażowana, również w rozwiązywanie trudnych problemów – powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP Paweł Kowal.

- Chciałem przekazać sygnał kluczowym osobom na Ukrainie, że nasza polityka wschodnia nie tylko się nie zmienia, ale będzie bardziej intensywna i zaangażowana - zarówno we wsparcie, jak też w rozwiązywanie trudnych problemów – zadeklarował w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.

Polityk podkreślił, że zapewnił swoich rozmówców, że Ukraina pozostaje ważnym partnerem Polski. - Chciałem w ten sposób zasygnalizować, że Ukraina jest dla nas partnerem, że nie ustaje i nie będzie ustawało polskie zaangażowanie we wsparcie dla społeczeństwa ukraińskiego i dla Ukrainy w ogóle – oświadczył.

Trzecie Włosko-Polskie Forum Aerospace poświęcone było współpracy branży obronnej, lotniczej i kosmicznej. Polska, która w minionym roku obchodziła dziesięciolecie przystąpienia do Europejskiej Agencji Kosmicznej, angażuje się w coraz więcej projektów związanych z podbojem kosmosu - zarówno na poziomie budowy oprogramowania, infrastruktury cyfrowej, komponentów, czy nawet montażu satelitów.

Polska Agencja Kosmiczna uruchomiła także rekrutację na prestiżowe, dwuletnie staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej dla absolwentów studiów magisterskich. Rekrutacja jest wynikiem porozumienia pomiędzy Ministrem Rozwoju i Technologii a ESA, dotyczycącego Narodowego Programu Stażowego.

W ramach porozumienia, młodzi absolwenci studiów wyższych z Polski będą mieli wyjątkową szansę zdobycia praktycznego doświadczenia w biurach ESA w rożnych rolach związanych z branżą kosmiczną, a także zdobycia szerokich kompetencji zawodowych pracy w środowisku międzynarodowym. Biura ESA znajdują się w Niemczech, we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Z Kamilą Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, rozmawiamy o polsko-włoskiej współpracy w sferze nowych technologii i przemysłu kosmicznego. 

W programie także relacja z obchodów 193. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Wziął w nich udział prezydent Andrzej Duda, który oddał hołd powstańcom listopadowym. Na placu przez Belwederem odczytano Apel Pamięci.

Związek Polaków w Niemczech przekazał do Instytutu Pamięci Narodowej swoje ponad stuletnie archiwum. Zbiór liczy kilkaset metrów bieżących dokumentów, zdjęć i nagrań filmowych z działalności Polaków na terenie Niemiec. Rozmawiamy o tym z Marzeną Kruk, dyrektor Archiwum IPN.

W audycji przypominamy również, że 105 lat temu kobiety w Polsce otrzymały prawa wyborcze. Nadał je Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, dekretem o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego

W programie także kolejny odcinek cyklu "Język polski bez granic".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.