Redakcja Polska

Stany Zjednoczone wysyłają dodatkowych żołnierzy do Polski, Niemiec i Rumunii

05.02.2022 09:00
Rzecznik Pentagonu John Kirby zapowiedział, że USA wyślą do Niemiec, Polski i Rumunii kolejne 3 tysiące żołnierzy. Tysiąc ma trafić do Rumunii, a dwa tysiące zostaną skierowane do Polski i Niemiec. Jak powiedział John Kirby, większość z tych 2 tysięcy żołnierzy będzie stacjonować w Polsce. Rzecznik zaznaczył, że możliwe jest rozmieszczanie kolejnych wojsk USA w Europie.
Audio
  • W magazynie m.in. o nowych żołnierzach amerykańskich w Polsce, Rumuni i Niemczech, o sytuacji pandemicznej na świecie i Konwoju Wolności w Kanadzie [posłuchaj]
Jeśli rosyjskie wojska zostaną na Białorusi na stałe, NATO może dokonać rewizji dyslokacji swych sił w regionie
Jeśli rosyjskie wojska zostaną na Białorusi na stałe, NATO może dokonać rewizji dyslokacji swych sił w regionieLuka Dakskobler/ Shutterstock

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o decyzji prezydenta Joe Bidena, który skierował do Europy dodatkowe 2 tysiące amerykańskich żołnierzy. Poinformował o tym Pentagon. Około 1700 z nich trafi do Polski. Dodatkowo tysiąc żołnierzy amerykańskich zostanie przesuniętych z Niemiec do Rumunii, by wesprzeć sojuszników Stanów Zjednoczonych w obliczu koncentracji wojsk Rosji wokół Ukrainy.

Rzecznik Pentagonu John Kirby  dodał, że możliwe jest dalsze rozmieszczanie wojsk USA w Europie. - To ważne, by wysłać jasny sygnał panu Putinowi i całemu światu, że NATO ma znaczenie (...) i że jesteśmy gotowi do obrony naszych sojuszników - oznajmił John Kirby. Rzecznik zapowiedział, że do Polski trafią komponenty Brygadowej Grupy Bojowej z 82. dywizji powietrznodesantowej, zaś do Niemiec - komponent kwatery głównej XVIII korpusu. Siły te stacjonują obecnie w Forcie Bragg w Karolinie Północnej.

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk odnosząc się decyzji o wysłaniu do Europy kolejnych żołnierzy USA, mówił, że "każda decyzja naszych sojuszników wzmacniająca polskie bezpieczeństwo jest w tym szczególnym geopolitycznym kontekście decyzją istotną i znaczącą". Szczegóły przybliża Katarzyna Semaan.

Relacjonujemy także wizytę premiera Mateusza Morawieckiego na Ukrainie i rozmowy o bezpieczeństwie w regionie.

Polska zapewnia Ukrainę o wszechstronnym wsparciu dla obrony jej suwerenności i integralności terytorialnej. W Kijowie premier Mateusz Morawiecki rozmawiał na ten temat z premierem i prezydentem Ukrainy. Warszawa udzieli Kijowowi pomocy militarnej, humanitarnej i energetycznej wobec widma kolejnego rosyjskiego ataku na Ukrainę. Tematem zajął się Przemysław Pawełek.

Informujemy też o sytuacji pandemicznej w Europie i Polsce. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed zbyt szybką rezygnacją z obostrzeń covidowych. Zdaniem WHO, patogen wciąż się zmienia i nadal może być groźny. Tymczasem kolejne kraje Europy znoszą część albo całość restrykcji, mimo rosnącej liczby zachorowań.    

W audycji także o Konwoju Wolności w Kanadzie. Tysiące ludzi i setki ciężarówek blokowały centrum Ottawy manifestując sprzeciw wobec restrykcji pandemicznych. Jest to prawdopodobnie jeden z największych protestów w historii Kanady. Początkowo akcja była wymierzona tylko w obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19 dla kanadyjskich kierowców ciężarówek transgranicznych. Potem protest przerodził się w pospolite ruszenie Kanadyjczyków w walce o przywrócenie praw z Karty Praw i Wolności Człowieka. Protestujący zebrali ponad 8 milionów dolarów na GoFundMe. W zbiórce wzięło udział ponad 100 tysięcy darczyńców. Relację na temat Konwoju Wolności otrzymaliśmy od Radia Polonia w Toronto.

W programie również mówimy o wyborze nowego trenera piłkarskiej reprezentacji Polski. Został nim Czesław Michniewicz, były trener warszawskiej Legii. Tematem zajął się Klaudiusz Madeja.

W kartce z kalendarza przypomnimy o 10. rocznicy śmierci Wisławy Szymborskiej, wybitnej poetki i eseistki. Mistrzyni słowa, lakoniczności i subtelnego humoru, była także krytykiem, felietonistką i tłumaczką. W 1996 roku otrzymała literacką Nagrodę Nobla, przyznaną "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". Twórczość Szymborskiej cechuje precyzja i oszczędność słowa, posługiwanie się ironią i paradoksem, a także treści filozoficzne. Wiersze poetki często ukazują świat z perspektywy codziennych zdarzeń i zwykłych, nawet błahych rzeczy. Obserwacje życia łączą się z głęboką refleksją o egzystencji człowieka. Na naszą kartkę z kalendarza zaprasza Przemysław Pawełek.

W magazynie również audycja "Język polski bez granic", poświęcona promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.